Kas lenką V.Tomaševskį sieja su Rusijos institucijomis? (8)

DELFI, K.Čachovskio nuotr.

DELFI, K.Čachovskio nuotr.

Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA), vadovaujama Valdemaro Tomaševskio, šūkius rašo jau ir rusų kalba, pranešė LRT laida „Savaitė“. Reportaže aiškinamasi, kas šios, kvietimo prisijungti prie valdančiosios koalicijos, partijos lyderį sieja su oficialiomis Rusijos institucijomis.

LLRA rinkimuose į Seimą priglaudė, pasak „Savaitės“, Maskvai draugiškas jėgas – uostamiesčio draugijos „Otečestvo“, Slavų gailestingumo fondo ir Pirmojo Baltijos kanalo atstovę.

V. Tomaševskis neigia, kad jo partija į Seimą veda prorusiškas jėgas, mainais už Kremliaus finansinę paramą.

„Savaitė“ pasiteiravo V. Tomaševskio, ar LLRA atstovai vyko į Maskvą. Politikas atsakė, kad nesupranta klausimo. Paklaustas, ar asmeniškai bendradarbiauja su oficialiomis Rusijos institucijomis, pavyzdžiui, Užsienio reikalų ministerija, V. Tomaševskis neigė tokias prielaidas.

„Aišku, kad mes nebendradarbiaujame su jokiomis institucijomis iš užsienio. Tik vykdant savo Seimo nario pareigas kartais būname priėmimuose“, – sakė jis.

„Savaitė“ patikslina, kad tokie priėmimai – pavyzdžiui, Rusijos ambasados renginiai, kuriuose aptariamos Rusijos tėvynainių bėdos. Pats V. Tomaševskis taip pat pasisako tokiuose renginiuose. Vilniaus lenkų namuose Rusijos ambasada surengė ir parodą, skirtą iki šiol Rusijos okupuotai Gruzijos daliai – Osetijai. Šia paroda siekta parodyti Gruzijos žiaurumą, renginys vyko tuoj po karo Gruzijoje.

„Savaitė“ atkreipia dėmesį, kad Baltijos šalyse prorusiškas jėgas mėgina sutelkti Rusijos administracijos Tarpregioninių ir kultūrinių ryšių su užsienio valstybėmis valdyba. Jai vadovauja KGB žvalgybos pulkininkas Vladimiras Černovas. Anksčiau jai vadovavęs Sergejus Vinokurovas dabar Rusijos Išorės žvalgybos tarnybos (SVR) direktoriaus pavaduotojas.

Neoficialiais „Savaitės“ duomenimis, vasarą šioje valdyboje lankėsi kai kurių Lietuvos lenkų ir rusų politinių organizacijų atstovai, svarstytas klausimas dėl jų bendradarbiavimo. LLRA netrukus pareiškė, kad Seimo rinkimuose dalyvaus su Kazimiros Prunskienės Liaudies partija ir Rusų aljansu.

LRT laida pastebi, kad Rusijos vyriausybė finansuoja Baltijos šalių rusakalbiams skirtą žurnalą „Baltiskij Mir“. Jame nuolat plėtojama nacizmo Baltijos valstybėse tema, perrašoma šių šalių istorija, daug dėmesio sulaukia rusakalbių ir lenkų protesto akcijos. Žurnalo redaktorius – iniciatyvos Tarptautinė Rusija koordinatorius Dmitrijus Kondrašovas, kuris dirbo Kremliui artimoje „Regnum agentūroje“.

Tarp visuomeninės „Baltiskij Mir“ tarybos narių – V. Tomaševskio. pavardė. Žurnalą pamatęs LLRA pirmininkas tepasakė: „Aš apskritai nedalyvauju jokių žurnalų leidyboje. Nei vieno. Šio – tuo labiau. Mano gimta kalba – lenkų. Čia provokacija. Ką čia kalbėti.“ Jis dar pridūrė: „Anušausko provokacija buvo. Mes baigėm ar ne?“

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, konservatorius Arvydas Anušauskas sako, kad V. Tomaševskio pavardė tokios organizacijos taryboje kelia įtarimų, kad jis dalyvauja propagandinėse, dezinformacinėse akcijose. „Jis arba turi labai aiškiai atsiriboti – pasakyti, dalyvauja ar ne, arba mes galime tai įvertinti vienareikšmiškai, kad jie siekia ir sieks įgyvendinti Rusijos politiką Lietuvoje. Kultūros, švietimo, tarptautinių santykių ir kitose srityse“, – sakė A.Anušauskas.

VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Nerijus Maliukevičius paaiškina, kodėl Kremlius bando daryti įtaką ne per rusų, o per lenkų organizacijas: „Tai yra savotiška politinė rinka. Šiuo atveju yra begalė rusiškų tėvynainių projektų, kuriuos bandoma vykdyti čia, Lietuvoje. Tiek tokie fondai, kaip Rusų pasaulis, bet jie neturi atramos taško tarp rusakalbių. Lenkų politinė organizacija yra sukūrusi visą instituciją, visą bazę čia. Maskvos namai dar nestovi, o Lenkų namai seniausiai čia stovi, tad galima vykdyti įvairiausius kultūrinius, socialinius projektus.“

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Kažin:

  Kaip suprantu, “Savaitė” tokia informacija ėmėsi “balamūtinti” Lietuvos žmones – kas yra kas…, ypač rusų tautybės gyventojus, skleidžiant informaciją, kad LLRA ir Tamoševskio “lėlininkai” yra ne Vašuvoje, o Maskvoje. Tuo bandoma paįtakoti, suvienyti rusus, kad šie dabar susiskaldę į Rusų alijansą, kuris veikia išvien su LLRA, ir Rusų sąjungą, kuri lenkų nepalaiko, vieningiau ir sparčiau dėtųsi prie LLRA vedamos destrukcinės politikos, palaikomos Varšuvos.
  Taigi, ar suvokia, kieno naudai darbuojasi LRT “Savaitė”!…

  • tikras lietuvis:

   Klystate:
   1. Lietuvoje nėra jokių kitų tautybių, išskyrus lietuvių. Gali būti tik rusų, lenkų kilmės ar kultūros lietuvių;
   2. Tomaševskis galimai turi ryšių su Maskva ir tik Songaila kaltas, kad jam šitoje vietoje nebuvo nulaužti ragai: kada per LRT tv laidą, dalyvaujant Kūriui ir jam perspėjant, kad laukia atsakomybė, Tomaševskis Kūrio nepaisė ir pasakė, kad Songaila dirbo KGB, už ką Songaila PRIVALĖJO iškelti Tomaševskiui bylą.
   Betgi neiškėlė.
   Todėl Tomaševskiai ir toliau ardosi, o kur Songaila?
   Songaila nuspirtas.
   Reikėjo kelti bylą.

 2. Galindas:

  Songaila atidavė pareiškimą dėl Tomaševskio apkaltinimo, tačiau prokuratūra nerado nusikaltimo sudėties. tai buvo tik TOMAŠEVSKIO NUOMONĖ. Tai tų bylų yra ir daugiau Tomaševskiui, tačiau jos vilkinamos. Ta visa “Lenkų rinkimų akcija” nėra jokia lenkų, o tik pseudolenkų rinkimų akcija ir taip juos reikia teisingai vadinti.

  • tikras lietuvis:

   Tokiu atveju reikėjo kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka.
   Nors prokuratūra, akivaizdu, pademonstravo eilinį kartą nenorą dirbti – štai Paleckį už žymiai mažesnį pažeidimą – abejonę, tik – nusiuntė į teismą ir nuteisė.

   • tikras lietuvis:

    O Tomaševskis nesakė, kad jis taip mano, jis sakė, kad jis žino, jog Songaila buvo KGB agentas.

    • tikras lietuvis:

     Be to, prokuratūra, garantuotai, bylą kelti atsisakė, motyvuodami, kad tas atvejis yra visuomenei nereikšmingas.
     Reikia, manau, jei nėra praleistas senaties terminas (o jei praleistas,dera prašyti teismo tą terminą pratęsti atsiradus naujoms aplinkybėms – išaiškėjus to atvejo svarbai visuomenei, nes dėl to atvejo, galimai, tautininkų įvaizdis visuomenėje buvo pažemintas ir dėl to visuomenė už tautininkus nebalsavo – nepasitikėjo), surinkti parašus kokio tūkstančio žmonių, kad kaltinimas Songailai, pareikštas būdu, kuris tai ištransliavo visam pasauliui, tuo atveju, jei pasitvirtintų Songailos kaltė, pažemintų lietuvius kaip tautą ir lietuvius kaip tautą atstovaujančią tautininkų partiją, dėl ko šis atvejis yra esminiai svarbus lietuviams kaip tautai ir turi būti išnagrinėtas, pravedant ikiteisminį tyrimą.
     Tada prokuratūra nebegalėtų išsidirbinėti, negalėtų klausyti galimai valdžios nurodymų nepykdyti įtakingų antilietuviškų jėgų.
     Reikia pakartoti pareiškimą.

 3. Galindas:

  Dar kartą Prokuratūros reikalauju, kad tautybių ar kitos kilmės Lietuvos piliečių pagrindu partijų neturi būti kuriama. Tokios praktikos negali būti ES, ypač Lietuvoje, nes Lietuva atsikūrusi tautos iniciatyva ir ji nėra karalystė ar imperija, kuriose gali gyvuoti kitos tautos. Todėl pavadinimo “lenkų” rinkimųakcija neturi būti, juolab, kad dabar prie pseudolenkų prisijungusi Prunskienės partijos likučiai ir Rusų aljansas. Prokuratūra turi pateikti teismui, dėl LLRA Konstitucijos pažeidimo.

  • Kažin:

   Pirmiau reikia atitinkamai pakeisti Poltinių partjų ir organizacijų įstatymą, kad prokuratūrai būtų teisinis pagrindas imtis teisėsaugos veiksmų.
   Tačiau, va Songaila kažkodėl to įstatymo pakeitimo žygių kaip ir nesiima. Žodžiu, atrodo, kad jam svarbiausia šaudyti…, o kad tie šūviai bus Dievui į langus, nesvarbu…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: