Atsinaujinęs Seredžiaus piliakalnis laukia turistų (4)

Sutvarkytas Seredžiaus piliakalnis traukia lankytojų žvilgsnius | Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

Sutvarkytas Seredžiaus piliakalnis traukia lankytojų žvilgsnius | Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nuotr.

Panemunių regioniniame parke sutvarkytas Seredžiaus piliakalnis, dar vadinamas Palemono kalnu. Piliakalnio tvarkymo darbai su archeologiniais tyrimais atlikti, įgyvendinant Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM vykdomą projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas (II etapas)“.

Aukštas ir įspūdingas Seredžiaus piliakalnis siejamas su legendiniu Lietuvos įkūrėju Romos didiku Palemonu. Buvo teigiama, kad piliakalnis – tai Palemono kapas. Su Palemonu susijusį pavadinimą piliakalnis išsaugojo iki šių dienų.

XIII–XIV a. čia stovėjo lietuvių Pieštvės pilis, rašytiniuose šaltiniuose minima nuo 1293 metų. Kryžiuočiai ne kartą ją puolė (1293 m., 1294 m., 1298 m., 1318 m., 1319 m., 1322 m.). Ne kartą buvo sudegintas ir priešpilis. Pieštvės pilis atremdavo stiprius ordino puolimus, nes buvo įrengta patogioje gynybai vietoje. Pilis saugojo šalies gilumą nuo kryžiuočių antpuolių bei užtikrino ne tik Nemuno, bet ir Dubysos žemupio gynybą. 1363 m. balandį Pieštvės pilis buvo užimta ir sudeginta.

Nors ir apniokotas prabėgusių šimtmečių, Palemono kalnas yra gausiai lankomas turistų. Jo viršūnė – puiki apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria nuostabus vaizdas į Nemuno slėnį, Nemuno ir Dubysos santaką.

2011 m. VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ parengė techninį projektą „Seredžiaus piliakalnio su gyvenviete tvarkomieji paveldosauginiai darbai“. Projekto parengimą finansavo Kultūros rėmimo fondas.

2012 m. šio techninio projekto sprendiniai, bendrai finansuojant Europos Sąjungai ir Lietuvos Respublikai, įgyvendinti Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie AM vykdant projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas (II etapas)“.

Įgyvendinus projektą pagerinta Seredžiaus piliakalnio būklė. Atvežtiniu gruntu užpiltos gynybiniame pylime ir piliakalnio šlaituose iškastos duobės. Užpilti Antrojo pasaulinio karo metu iškasti apkasai. Lankytojų srautų reguliavimui įrengti takai piliakalnio viršutinės aikštelės pakraščiais, įrengti terasuoti laiptai į gynybinį griovį bei pylimą. Atlikti kraštovaizdžio formavimo želdinių kirtimai. Nuo piliakalnio pašalinti visi krūmai ir medžiai.

Didingai virš Seredžiaus miestelio iškilęs sutvarkytas piliakalnis ne tik žavi pravažiuojančius, bet ir kviečia įkopti į viršūnę nuo papėdės įrengtais laiptais.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: