Apie rugsėjo 1-osios (3-osios) džiaugsmus ir rūpesčius Pietryčių Lietuvoje (video) (21)

Apie rugsėjo 1-osios (3-osios) džiaugsmus ir rūpesčius Pietryčių Lietuvoje

Apie rugsėjo 1-osios (3-osios) džiaugsmus ir rūpesčius Pietryčių Lietuvoje

Rugsėjo 1-osios (3-osios) šventė ne visiems ir ne visur Lietuvoje yra džiugi diena. 22-aisiais Lietuvos nepriklausomybės metais Pietryčių Lietuvos lietuviai pasitinka šią dieną su nerimu dėl savo vaikų ir savo pačių ateities. Lietuviškų mokyklų padėtis šioje Lietuvos srityje yra apgailėtina. Lenkakalbius lietuvius tikrais lenkais paversti pasišovusi vietos valdžia vis garsiau triūbijanti po visą Europą dėl esą pažeidžiamų lenkakalbių teisių visais įmanomais būdais stengiasi suvaržyti vietos lietuviškai kalbančių ir besimokančių lietuviškose mokyklose mokinių teises būti lietuviais savo pačių Tėvynėje.

Kadangi Lietuvą valdančios sisteminės partijos iki šiol neįstengia apginti lietuvybės Pietryčių Lietuvoje į Alkas.lt redakciją pakvietėme ir pakalbinome Nacionalinio susivienijimo „UŽ LIETUVĄ LIETUVOJE“ (ULL) narius Vytautą Dailidką, Eišiškių, Stanislovo Rapalionio gimnazijos mokytoją, prof. Kazimierą Garšvą, „Vilnijos“ draugijos pirmininką, Gintarą Songailą, Seimo narį, Nacionalinio susivienijimo „UŽ LIETUVĄ LIETUVOJE“ politinės tarybos ir Tautininkų Sąjungos (TS) pirmininką, Tomą Bakučionį, teisininką, Lietuvos Socialdemokratų Sąjungos (LSDS) pirmininko pavaduotoją, Julių Panką, Tautininkų Sąjungos pirmininko pavaduotoją, Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos pirmininką. Šiuos Alkas.lt svečius kalbina Jonas Vaiškūnas, Alkas.lt redaktorius.

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

21 komentaras

 1. Landsbergis: norėčiau atiduoti pirmenybę koalicijai su savo protu?:

  O koalicija kiek žinau tik viena ULL

 2. Pagaliau:

  Tokių įrašų skausmingomis Lietuvai temomis (emigracija, nedarbas…) jau turėjo būti padaryta kaip minimum 10.

 3. Kažin:

  Pasiklausius vyrų verkšlenimų supratau, kad kitokių rezultatų per tuos 22 metus ir būti negalėjo. Jie visi buvo ir yra ne savo vietoje.
  Neišgirdau nei vienos konstruktyvesnės minties, nei vieno strateginio lygio siūlymo – vien kapstymasis tame pačiame sename mėšlyne.

  Manau, šiuo klausimu pirmiausiai reikalinga atlikti tokius kardinalius veiksmus:
  1. Įstatymu nustatyti,kad etninis žmonių pavadinimas “tūteišis” ir “paprosta” kalba, kuria yra kalbama Lietuvos rytinėje dalyje yra Lietuvos valstybės kultūrinis etninis paveldas, o šiems pavadinimams suteikti oficialiai vartojamų lietuvių kalbos žodžių statusą.
  2. Šiam paveldui išsaugoti steigti mokyklas “paprosta” kalba, etnogafinius muziejus ir pan.
  3. Parengti ir paspartintai vykdyti ekonominio, kultūrinio Rytų Lietuvos vystymo planą.
  4. Lenkijos ir Tomaševskio veiksmams skirti kuo mažiau viešo dėmesio, o dirbti konkrečiai kas yra valdžios numatyta.
  Visa tai galima atlikti ES lėšomis.

  Turi būti taip, kuomet yra sakoma, šuo loja, o karavanas eina.
  Tik tokia veiksmų kryptis gali būti efektinga užleistai padėčiai pakeisti.

  • lietuvis:

   Siūlai vietoj polonizacijos vykdyti baltarusinimą? Tai gal geriau lietuvinimą, lietuviškų mokyklų kūrimą.

   • Kažin:

    Jeigu tokiu atveju ir vyktų baltarusinimas, tai jis Lietuvos išlikimui nebūtų kiek nors žymiau pavojingas, kai lenkinimas yra akivaizdi Lietuvos prapultis. Be to, linkęs manyti, kad tai vyktų LDK patriotizmo dvasioje ir siaurintų Lenkijos ekspansijos galimybes į Baltarusiją, o tuo pačiu ir Vakarų Ukrainą. Karaliaus Mindaugo ir vėlesnių kunigaikščių toks strateginės krypties pasirinkimas buvo ne iš piršto laužtas, tai sąlygojo geopolitinė regiono specifika, kuri nėra išnykusi ir šiuo metu.
    Beje, idėja dėl tūteišių įforminimo figūravo ir Sąjūdžio laikais, tačiau…

   • Kažin:

    Dar priduriu.
    Be abejonės turi vykti lygiagrečiai ir lietuvių mokyklų kūrimas, kad būtų sudarytos galimybės “tūteišiams” laisvai pasirinkti kokia kalba mokytis “paprosta” ir atitinkamą dalykų dalį lietuviškai arba tik tarkim pradžios mokykloje “paprosta”, o vėliau vien lietuviškai ar dar ir “paorosta” kalba.
    Tai būtų kuriamojo pobūdžio sprendimas, padedantis išeiti iš užburto istorijos rato. Raskime drąsos…

  • Prusas:

   kol valdzia ne tavo rankose tol turi aptakiai kalbeti, nes kitaip i valdzia mafija niekada tau neleis ateit

 4. Rytas:

  Rugsėjo 3 d. 16 val. 30 min., save iškėlęs pretendentas į kandidatus Vakarinėje rinkimų apygardoje Nr. 27 Povilas Urbšys įteikė šios apygardos komisijai gyventojų, remiančių jo įregistravimą kandidatu į LR Seimą, parašus.

  Iš viso surinkta 3701 parašas, įskaitant 2 elektroninius parašus.

 5. lyvis:

  Susidaro įspūdis, kad šitie kovotajai už lietuvybę prieš lenkinimą yra nupirkti tų pačių lenkų. Ar nors vienas iš jų pareiškė protestą Lenkijos valdžiai, ar skambino varpais apie tai Europoje ir pasauliui. Ne jie tik šnopuoja prieš vietinius sulenkėjusiu lietuvius, kurie gerai apmokomi iš Lenkijos, kurių finansai plaukia iš Vatikano. Tai šiandienos kryžiaus karas prieš pagonis, kurių kryžiuočiai, dabartiniai katalikai niekaip negali pribaigti pagonis – lietuvius. lyvis

  • Rytas:

   Vilnija, signatarai, Songaila kreipėsi ne kartą į visokias institucijas. Deja, mūsų valdžia nuolat kartoja, kad neerzinkim, nes be lenkijos pražūsim (kaip seniau be rusų). Monsinjoras Svarinskas rašė kreipimusis ir rinko parašus ir t.t. Atsakoma dažniausiai, kad tai Lietuvos vidaus reikalas, kreipkitės į savo valdžią. O čia patys žinot.

   • lyvis:

    Maištininkas Rytas samprotauja užtenka kažką kažkam parašyti ir tegu toliau dirba funkcionieraiai. Kaip tam anekdote ne pats ir ne pats. Kada valstietis atvežė kiaulę pas kuilį. Kuilys kiaulę apuostė, bet nelipa ant jos. Valstietis krapšto pakaušį ir susirūpinęs sako ne pats ir ne pats. lyvis

    • Rytas:

     Prie ko čia Rytas. Kreipimaisi buvo pasirašyti keliasdešimties organizacijų ir t.t. Dėl to ir siūlo Garšva, jei klausėt įrašą, kas pasirašys sutartį, kad rytų Lietuvoj neleis skriaust lietuvių, atstatys Lietuvos įstaymų galią, SUSTABDYS LIETUVIŠKUMO ŽUDYMĄ, tai tuos Vilnija ir rems. Tautininkai tai tikrai pasirašys, o kiti ??? Pažiūrėsim.

 6. Prusas:

  kas cia per vyrkavimai…priimi istatyma, o tada teisesauga uztikrina ju vykdyma…vyriausybe turi skirti kiekvienai savivaldybei po prievaizda kuris uztikrintu konstitucijos ir istatymu laikymasi…be to antilietuviska propaganda turi buti baudziama taip kaip ir tevynes isdavimas, tad jokiu kitokiu istoriju kaip tik valstybes patvirtinta negali is principo net buti

 7. Prusas:

  ir man pabodo tas getas aplink sostine, kurkime kuo daugiau darbo vietu regione, statykime daug nauju sodybu ir suvezkime zmones is tu gretimu rajonu i kuriuos jie pasitrauke lenku parazitams okupavus krasta…priversti kiekviena lenkuojanti pakeisti kapinese paminklini uzrasa i lietuviska

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: