Sekmadienio sakmė. Be nėra kur užkliuvęs* (5)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Kitu būriu ežys radęs mėsos čielą arklį. Paėdęs ir norėjęs visą visą namo parsivilkti. Tempiąs, už kojos nutvėręs, – negal.

Apėjęs apsukui, žiūriąs, be nėra kur užkliuvęs – nėra.

Ir vel tempiąs, o vis tiek kaip negal, taip negal.

Sakė Aloyzas Grigalius (Elyzas Grigalius) iš Joniškio raj. (Užrašė Matas Slančiauskas 1887-1888m.) Iš „Šiaurės Lietuvos pasakos“ [surinko Matas Slančiauskas], Vilnius, 1974 m.

Ar dauguma iš mūsų užliūliuoti savo didybės dažnai nepuolame ieškoti už ko esame užkliuvę, stebimės, nesuprantame kodėl mums nesiseka, ieškome ir randame daug kaltų. Užuot įvertinę savo galimybes ir savo jėgas, savo mastelį šioje visuomenėje, šiame pasaulyje…

___________________________

* Tęsiame Alko naują „Nuomonių rato“ skyriaus skiltį „Sekmadienio sakmė“, skirtą mūsų protėvių žodinės išminties perlams, paveldėtiems per tautosakos lobius. Tebūnie tai mūsų lietuviško šventraščio pradžiamokslis, padėsiantis mums permanyti ne tik lietuvių kalbos tarmių ir ištarmių gyvumą bei paveikumą, bet ir lietuviškos pasaulėvokos gelmių slaptingumą ir dvasios kalnų didybę.
Kategorijos: Nuomonių ratas, Sekmadienio sakmė, Skaitiniai, Visi įrašai, Žodžiai sielai | Žymos: , , , , , , , .

5 komentarai

  1. Šios sakmės užrašytos šnekta, kuria kalbėjo mano senelis, kuria pradėjau kalbėti aš. Matas Slančiauskas pats iškiliausias žmogus ir pats “tikriausias” Protėvis, kuris guli tose pačiose kapinėse, kurias lankau kasmet, ir kuris yra gyviausias mano ryšys su mano Tėvyne, tėviške, su gyvenusiais iki manęs tame pačiame žemės lopinėlyje, ir Jam esu už daug ką dėkinga.

  2. Ženklas:

    Nesenstanti išmintis, gaila, kad ji dabartiniams lietuviams mažai žinoma. Teisingai įvertink jėgas ir norus. Neseno kainų burbulo metu visiems buvo siūloma “arklio mėsa” -pirkit būstus, kasdien brangsta- nieko neveikdami ,uždirbsit iš pabrangimo! Pirkit pajūryje antą būstą,- nemokamai vasarosit! Ėmė paskolas ir pirko, o krizė parodė būstas už 750.000 tevertas iš tikrūjų tik 300 tūkst. Bet vistiek 450 tūkst. nė už ką teks mokėti visą gyvenimą. O pasirodo antras būstas Šventojoje reikalingas tik savaitę į metus…Išmintis tautos sąmonėje yra, tik gaila kad daugumą nuo jos atkirto katalikai ir pavertė EŽIAIS…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: