D.Paukštė. E konservantai rado sau dirvą ir Lietuvos politinėje sistemoje (16)

Dainius Paukštė | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Dainius Paukštė | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

„Kaip žinia, genetiškai modifikuoti organizmai (GMO) kuriami siekiant pagerinti produktų savybes. Kai pakeičiama genetinė medžiaga, produktas įgyja ypatybių, kurių natūraliomis sąlygomis neatsirastų. Tačiau pasaulio mokslininkai baiminasi, kad genetiškai modifikuotų organizmų pasekmės sveikatai gali būti neprognozuojamos ir gali sukelti pavojingas alergines reakcijas – juk ne visi skaito produktų etiketes ir žino, ką valgo.“

Tai ištrauka iš vieno mokslinio straipsnio apie GMO. Tai įdomu, nes šie priedai yra jau ne tik maisto produktuose, bet ir atsirado Lietuvos politinėje sistemoje, kai dalis partijų, bandydamos bet kokiais būdais išlikti prie valdžios lovio, dirbtinai bando pratęsti savo egzistavimo trukmę valdžioje. Be GMO šito padaryti būtų neįmanoma.

Sekant pastarųjų dienų politikos įvykius, matosi viena akivaizdi tendencija – spauda tiesiog skandina visuomenę pranešimais apie partijų ruošimąsi rinkimams. Tačiau ne apie visų… Štai, „Lietuvos Ryto“ TV rodo „lyderių forumą“ iš Valdovų rūmų, o „Lietuvos Ryto“ dienraštis kartu su savo laikraščiu 140 000 egzempliorių tiražu platina ištisą žurnalą, skirtą Tėvynės Sąjungos konservatorių ir krikdemų kandidatams. Seime esančių politikų straipsniai tvindo spaudą, dalinami interviu, internetas pilnas Seimo narių veidų atvaizdų, pažadų, pasisakymų ir t.t. Politologai viena po kitos teikia „pranašystės“ apie būsimus rinkimų nugalėtojus ir, aišku, pralaimėjusius…

Visa ši sumaištis kilo po to, kai Seimas priėmė radikaliai pataisytą Politinių partijų veiklos finansavimo įstatymą, numačiusį finansiškai remti tik seimines partijas. Kaip žinia, Prezidentė jį patvirtino, o dar ir Konstitucinis Teismas savo sprendimu palaimino šio įstatymo turinį, kai naujas įstatymas buvo apskųstas dėl akivaizdžių demokratijos pažeidimų. Štai taip tyliai įvyko perversmas, įtvirtinęs šalies politinės sistemos monopolizavimą ir E priedais „pagerinęs“ seimines partijas. E priedai – tai milijonais mokesčių mokėtojų litų (20 mln.) pamalonintos Seimo partijos dabar iš visų įmanomų informacijos priemonių plauna tautai smegenis ir maitina naujais pažadais, kad geresnių nei jie, rinkėjai neras. Tuo pačiu metu ir spauda, ir politologai į visas puses „neša žinią“, kad Lietuvoje veikia pilnavertė demokratija, nes veikia daugiau kaip keturiasdešimt politinių partijų. Apgailėtina, bet tuo pačiu Prezidentė, Konstitucinis Teismas bei seiminės partijos ir politologai savo veiksmais įrodė, kad jiems Lietuvos politinė sistema egzistuoja tik Seime ir ji baigiasi ties Seimo sienomis. Kas vyksta už jų – ne jų galvos skausmas.

Nenoromis kyla klausimas: kodėl neįsteigta Politinės konkurencijos taryba? Turime aiškų politinio elito suokalbį prieš Lietuvą ir jos politinę sistemą. Jeigu rinkimai baigsis taip, kaip planuoja elitas, prie monopolizuotos ekonomikos prijungsime ir monopolizuotą politinę sistemą. Tuomet tikrai išsipildys mūsų artimiausio kaimyno A.Lukašenkos žodžiai: „maža mums tikrai nepasirodys“… Dabar tampa aišku, kad politinė konkurencija ir jos skatinimas, turėję užtikrinti mūsų valstybei tvirtą žingsnį gerovės link, begėdiškai buvo iškeisti į ekonominių grupių ir klanų interesus. Dar viliuosi, kad viskas yra rinkėjų rankose…

Štai keli jau esamos lietuviškos „demokratijos“ pavyzdžiai.

Rugpjūčio 23 dieną, minėdami 23-sias Baltijos kelio metines, Nacionalinio susivienijimo „Už Lietuvą Lietuvoje!“ atstovai automobiliais įveikė trasą iki Saločių. Tačiau masinės informacijos priemonėse apie žygį organizavusį susivienijimą beveik visur buvo nutylima. Buvo skelbiama, kad tai „žygio dalyviai“, „entuziastai“, „idealistai“, „sąjūdiečiai“ ir panašiai. Informacija apie Nacionalinį susivienijimą „Už Lietuvą Lietuvoje!“ buvo ignoruojama. Nežiūrint ir į tai, kad žygio išvakarėse spaudos konferencijoje net ir aklas galėjo suprasti, kas jį organizuoja. Tačiau tiesą slepiančios informacinės priemonės savo tikslo nepasiekė: pakeliui žmonės nuoširdžiai sutiko, sveikino ir pagerbė renginio dalyvius. Jie betarpiškai turėjo gerą progą viską pamatyti savo akimis ir suprasti.

Antisisteminių jėgų viešoje erdvėje totalus ignoravimas patvirtina faktą, kad sisteminės partijos bijo. Bijo konkuruoti, bijo diskutuoti, bijo susitikti viešoje kovoje. Štai net visuomeninė LTV atsiuntė pasiūlymą dalyvauti valandos debatuose vienam žmogui, bet tik su sąlyga, jeigu už jį bus sumokėta 21 780 Lt. Tai bent demokratija! Manau, kad Seimo partijoms tai niekis. O kitiems? Tokiais veiksmais yra grubiai pažeidžiamos rinkėjų teisės ir iš jų atimama bet kokia galimybė rinktis. Rinktis tas partijas, kurios geriausiai atstovautų jų interesams. Tačiau ir šioje melo bei neteisingumo jūroje, kartais pasigirsta blaivus balsas, pareiškiantis, kad ir plačiai besireklamuojantys seiminiai politikai pasirodo ne itin gerai, kad, nežiūrint reklamai mestų milijonų, visoms Seimo partijoms trūksta idėjų.

Kad tai tiesa, patvirtina nesenas atvejis. Štai vienoje masinės informacijos priemonėje, buvo kalbinami socialdemokratu save vadinantis A.Butkevičius ir liberalas E.Masiulis. Kalbėta dėl vis kylančių kuro kainų ir ieškant kelių, kaip būtų galima jį atpiginti? Pirmasis siūlė kovoti su šešėliu, o antrasis – lengvinti importo sąlygas. Matyti, kad ir toliau gyvensime prie kosminių kuro kainų, jeigu jie vadovaus Vyriausybei.

Tuo tarpu nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje!“ savo programoje siūlo labai paprastus, bet kartu ir labai efektyvius bei realiai konkurenciją didinančius sprendimus. Į kuro atpiginimo problemos sprendimą Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje!“ įtrauks dabar iš visų klausimų eilės eliminuotą valstybę. Ji pasaulio biržose galėtų nupirkti kurą mažiausia didmenine kaina ir realizuoti valstybės kontroliuojamame mažmeniniame tinkle optimaliausia kaina. Kas po viso to laimės? Manau, ir valstybė, ir žmonės. Lai tuomet visi Lukoil‘ai, Statoil‘ai ar Orlen‘ai laikosi įsikibę savo dabartinių kainų. O kai kam tuomet bus praktiškai įrodyta, kad valstybė moka tvarkytis net geriau, nei monopolistai.

Ir taip daug kur Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje!“ pasirengęs „pasigalynėti“ programoje išdėstytomis nuostatomis, žinoma, jeigu visų rinkimuose dalyvaujančių partijų siekiai vienodi. Kodėl gali būti kitaip? Todėl, kad genetiškai modifikuotų organizmų pasekmės sveikatai, kaip prognozuoja gydytojai, yra neprognozuojamos.

Autorius yra Socialdemokratų sąjungos (LSDS) narys, keturių partijų koalicijos „Už Lietuvą Lietuvoje“ Politinės Tarybos narys

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , .

16 komentarų

 1. jurga:

  Prezidente ir konstitucinis teismas padare nusikaltima pries musu valstybe ,pries Lietuvos piliecius ir uz tai turetu atsakyti . Ka jie pasakys zmonems jeigu visi bus nusluoti is seimo ,nes zmones supranta ,kad yra apgaudinejami ,apvagiami ,nuskurdinti …ir niekas daugiau uz juos nebalsuos . Ka jie tada pasakys ,kaip jie ziures zmonems i akis ,kaip elgsis prezidente . Geda kai musu tevyneje zmogus yra niekas o seimo nariai susireiksmine dievaiciai . Siandiena mes suprantame viska ir daugiau kvailinami nesileisime ,balsuosime uz LIETUVOS gerb. zmones LIETUVA LIETUVOJE ir DRASOS KELIO partijs .O uz buvusius nei uz viena ,uztenka isnaudojimo .

 2. Pensininkas:

  Kas bus, kas nebus, bet balsuosiu už Lietuvą Lietuvoje.

 3. vitas:

  ar Paukštės LSDS taip pat modifikuota?

  • D.Paukštė:

   Kas yra Lietuvos socialdemokratų sąjunga?

   LSDS – tie, kurie dalyvavo atkuriant Lietuvos socialdemokratų partiją (LSDP) 1989 m.
   LSDS – tie, kurie pasipriešino LSDP susijungimui su buvusių komunistų partija LDDP.
   LSDS – tie, kurie seka Stepono Kairio idėja: „Kas gera Lietuvai, turi būti gera ir socialdemokratams“, o ne A.Brazausko mintim, kad „Socialdemokratija – tai tas pats liberalizmas tik iki tam tikro laipsnio“.
   LSDS – tie idealistai, kuriems principai yra vertybė.

 4. Rokiškyje dabar gimsta 200 vaikų per metus, prieš 15 metų gimdavo 1000:

  Ačiū Gerb. Dainiui už 3 labai įdomias žinutes:
  1. Lietuvoje turėdami vidutinį atlyginimą apie 1 100 JAV dol. pagal perkamosios galios paritetą, esame apatinėje lentelės dalyje, atsilikdami nuo artimiausių Jamaikos, Rusijos, Estijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Makedonijos.
  2.Gyventojų registro tarnybos duomenys: per šių metų pirmą pusmetį savo išvykimą deklaravo 21 171, t.y. beveik 3 000 gyventojų daugiau, nei 2011 m. (18 210).
  3.Šių metų sausį „Eurostat“ paskelbė naujausius ES narių minimalios mėnesinės algos (MMA) rodiklius, leidžiančius pažvelgti kaip bendrame Europos kontekste mes atrodome. Lietuvoje MMA siekia 800 lt. (247 eurus). Tai trečias rodiklis nuo galo tarp 20 valstybių. Mažiau uždirba rumunai (162 eurai) ir bulgarai (138 eurai). Tarp Baltijos šalių pirmauja estai (290 eurų), latviai (286 eurai). ES vidurkis – 748 eurai, t.y. didesnis nei mūsų VDU.

  • Mintis:

   išvažiuoja lietuviai svetur iš bėdos,ar studijuoti,pažinti pasaulį,bet grįžta,o svetur puoselėja savo-baltišką kultūrą.Daugiau,jei kas neskaitė: 15 min 2012 05 18,”Didžiojoje Britanijoje vyko lietuvių meilės deivės Mildos šventė”.
   Alkas V Lukšas 2011 05 05,’Indoeuropiečių religijos šiuolaikinėje Britanijoje”.

 5. Jooo…Pramirksėjome seimo darbo kokybę, ydingų, antidemokratiškų įstatymų priėmimą, leidome nugyventi šalį, ją plėšti.Teisėtvarkoje isikurė kriminalas…Dabar nežinome ko griebtis, kur bepulti.

  O senjorai tikriausiai vistiek balsuos už konservus, jaunimas už liberolus…

 6. G.P.:

  Žmonės, agituokime visus aplinkinius: pažįstamus, gimines ir t.t., kad balsuotų už koaliciją UŽ LIETUVĄ LIETUVOJE. Mūsų visa šeima balsuos už šitą sąrašą. Dar ir gimines agituojame, pažįstamus…
  Supraskim, kad geriausia agitacija – tai betarpiškas kontaktas su žmogumi. Nebūkim kuklūs, o būkim aktyvūs.

 7. S:

  Agituok čia neagitavęs… Lietuvos politinė sistema yra įprasta demokratija, kurioje pergalę nulemia pinigai. Na o pinigai aišku kokiose rankose, čia agitavimais nieko nepakeisi.

 8. Naglis Puteikis:

  Diskusija su Alvydu Medalinsku, ar partijas gali steigti tik tautininkai su centristais:

  Naglis Puteikis: Alvydai, leisk atsakyti į Tavo klausimus:

  “Tik štai įdomu su kokia programa eina į rinkimus pats Naglis: su konservatorių partijos ar savo. O, jeigu savo, tai kodėl eina su ta partija, kurią nuolat kritikuoja.”

  N.P.: eičiau su TS-LKD, bet kad kol kas dar nėra tos programos, taigi nėra kaip ir rinkėjams prisistatyti. Už biudžetinius pinigus žurnale “TS-LKD žmonės (dvidešim penki)” rėkauti su Užkalniu “duskit pavidoliai” negaliu, nes pats pavydžiu limuzino Porshe Panameros už 300 000 Lt; grožybių, kačiukų, šuniukų už 5000 Lt dar neturiu, todėl prisistatyti rinkėjams galėčiau nebent su programa. Todėl ką randu gero pakeliui, tą ir imu: ėjau, žiūriu guli apynaujė “Lietuvos sąrašo” programa. Paskaičiau – patiko, ypač dėl daugiamandatės apygardos panaikinimo, dėl antstolių reprichvatizavimo (nacionalizavimo – suvalstybinimo), ir t.t.
  O kritikuoju TS-LKD todėl, kad į tą TS-LKD elito žurnalą pateko tik pirmi 24, plius alkopramonės lyderis, plius Užkalnis, plius vyr.redaktoriaus draugužis, taigi iš viso 27, o aš sąraše būdamas 26-u nepatekau. Todėl negalėjau reklamuotis šalia taupiausios iš visų Seimo narių automobilių – mano tėvo 1988 m. gamybos dujinio Wolksvagen passato.
  Jei lauksiu TS-LKD programos, tai gali taip atsitikti, kad ją likus 2 dienom iki rinkimų parašys Užkalnis su Adomėnu, arba ji bus baigta tik po rinkimų.

  “Nacionalinis suvienijimas Už Lietuvą Lietuvoje baigia ruošti tokią programą, bet nežinau, ar turėsime pakankamai galimybių ją žmonėms pristatyti. Bet Naglį ir kitus galiu nuraminti, kad tokia programa netrukus bus paskelbta.”

  N.P.: Alvydai, nepyk, bet ką Jūsų susivienijimo kandidatai DABAR pristatinėja savo rinkėjams? Gal TS-LKD 2008 m. programą -ji,beje, labai gera. Ar visai nieko nepristatinėja? O gal imate pavyzdį iš Adomėno ir programą parengsite po rinkimų?

  “Pirmas, tas, kas žiniasklaidoje jau buvo minėta, kad “D.Kuolys suvažiavime Daukanto aikštėje turėjo virš tūkstančio įgaliojimų ir tai irgi panašu į teisybę, nes į aikštę susirinko keletas dešimčių žmonių, o atstovavo virš tūkstančio.”

  N.P.: 800 žmonių pasitikėjo D.Kuoliu ir pasirašė įgaliojimus. Kuo tai skiriasi nuo 1900 visuotinio susirinkimo dalyvių , arba 119 delegatų, atstovaujančių po 10 partijos narių, balsavimo? Kuo tai skiriasi nuo 700 įgaliojimų Emigrantų partijai, 500 įgaliojimų Brazauskienei, 400 įgaliojimų DK aktyvistei ir pan.?

  “Antra, kad susirinkta, kažkodėl ne kokioje nors salėje, kaip steigiama partija, o aikštėje.”

  N.P.: Įstatymas nedraudžia steigti organizacijų ir ant šaligatvio, bet būtų trikdomas eismas, o aikštė nuo graikų laikų yra demokratijai skirta vieta. Kuo skiriasi aikštė nuo salės?: 1. Taupymu – nereikia švaistyti sunkiai surinktų nario mokesčių. 2. Fliuksu – asimetrinis atsakymas papuvusiai sistemai, 3. Viešieji ryšiai -žurnalistams lengva filmuoti, fotografuoti visais rakursais, imti interviu, laisvai judėti nieko netrikdant – puikus demokratijos ir viešumo triumfas prieš užsidariusius prabangiuose viešbučiuose liberalcentristų forumus, pasibaigiančius beveik orgijomis prabangiuose baruose ir kambariuose už biudžeto pinigus (tai nekliūna?).

  “Trečia, kad suvažiavimo delegatams dar prieš suvažiavimą patvirtinti siūlyta partijos vadovu D. Kuolį ir balsuoti už visas rezoliucijas, dokumentus, jų net nemačius, kas bus pasiūlyta suvažiavime.”

  N.P.: įgaliojime triskart parašyta, kad įgaliojama veikti TIK DĖL STEIGIMO.

  “Ir, ketvirta, aišku, ne mažiau skandalinga: kad įgaliojimą pasiūlyta duoti būsimam partijos pirmininkui iki 2016 metų.”

  N.P.: įgaliojimai duoti tik dėl steigimo, taigi gali iki 2016 steigti partiją, bet tik steigti. Matyt rengėjai galvojo, kad surinkti 800 ir daugiau įgaliojimų D.Kuoliui gali prireikti 4 metų. Kaip matome, apsiskaičiavo, nes surinko per 11 dienų, ar tai dėl per didelio pasitikėjimo D.Kuoliu, ar dėl pernelyg gerai organizuoto rinkimo (matyt, parašų rinkikai karštai įtikėjo sėkme, ar reikalingumu) , o gal dėl visų šitų trijų dalykų sinergijos?

 9. Naglis Puteikis:

  Ar vieni kitus naikindami pilietiniai judėjimai ir nebiudžetinės partijos ruošiasi laimėti Seimo rinkimus?
  Keliose vienmandatėse tikisi laimėti šios organizacijos? Kodėl aršūs vieni kitų kritikai patys neišsikėlė kandidatais į Seimą, surinkdami 1000 parašų, arba iš viso neina vienmandatėse (su retomis išimtimis)? Bijo pralaimėti?O juk galėtų savo kritiškus samprotavimus dėstyti teisiai rinkėjams į akis. Ar baisu gauti atkirtį dėl neteisingumų?Dėl kurios vietos, pvz. Vilniaus Senamiesčio rinkimų apygardoje kausis DK atstovas A.Nakas ir ULL atstovas G.Songaila? Dėl penktos? Akivaizdu, kad vieni kitus išeliminuos ir nepateks į antrą turą. Ir taip bus (pilietiniai judėjimai ir nebiudžetinės partijos nepateks į antrus turus) visoje Lietuvoje, išskyrus Kauną, gal su retomis išimtimis.
  O D.Kuolio “Lietuvos sąrašo” dėja buvo visiems susivienyti, pasiskirstyti vienmandates, jose nekonkuruoti ir VISUR IŠEITI Į ANTRUS TURUS. Ir kautis dėl demokratijos ATKŪRIMO Lietuvoje.
  Bet egoizmas, puikybė, noras kitus pažeminti, paniekinti, apspjaudyti, pasirodė stipresni. Todėl S.Stulpinas ir kiti interneto komentatoriai, imantys iš jo blogą pavyzdį, iš visų jėgų ir naikina menkus pilietinio pasipriešinimo daigus kie įmanoma labiau pildami purvus vieni ant kitų.
  Kodėl užuot susivieniję, visi tik spjaudosi purvais, užuot išsikėlę vienmandatėse?
  Beje, o kur pilietinių judėjimųi ir nebiudžetinių partijų trumpos, rinkėjams SUPRANTAMOS rinkimų programos?
  Dėl ko veržiatės į tą Seimą? Ką ten vykdysite?
  D.Kuolys, kol oponentai liejo ant jo pavydo tulžį, parašė puikią demokratijos atkūrimo programą – lietuvossarasas.lt/darbu-sarasas .
  Gal ją ir bandykime vykdyti pildydami, tobulindami VISI KARTU, nesvarbu kokiose organizacijos bebūtumėme. Ten ir investuokime energiją, o ne į purvų drabstymą naudojantis melagingais piktų žmonių straipsniais.

  • Rytas:

   Niekas jau į Jus nekreipia dėmesio. Visi dirba savo darbus. Kuolys lyg tai paskutiniam kursiokų vakarėlyje buvo nuverstas? Ir dabar naujas pirmininkas – rašytojas? Nežinom, kas ten vyksta? Dar sako Kuolininkų sąraše įtraukti JAPONAI turistai, nes jie tuo metu ėjo aikšte, ir dabar toj partijoj neliko net 50 gyvų dūšių?
   Tautininkai, ULL džiaugiasi ir visiems linki sėkmės .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: