J. Vaiškūnas. Dievai ir dorovė (video) (21)

Jonas Vaiškūnas | Rengėjų nuotr.

Jonas Vaiškūnas | Rengėjų nuotr.

J.Vaiškūnas paskaitoje „Dievai ir dorovė“ kalba apie Dievybės sampratą lietuvių etninės kultūros ir šiuolaikinės pasaulėžiūros kontekste“. Ši paskaita vyko Jaunimo etnokultūros stovykloje „Darnos ramuva“ Dvarciškiuose (Švenčionių r.), 2012 08 13-18 d.. Stovyklą rengė Lietuvos ramuvų sąjunga. Filmavo Virginijus Kašinskas.

Jau rašėme, kad Ugdymo plėtotės centras pradėjo kurti atvirą virtualią vaizdo įrašų biblioteką. Joje skelbiami nufilmuoti švietimo renginiai, įvairios videopamokas, pokalbiai su žymiais žmonėmis, reportažai švietimo temomis.

Dailininkas Virginijus Kašinskas šiai bibliotekai sukūrė videopasakojimų rinkinį „Lietuvių tautinė kultūra“. Alkas.lt pradeda skelbti šio rinkinio filmus.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Religija, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .

21 komentaras

 1. Kemblys:

  Vaiškūnas apie Dievą:
  “objektyvią realybę… Dievą suprantu kaip PRODUKTĄ……………………………….”

 2. Vytautas:

  Jau kelios dienos pasigrožėjome Vaiškūnu, gal jau laikas išimti?

 3. Amelija:

  2012.10.28 12:16
  Vandalų išpuoliai įžūlėja: Kretingos rajone padegtas kryžius.
  Spalio 26 d. apie 20 val. Kretingos rajone, Senosios Įpilties kaime, prie piliakalnio įrenginėjamoje poilsiavietėje, bendruomenės pirmininkė pastebėjo, kad buvo padegtas naujai pastatytas medinis kryžius.
  Kiek anksčiau buvo ne vienas išpuolis prieš bažnyčias.
  Šaltinis: “Balsas.lt”

  • Amelija, paragink tą bendruomenės pirmininkę ant piliakalnio pastatyti Aukurą ir kūrenti Ugnį, o ne prie piliakalnių kitatikių kryžius statyti – taip bjauriai tyčiotis iš protėvių.

   • Amelija:

    Pakantumo, lietuvi, pakantumo… O ga tau patinka, kai deginamos bažnyčios?

    • Manau, kad niekam nepatinka – kad deginamos bažnyčios, tačiau krikščionys neturėtų labai skųstis dėl to, nes prieš tai patys naikino mūsų protėvių Alkus, tad Dievas baudžia.

     • Ką turi om-enyje sakydamas “Dievas”?

      Sekmadienį buvau pakviestas vakarienės Kauno Panemunės bažnyčios klebonijoje.
      Laike pasikalbėjimų liečiant pamąstymus apie pasityčiojant šventų Akmenų sumūrinimus į bažnyčių pamatus ir tvoras, apie paskutinius europos keiksmažodinius “pagonius”, apie vandens energetinį “pasidavimą” šventinimui tiesiog keičiant jo struktūrą ir kt., klebonas klausė: Jūs kažkodėl irgi turėjote (ir turit) Tą vienintelį vadinamą centrinį Praamžių, apart Gabijos, Žemynos, Medeinos ir kitų Dievų ir Dievybių ?… Prisipažinsiu, nelabai ką turėjau atsakyti, apart asmeninio santykio su labiau baltiškos dangystės būtent baltų Žemėje atsispindinčiomis ir lietuvių globojamomis Dievystėmis, kurioms asmeniškai teikiu pirmumą…
      Tad, kas tas termine Dievas Baltuose?

      • lamatas:

       pasistenk pamąstyti ,tai gal ir suprasi ,kodėl Dievų lyg tai daug ,bet vis dėlto Dievas vienas.Ir nėra čia jokio prieštaravimo, tik sampratos ribotumas .Ir pradžiai atmesk bet koki žmogaus ir Dievo sulyginimą .Bei pasitelk mokslo žinias .O toliau jau būs lengviau.

       • Ši nufilmuota paskaita labai įdomi ir stipri, Stebina Jono Vaiškūno iškalbumas ir stiprus minčių dėstymas. Pastebėjau, pabaigoje taip atsipalaidavo ir įsijautė, kad net rankas į dangų pradėjo kilnoti… Įspūdinga paskaita. Gaila, kad taip retai žmonėms tai girdima.
        Tačiau nesutikčiau su vieno teiginio vieta. Pradėsiu nuo toliau, gal suprasit.
        Šiandieniniai Baltai, pastebėjau, labai užsispyrę savo Dievų pasaulėjautoje, o ne pasaulėjautoje vieno Dievo ganytojiškai visa matančio “akimi” danguje, kai dangus suvokiamas kaip akis. Paskaitoje minimas lietuviams dausybių sutapatinimas su virš galvos kabančia akylai, net tualete, stebinčia akimi – iš viduramžių avelių valdymo provatikaninės srities.
        Mat Baltiški Dievai – tai draugai, su kuriais garbingai draugiškai pabendraujama tik Juos prisišaukus. Jei esi doras ir tvirtas – Jie atsilieps. Jei ne, tai ne.
        Tad dora – tai baltiška gyvenimo norma ir būdas, o ne kažkokia siekiamybė “akies” religijos pagalba.

      • Kai sakau Dievas – turiu omenyje Dievą. Juk tai lietuviškas žodis, kas neaišku?

       • Tad dažnai tampa neaišku, o kur mūsų Dievai ?
        Ar Jie kartais paminimi vien iš kažkokios pagarbos Protėviams ir vardan garbingos tų Protėvių vėliau (IR LIG ŠIOL) kryžiokams nepasiduodančios histori-jos ?

        Mūsų globojami Dievai vien tik šiapus LT horizont’o, vien TIK šitoje Žemėje su mumis GYVENA. Po mirties mes tik su savo Dievais ir Protėviais susitiksim dar artimesnei bendrystei.

     • Amelija:

      Sudervės bažnyčioje siautėjo vandalai
      2012-11-02 ELTA

      Visų Šventųjų dieną Sudervės Švenčiausiosios Trejybės bažnyčioje siautėjo vandalai.
      Policijos departamento duomenimis, ketvirtadienį 19.45 val. Kernavės gatvėje esančioje šventovėje pastebėta, kad Švenčiausiosios Trejybės bažnyčios fasade nudaužtas skulptūros „Apaštalas Paulius“ kardas, kuris rastas šalia.
      Padarytas nuostolis nustatinėjamas.

 4. Varvara-ragana:

  Kažkaip čia tiktu slaviškas keiksmažodis eik tu nah…. Rusai, lenkai iš visų pusių, o dar tarpusavi krikščionys pagonys, ar jūs nesuprantat viriukai, kad tuoj neliks Lietuvos , o jūs su savo pisd…. dievais.Rašė ,kad lenkijoj jaunimas kunigėliui kelius laižė o tu Vilmantai ką vakarienes gavai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: