A.Bugvilionis Medininkų festivalyje nori kuo tiksliau atkurti XIV a. epochą (17)

A.Bugvilionis | Asmeninio arch. nuotr.

A.Bugvilionis | Asmeninio arch. nuotr.

Jau šį šeštadienį, rugsėjo 29 dieną, Medininkuose įvyks LDK istorinės rekonstrukcijos festivalis „Medininkų (karališkųjų) pilis XIV amžiuje“.

Šiandien Alkas kalbina pagrindinį šio renginio sumanytoją, organizatorių ir rengėją, kaip jis pats save įvardija, realiame gyvenime lietuvį su viskuo kas iš to išplaukia, penkių dukrų tėvą, paprastą žmogų Arūną Bugvilionį.

Alkas: Kas paskatino surengti tokį didelį renginį, kaip kilo tokia mintis?

Arūnas: Mūsų klubo, senovės baltų kovų brolijos „Vilkatlakai“ veikla yra patenkinti savo narių žingeidumą, eksperimento būdu gaminant įvairiausių mūsų protėvių naudotų daiktų kopijas, jas išbandyti gyvai, t.y. savo kailiu. Metams bėgant savo žinių kraitį pasipildant vis naujomis ateina momentas kuomet tuo norisi pasidalinti ir su kitais, t.y. mūsų valstybės bendrapiliečiais. Todėl mūsų veikla dabar didžiąja dalimi susijusi su edukacija. Tokio pobūdžio festivalis pramoga ne tik dalyviams, bet ir organizatoriams bei sumanytojams, kurių pagrindinis tikslas, visgi, yra įdomiai ir gyvai parodyti Lietuvos žmonėms mūsų istoriją.

Alkas: Dabar jau lyg ir nebetrūksta rekonstruotų viduramžių kultūros renginių. Kuo Jūsų organizuojamas festivalis išsiskirs iš kitų?

Arūnas: Istorinės rekonstrukcijos judėjimas Lietuvoje po truputį, bet vystosi. Daugėja renginių, klubų. Iš vienos pusės tai gerai, bet judėjime daugėjant naujokų, energingų diletantų ir klubai, ir gyvosios istorijos renginiai dažnai neatitinka istorinės tiesos.

Dauguma negalvoja apie savo kostiumo, šarvuotės epochinį vientisumą ir jiems nei kiek nesvarbu istoriškumas. Pažvelgus į tokį „karį“ jo dėvimų daiktų chronologija kartais skiriasi net 5–6 šimtais metų. Renginių organizatoriai, kurie dažnai istorine rekonstrukcija domisi paviršutiniškai, prisikviečia į savo renginius tokių pačių diletantų. Ir dažnai jiems nesvarbi kokybė, nes visi nori kuo didesnės masės dalyvių, lyg tai būtų renginio kokybės ženklas. Rimti istorinės rekonstrukcijos klubai investuoja į amuniciją milžiniškas lėšas, todėl dažnai jie labai renkasi festivalius, į kuriuos kviečiami ir dažnai reikalauja iš organizatorių padengti kelionės išlaidas ar dar daugiau. Diletantų klubai, kurie susirenka savo amuniciją bet kaip, bet ką iš bet kur ir rimtų renginių organizatoriams yra neįdomūs, patys prašosi atvažiuoti ir atvyksta paprastai nereikalaudami jokio atlygio. Todėl renginių organizatoriai daro didelę klaidą manydami, kad pastarųjų dėka sutaupė festivalio lėšas, o iš tikro tik sumenkino savo renginį.

Dar viena blogybė, istorinės rekonstrukcijos atgyvena, taip vadinami „visų laikų ir tautų“ festivaliai. Vėlgi kai dėl dalyvių masės kviečiami bet kokie klubai, svarbiausia kuo daugiau, tačiau nukenčia renginio istoriškumo lygis. Čia gali pamatyti pvz. vikingą (X a.) besikaunantį prieš gausiai šarvuotą riterį (XV a.). Pas mus paprastai tai pristatoma kaip Lietuvių kovos prieš kryžiuočius.

Todėl nusprendžiau žengti pirmą rimtą žingsnį Lietuvos viduramžių istorinės rekonstrukcijos istorijoje – suorganizuoti renginį, kuris atspindėtų vieno šimtmečio, t.y. XIV a. istoriją. Stengiausi atrinkti klubus ir amatininkus, kurie galėtų kuo rimčiau pristatyti šią epochą. Aišku pirmas blynas bus kiek prisvilęs, bet tebūnie šis festivalis ateityje bus rimtas akstinas pasitempti ne tik mūsų klubui, bet ir kitiems.

Alkas: Koks pasirodymas festivalyje „Medininkų (karališkųjų) pilis XIV amžiuje“ bus pats svarbiausias, įspūdingiausias?

Arūnas: Negaliu tokio išskirti. Programą sudarinėjau apimtas įkvėpimo. Be galo svarbus atidarymas, kuriuo metu sukursim Naują ir Švarią Ugnį toje mintoje bei permintoje, krauju laistytoj žemėj, kuri baigia prarast savo kultūrinį ir tautinį identitetą.

Svarbios bus ir giesmės Valdovui Gediminui, kurias atliks „Kūlgrinda“, nes labai tikėtina, kad šią pilį statė mūsų Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas. Tai bus lyg mūsų pagarbos auka Valdovui. Kas domisi ginkluotės istorija patirs daug naujų ir rimtų įspūdžių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (tarp jų ir rusinų) ir Teutonų ordino karių ginkluotės pristatyme, išvys daug unikalių ir skrupulingai atkurtų šarvuotės komplektų. Labai įdomi bus medžiotojų penkiakovė. Žmonės galės savo kailiu pajausti, kaip senovėje medžiojo mūsų protėviai.

Raitelių pasirodyme bus dar neregėtų vaizdų – vyrai, apsirėdę pilna XIV a. raitelio šarvuote, ne tik varžysis, bet ir kausis. Įspūdingos žada būti ir pilies aludarių varžytuvės, kuriose ragučiai ne tik savo alaus gardumą, bet ir proto bei liežuvio lankstumą demonstruos. Na ir kulminacijoje didžioji vakaro kova nepaliks abejingo nei vieno žiūrovo – tikroviški vaizdai iš mūsų valstybės kovų istorijos.

Alkas: Atvyksta svečių iš užsienio. Ką įdomaus jie žada parodyti?

Arūnas: Be brolių latvių, atvyksta kuopa gudų, kurie labai rimtai užsiima Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Teutonų Ordino ginkluotės rekonstrukcija. Žadėjo atvykti Ukrainiečiai, kurie taipogi yra vieni rimčiausių savo šalyje. O parodysim mes visi bendrai, kad Didžiosios Kunigaikštystės piliečiai vėl susirinko į vieną junginį, petys į petį kautis, kaip prieš septynis šimtus metų, kaip mūšyje prie Mėlynųjų Vandenų.

Alkas: Kuo nustebins besidominčius istorija 4 salėse įrengta ekspozicija?

Arūnas: Be galo įspūdingi „Metalo formos“ paveikslai, labai rimtai ir istoriškai skrupulingai vaizduojantys mūsų didžiąsias pilis: Vilnių, Trakus, Kauną, Krėvą ir aišku Medininkus. Priverčiantis stabtelėti G.Kazimierėno auksu dengtas paveikslas vaizduojantis Žalgirio mūšį. Įdomi ginkluotės kolekcija, kurioje gausu unikalių egzempliorių. Sidabro dirbiniai.

Alkas: Ar šis festivalis taps tradiciniu, kasmetiniu?

Arūnas: Manau, kad taip. Norėčiau, kad būtų taip, nes renginys reikalingas Lietuvai, reikalingas mūsų žmonėms, o tą pajaučiau jį organizuodamas. Kur tik nesikreipdavau pagalbos ar paramos – visur buvo atvertos durys ir nuoširdus palaikymas. Dabar galvoju: gal dėl to, kad kreipiausi tik į gerus žmones, patriotus, juk jų Lietuvoje ne tiek ir mažai! Po šio renginio manau, kad atsiras dar daugiau ir tai didžiausias atlygis už mano darbą, už mano bičiulių darbą.

Dėkojame už atsakymus

Alkas.lt yra oficialus festivalio informacinis partneris

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , .

17 komentarų

 1. Almantas:

  Na ką, nusimato neprastas renginys. Šaunu.
  BET:
  -Penkios dukros! Panašu, kad tas žmogus nelabai žino apie kontracepciją, o Žemei žmonių jau pakanka.
  -Gediminas buvo privilegijuotas banditas, pasiuntes į aną pasaulį tūkstančius niekuo dėtų žmonių. Giedoti jam giesmes, man atrodo, jau kiek perlenkta. Jaučiu, kad netrukus Kūlgrinda pradės giedot giesmes ir A. M. Brazauskui.
  -Kazimierėnas yra istorijos falsifikatorius ir, tarp kitko, nekoks tapytojas, bet užsiėmė neblogą meno verslo nišą ir sėkmingai sukasi. O šitame renginyje jam ne vieta.

  • Van der:

   Ar seniai tamsta buvote pas psichiatrą? seniai? vertėtų užsukti…
   Pats žemiausias komentatorių lygis – puldinėti straipsnių herojus arba autorius asmeniškai.
   Perskaitęs straipsnį kaip tik pajutau pagarbą šiam žmogui, kuris šiais nelengvais laikais augindamas 5 dukras dar sugeba ir nuostabius darbus savo Tėvynei daryti.
   O Kazimerėno kritika rodo jūsų mano suvokimo lygį. Kazimerėnas puikus tapytojas ir turintis vardą ne tik Lietuvoje.
   O Gedimino ir tautiškos senovinės muzikos nemėgimas puikiai nusako žmogaus patriotizmą (aš pats nors ir esu katalikas, bet gerbiu savo šalies istoriją ir protėvių kultūrą ir niekada neišdrįsčiau tokiomis frazėmis mėtytis).
   Gero festivalio, vyrai!

   • Algis Dievų siūstas:

    Tamstele, gal žmonių ir per daug ant žemelės, bet mūsų tautai žmonių niekados, o ypač savo tautos žmonių niekados nebuvo perdaug, o sis tėtis penkių dukrų yr tikras juvelyras, kad tiek sugebėjo padaryti 🙂

   • Arūnas Rasakevičius:

    Dėkui 🙂

   • Li Bo:

    Nematau, kad autorius būtų asmeniškai puolamas. Išsakytas tik kritinis požiūris į jo požiūrį į šeimos planavimą.
    Dabar dėl tų “nuostabių darbų tėvynei”. Visų pirma, dirbama ne tėvynei, o sau ir tiems, kurie išgalės nusipirkti bilietus. Dalį lėšų renginio organizavimui matyt surinko iš rėmėjų, kurie tuos pinigus prievarta nusavino iš savo darbuotojų. Taigi, renginys remiasi, ir tokiu būdu palaiko, prievartinį pinigų atiminėjimą ir, antra, jį pamatys labai nedidelė Lietuvos gyventojų dalis. Tai tiek to nuostabumo. Aš kelis kartus buvau panašiuose renginiuose ir buvo gana įdomu, bet trūkumai irgi buvo akivaizdūs- nuolat skambantys mobilūs telefonai, plastikiniai maišeliai prekeivių palapinėse, alaus bambaliai karių palapinėse, varžtai ir medvaržčiai palapinių konstrukcijose, įgarsinta scena, rėmėjų reklama ir t.t. ir pan., trumpai tariant, susidarė įspūdis, kad tai yra tik komerciniai renginiai su istorijos prieskoniais. Nežinau, gal čia bus kitaip, gal geriau viskas vyks. Linkiu sėkmės prekyboje, gero oro ir trankaus afterparty, tik nesusireikšminkit.
    Ir dar išsakysiu savo nuomonę dėl Gedimino. jei komentatorius Van der gerbia Gediminą, tai galėtų pabandyti suvokti jį ne kaip idealizuotą, romantizuotą ir pritaikytą šiandieninei politikai personažą, o kaip realų žmogų. Čia aš sutikčiau su Almantu, kad jis be visų tų reikšmingų Lietuvos istorijai darbų buvo dar ir užkariautojas, plėšikas ir, žinoma, žudikas. Kodėl nenorima to suvokti?

    • jonas:

     norima ar ne – viskas priklauso nuo požiūrio . štai kad ir tuo pačiu principu įvertinsiu tamstos komentarą – be visų gerų darbų , kuriuos galbūt esate nudirbęs , užsiimate tiesiog pamazgų pilstymu komentaruosiu . ir keista kad nenorite to suvokti !!! reiškiam pagarbą ne plėšikui Gediminui , o valstybės vyrui , dėka kurio šiandien esam , išgyvenę tarp kitų ne mažesnių tų ar vėlesnių laikų užkariautojų , plėšikų ir žudikų .

  • Matau, kad Jūs Almantai turite labai didelį ir labai juodą šešėlį.

 2. Budrys:

  Žemėje tikrai gerokai per daug tokių žmonių, kaip Almantas, bet Lietuvai tikrai trūksta tokių kaip Bugvilionis. Ech, kad dar taip bent vieną sūnų…:)

  • Li Bo:

   Matote, kai pasaulis buvo suskirstytas į nacionalinius gardus, kiekvieno gardo gyventojų vadai prisigalvojo visokių nesąmonių, ir viena jų, kad mūsų turi būti kuo daugiau. Jei kažkas čia džiaugiasi daugiavaikėm šeimom, tai būkit malonūs ir lygiai taip pat džiaukitės ir daugiavaikėmis kinų, rusų, indų, turkų ir visų kitų tautybių gausiomis šeimomis. O jei matote tame problemas, tai užčiaupkit savo srėbtuves ir bent jau negiedokit ditirambų vaikų gamintojams. O jei nematot problemų, tai eikit padaužykit savo makaules į sieną, nes tikriausiai daugiau jau niekas jums nepadės.

 3. Benas:

  veikejas kuriam uzkliuva medvarzciai ir mobilus telefonai su bambaliais yra asilas.Gal dar rekonstruktoriam plombas is dantu issitraukt,kad butu visai jau autentiskai?Issidegint tatuiruotes jei turi?Organizatoriaigaletu neleist virs festivalio skraidyt lektuvams,o i festivali ieinantiems zmonems dalint drobinius rubus,kad neduokdie kokie dzinsai nesugriautu visos autentikos.Vsis dalyviai siekia prie autentikos priarteti maksimaliai,bet ne viskas yra imanoma,pvz.,gal zinai kur parduodamas alus medinese backose?Paimsiu.Ar cia visi turi but visu galu meistrai ir alu issivirt patys?Daune,rekonstruktoriai – tai zmones kurie dirba rimtus darbus,turi seimas ir be viso tam sunaudojamo laiko skiria dar nemazai pinigu investuodami i sarvuote,gilindamiesi i Proteviu kultura,stengdamiesi juos kuo daugiau pazinti ir uz tai negaudami jokio atlygio.Skirtingai nuo kitu snobu,jie nekritikuoja kitu zmoniu del kazko kas nera tobula,bet bando tobuleti dirbdami,o ne zyzdami.Taip pat ne visos geros idejos yra pinigais matuojamos.Paprasta logika, nepatinka – neik i ta rengini,bet jei negali daryt geriau nekritikuok tai daranciu.Sekmes zyziant,sikant ant musu istorijos ir vaizduojant visu galu zinova(paprastai sekme lydi iki pirmo susitikimo gyvai)

  • Budrys:

   100% sutinku su Beno komentaru. Galėčiau dar šį tą pridūrti, tik ar verta? Tokių “žinovų” ir “viskąišmanėlių” trolių kaip Li Bo, įtikint kažkokiais faktais ar logiškais argumentais vis tiek nepavyks, nes jie užprogramuoti visai kitokiai veiklai ir “mąstymui”

 4. Saigakas:

  Geriau mitingą dėl tautos genocido ar idiotiškų referendumo įstatymų surengtumėt.Jei tik įveiksit įgimtą baimę prieš šalies galinguosius.Tiesa, jo niekas nefinansuos.

  O jei ir toliau rinksite tas pačias partijas vadinamas ,,Top-5”, tai iš jūsų autentikos ne tik kad nieko neliks, bet ir patys po metų – kitų pėškom su terbom eisite pas kiniečius ar rusus išmaldos prašyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: