Mėginama išgelbėti vieną seniausių sostinės medžių (3)

Senasis ąžuolas | Aplinkos ministerijos nuotr.

Senasis ąžuolas | Aplinkos ministerijos nuotr.

Artimiausiu metu bus pradėtas tvarkyti vienas seniausių sostinės medžių – Sereikiškių parke, Bernardinų sodo teritorijoje, priešais tiltelį per Vilnelę, vedantį į Dailės akademiją, augantis ąžuolas. Arboristai mano, kad jam yra apie 400–500 metų. Šio gamtos paveldo objekto aukštis – apie 20 metrų.

Kadangi ąžuolas yra avarinės būklės, jis kelia didelį pavojų supančiai aplinkai. Tai patvirtino ir Lietuvos arboristikos centro išvados. Senojo ąžuolo kamienas pakrypęs, jame daug puvinių, mechaninių pažeidimų. Medyje susidariusi milžiniška drevė nuo kamieno kakliuko iki lajos karūnos. Dalis kamieno apskritai nebegyva, be žievės. Sužalota bei deformuota ir ąžuolo lajos struktūra. Jeigu medžio kamienas išvirstų, atskiltų kamieninės šakos, gali nukentėti ir žmonės, ir aplinkinė teritorija.

Siekiant nuspręsti ąžuolo likimą, buvo sudaryta speciali komisija. Į ją buvo pakviesti Aplinkos ministerijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, Vilniaus pilių direkcijos, sostinės savivaldybės, Lietuvos arboristikos centro ir kitų suinteresuotų institucijų atstovai. Komisija, kaip sakė jos narys, Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius Vidmantas Bezaras, nutarė, kad reikia siekti stabilizuoti ąžuolo būklę – jį stipriai apgenėti ir suformuoti gyvąjį stuobrį, savotišką gyvąją skulptūrą kaip istorinį simbolį, edukacinę priemonę. Taip sutvarkyto ąžuolo išvaizda pasikeistų, bet jis liktų stabilus, žaliuotų.

Jeigu šitaip sutvarkius medį jis vis dėlto tebekeltų pavojų aplinkai, neatmetama galimybė, kad ąžuolą tektų nupjauti ir kamieno dalį eksponuoti parke istoriniais, ekologiniais ir edukaciniais tikslais.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Kolumbas 2019 keliautojai_Alkas-baneris-468x60

3 komentarai

 1. leitis:

  O kur Vilniuje yra upė Vilnelė? Ar tai koks labai smulkus Vilnios intakas, kurio Sereikiškiu parke niekad nesu pastebėjęs? Gal ta šaltiniuota bala prie paviljono? Ar visgi autorius nuo gražumo apsalęs su Nerele ar Nemunėliu nutarė pasilyginti?

  • asd:

   Vilnelė: upė rytinėje Lietuvoje. Ištakos – netoli Vindžiūnų kaimo, 5 km į pietus nuo Šumsko. Upės ilgis – 79,6 km[1], baseino plotas – 624 km², iš jo Lietuvoje − 551 km². Vilniuje įteka į Nerį. Žymiausios vietos − Belmonto kriokliai ir Pūčkorių atodanga.
   Vilnelė žiemą
   Vilnia Gedimino kalno papėdėje.
   Vilnios (deš.) ir Neries santaka Vilniuje, ties Taikomosios dailės muziejumi

   Gal kitakart pries nusisnekedamas bent kazko nevaidink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *