Ar gali į Lietuvą sugrįžti miškiniai katinai – vilpišiai? (10)

Vilpišius (Felis silvestris), „Wikipedia“ nuotr.

Vilpišius (Felis silvestris), „Wikipedia“ nuotr.

Mokslininkai kelia klausimą dėl Lietuvoje išnykusių miškinių katinų arba (kaip juos pavadino prof. Tadas Ivanauskas) vilpišių, rašoma žurnale „Medžiotojas ir meškeriotojas“.

Teigiama, kad Lietuvoje vilpišiai išnyko XIX a., tačiau kitose, net ir labiau urbanizuotose Europos šalyse (Vokietijoje, Slovakijoje, Lenkijoje), šie plėšrūnai tebegyvena, o kad miškinių kačių populiacija išliktų vientisa ir gyvybinga, joms įrengiami tūkstančius kilometrų besitęsiantys žalieji migracijos koridoriai.

Tad gal vilpišiai gali sugrįžti ir į Lietuvą? Jei taip nutiktų – ar juos atpažintume? Apie vilpišių populiacijos išsaugojimo problemas ir užmojus Vokietijoje pasakoja dr. Laima Balčiauskienė ir dr. Linas Balčiauskas, Gamtos tyrimų centro biologai.

Pasak jų, išvaizda ir dydžiu miškinė katė labai panaši į rainą naminę katę, nors su žieminiu kailiu atrodo stambesnė ir stipresnė. Labiausiai skiriasi tankiais pūkais apaugusi, juodai dryžuota uodega su buku juodu galu. Kailio raštai labiau išblukę nei naminės katės, ryškūs išlieka tik platūs juodi dryžiai, besitęsiantys nuo pakaušio į sprandą. Svarbiausia dabartinė grėsmė miškinių kačių išlikimui yra kryžminimasis su naminėmis katėmis. Sulaukėjusios naminės katės konkuruoja su miškinėmis dėl grobio ir erdvės, perduoda pastarosioms ligas.

Pasak Eugenijaus Tijušo, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) pirmininko pavaduotojo, dar prieš 30 m., Lietuvos mokslų akademijos zoologijos ir parazitologijos instituto mokslininkus pasiekdavo per medžiotojų bendruomenę nuvilnijantys gandai, kad kažkur buvo pastebėti vilpišiai. Gandai nebuvo paneigti, nebuvo ir patvirtinti.

Mokslininkams nuvykus į vietoves, kur buvo vilpišių, tie nebepasirodydavo, o iš pėdsakų apie šių žvėrelių buvimą išvadų nepadarysi, kadangi miškinių ir naminių kačių pėdsakai identiški: apskritas kontūras, pagalvėlė ir 4 pirštai.

E. Tijušo nuomone, jai pritaria ir dr. L. Balčiauskas, būtų visapusiškai sveikintina idėja, vilpišių populiaciją Lietuvoje atkurti. Juk vilpišys – vietinis, visoje Europoje kažkada paplitęs gyvūnas, jo konkurentai dėl maisto – mangutai, meškėnai (tik laiko klausimas, kada jie Lietuvoje įsitvirtins) – invaziniai, darantys milžinišką žalą vietinei gyvūnijai. O vilpišiai – natūrali mūsų ekosistemos dalis. Suprantama, būtų problemiška išsaugoti atkurtosios populiacijos genetinį grynumą, tačiau, kaip rodo Vokietijos pavyzdys, – tai įmanoma. Tad vilpišys Lietuvoje – laukiamas, o jei atvyktų, būtų sutiktas ne kaip svečias, o kaip šeimininkas ir kaimynas.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

10 komentarų

  1. Goda:

    Nelabai tikiu, kad sulaukėjusios naminės katės konkuruoja su miškinėmis dėl grobio ir erdvės. Sulaukėjusios katės gyvena miestuose ir kaimuose prie sodybų. Pagrindinis vilpišių konkurentas greičiausiai miškinė kiaunė.

  2. Toks vilpšius pas mane bute jau gyvena. Parsinešiau nuo Nemuno krantinės baisiai sukūdusį ir kniaukiantį.

  3. JURIJUS:

    Man siuos katinus ir kaciukus teko matyti apie 1974 metus. Mes tada budami vaikai neskaiteme kad tai yra Lietuvoje isnyke gyvunai, mums sie gyvunai buvo iprasti. Jie gyveno ir vede kaciukus Klaipedos rajone Karkles kaime. Viena seima gyveno prie kapiniu salia upelio kita grupe irgi prie upelio panasiai kur eigulio namas. Nezinau gal dar iki siol jie gyvena. Pagarbiai

  4. rasa:

    Kodėl 19-am amžiuj? Pamenu senelis prieš 37 metus parodė labai stambų katiną ir pašnibždomis pasakė “Vilpišys”. Tada nesupratau kuo tas katinas ypatingas išskyrus jo stambumą ir atsargumą – mačiau tik vieną kartą ir tik galvos dalį – senelis sakė jis žmogaus nepeisileidžia. Tai buvo Anykščių rajone. Manau, tikrai kryžminosi su naminėm katėm, nes jaukios naminės katės atsivesdavo kačiukų bet juos vos spėdavom pamatyti – išlakstydavo dar visai mažiukai vos mėnesio kito sulaukę tarsi laukiniai būtų. Kur išeidavo dievai žino.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: