D.Norkienė. Lietuvos laukia Apokalipsė (22)

Daiva Norkienė | Valstietis.lt nuotr.

Daiva Norkienė | Valstietis.lt nuotr.

JAV Sveikatos, švietimo ir socialinės rūpybos ministerija atliko tyrimą ir nustatė: iš 100 žmonių, sulaukusių 65-erių metų amžiaus, 1 buvo turtingas, 4 gyveno pasiturinčiai, 5 vis dar buvo priversti dirbti, kad išgyventų, 54 išlaikė jų šeimos ar valstybė, o 36 jau buvo mirę. Šis tyrimas atliktas  vienoje turtingiausių pasaulio šalių iki pastarojo meto krizės.

Prisimenate, kaip pavydėdavome į mūsų kraštą užsukdavusiems turistams? Puikiai išsilaikiusios, įdegusios, sniego baltumo amerikietiška šypsena šviečiančios energingos 80-metės. Ar dviračiais šalies įdomybes tyrinėjančios  žilstelėjusių vokiečių poros… Iš pažiūros skirtingus žmones vienijo bendra savybė: ori senatvė, pasitikėjimas savimi ir fizinė, dvasinė bei finansinė gerovė.

Įsivaizduokime 65-erių lietuvį… Dauguma tų, kurie išgyvens, bus priversti dirbti ar elgetauti, nes „Sodra“, o tiksliau valstybė, jau dabar turi skolintis, kad prasimaitintume, o vėliau teks skolintis net dabartinių paskolų įmokoms. Pirmojo šių metų pusmečio „Sodros“ biudžeto deficitas siekė per 1 mlrd. 181,9 mln., o palyginus su pernai tuo pačiu laikotarpiu jis paaugo ketvirčiu milijardo. Laisvosios rinkos idėjas propaguojantys verslininkai, o ir kai kurie ministrai nė neslėpė manantys, kad senukus turi išlaikyti jų šeimos, tai yra, vaikai ar anūkai. Kairiųjų pažiūrų ekonomistai sako, kad pagrindinė „laisvarinkininkų“ mintis, ko gero, sužlugdyti „Sodrą“, kad žmonės skubėtų draustis per privačius pensijų fondus. Tačiau šie fondai bambagysle susieti su bankais, o apie pastarųjų vaidmenį valstybės gyvenime dar pakalbėsime.

Taigi galime numanyti, kad 65-erių sulaukęs lietuvis negalės demonstruoti amerikietiško „čyyyzzz“ (cheese) ne tik todėl, kad jam nebus linksma, bet ir dėlto, jog vargu ar dar turės sveikų dantų.  Drįsčiau tvirtinti, kad netrukus tapsime vos krutančių, žmogiškąjį orumą ir šypsotis pamiršusių senjorų kraštu… O kai dabartiniams keturiasdešimtmečiams – penkiasdešimtmečiams sukaks užtarnauto poilsio metas, Lietuvos gali būti likęs tik pavadinimas. Ištisus dešimtmečius šalyje buvo tvarkomasi panašiai, kaip svetimame bute šeimininkauja laikinai jį išsinuomoję sukčiai..

Jei nenorime tėvynėje išvysti apokaliptinių vaizdų, paklauskime savo pavaldinių – tų, kuriuos rinkome į valdžią, kaip tvarkė jiems patikėtą mūsų visų turtą.

Valdžia, kuri, kaip ir nuomininkai į butą, šeimininkauti ateidavo laikinai, pardavinėjo mūsų visų baldus, buitinę techniką, darbo įrankius, sakydama, kad tai – investicijos. Jei vieni nupirko „Mažeikių naftą“, o už degalus mokame beveik brangiausiai Europoje, kokia čia investicija? „Investuotojai“ dažniausiai nesukuria naujų darbo vietų, nes atvykę randa beveik visa, ko reikia… Prisiminkime tą pačią „Mažeikių naftą“, „Telekomą“, bankus, kuriuos užsieniečiai įsigijo už skatikus. Visų mūsų vardu kažkas meškeres iškeitė į žuvį, išsivirė sočios žuvienės, o žuvies uodega pasidalino su tauta. Juk pardavus šaliai strategiškai svarbius objektus buvo kamšomos biudžeto skylės. O kiek pinigų užsienio investuotojai išvežė ir nuolat išveža iš šalies, suskaičiuoti labai vertėtų. Deja, tikslių skaičių nežino ne tik visuomenė, bet ir ekonomistai. Lietuvos komercinių bankų pelnas pernai viršijo 1 mlrd. Litų. Šie pinigai iškeliavo iš Lietuvos.

Bankai per patį krizės įkarštį 2011 metais uždirbo beveik tiek, kiek ekonomikos pakilimo metu 2007-aisiais. Prie šio rekordinio bankų turtėjimo tyčia ar netyčia prisidėjo šalies valdžia. Prisimenate, kaip finansų guru Prezidentė Dalia Grybauskaitė sunkmečio pradžioje pareiškė, jog nedemonstruosime savo nepajėgumo ir nesiskolinsime iš TVF ?  Skolinomės iš bankų, o vietoje 2-3 proc. palūkanų mokame 8-9 procentų. O reikalavimus, kokius šaliai būtų iškėlęs TVF, vis tiek esame priversti vykdyti ir vykdome. Ekonomistai tvirtina, kad jei kadaise būtume skolinęsi iš TVF, ekonomika būtų smukusi ne 15 procentų, o gal tik 6-7. Kas galėtų paneigti, kad komerciniai bankai darė įtaką, kad Lietuva skolintųsi ne iš TVF ? Juk bankai, sugriežtinę kreditų išdavimo sąlygas verslui ir gyventojams, neteko kreditavimo objekto. Kredituoti  verslo objektus tapo rizkinga, namų ūkius – taip pat, o valstybei galima skolinti be rizikos.

Valdžia nekontroliavo ar prastai kontroliavo bankų veiklą, o šių privačių struktūrų problemas užkrovė ant piliečių pečių. Prisiminkime kad ir „Snoro“ istoriją, kai už prarastus indėlius kompensuoti teko iš šalies biudžeto, o pritrūkus lėšų – vėl lįsti į bankų kišenę. O kur valdžios akys buvo, kai tariamo ekonomikos pakilimo metu bankai kairėn ir dešinėn dalino paskolas, pūtė nekilnojamojo turto kainų burbulą, o statybininkai žėrėsi šimtus procentų siekiančius viršpelnius? Jei bankų apetito žaboti negalima, tai galima – ir būtina – informuoti gyventojus, kas laukia nesėkmės atveju. O kas nors matėte socialinę reklamą apie banko kišenėje tykančius pavojus?

Ispanai jau srebia savo neatsargumo vaisius: apie 50 tūkstančių šeimų (nepasigailint nei senelių, nei vaikų) iškeldinta iš bankams įkeistų būstų, už kuriuos darbą praradę ispanai nesugebėjo mokėti. Apie 150 tūkst. tokių pat nelaimėlių laukia eilėje. Graikija, Ispanija ir kitos šalys bankų problemas prisiima kaip savas, tai yra skolinasi, kad išgelbėtų bankus. Ką bankų krizės atveju darytų Lietuva? Gelbėtų šias komercines struktūras, tarp kurių daugiausia – svetimų šalių bankų filialai. O štai islandai, kurie 2008 metais tikrąja to žodžio prasme bankrutavo, dabar lyg niekur nieko kuria ir vykdo drąsius verslo planus. Tarkime, svarsto galimybę tiesti ilgiausią pasaulyje povandeninę elektros tiekimo liniją, kuria Europai galėtų tiekti iš geizerių energijos pagaminamą elektrą.  Islandijos klestėjimas, kaip neseniai Lietuvos, buvo paremtas užsienio bankų investicijomis. Kai šiems nepavyko jų verslas, šalis buvo verčiama prisiimti atsakomybę, tai yra vėl skolintis ar kviestis investuotojų. Referendumo metu islandai atsisakė prisiimti bankų skolas, nes krizę sukėlę užsienio bankai uždirbamų pinigų Islandijoje neinvestavo, o išgabendavo iš šalies į motininius bankus. Privataus verslo bėdos laisvosios rinkos sąlygomis ir yra privataus verslo bėdos. Tačiau kaip tik su tuo „laisvarinkininkai“, pasisakantys prieš „Sodra“ ir norintys mus vėl prijaukinti prie minties apie privačių pensijų fondų naudą, nė už ką nenorėtų sutikti.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .

22 komentarai

 1. Kurmis:

  Na, autorė dėsto tai, kas seniai žinoma. Procesai, deja, įsibėgėję tiek, kad jų jau nebesustabdysi. Tiek ekonominiai, tiek demografiniai ir t.t. Autorė dar neparašė kelių “smulmenų”, kurių, galbūt nežino – tai, kad masė lietuviškų kompanijų perregistruoja verslus į užsienį, t.y. pinigai uždirbami čia, o mokesčiai (kaip taisyklė, mažesni) sumakoami kad ir Estijoje (Hanner, VP Market ir t.t.). T.y. pinigėliai masiškai išvažiuoja iš Lietuvos. O bankai? Jie tam ir yra, kad čia uždirbami pinigai, o investuojami Švedijoje ir t.t. iš jų mokamos pensijos Skandinavų pensininkams.
  Jau nekalbu apie emigraciją, seniai pralaimėtą demografinį karą ir t.t….
  Esmė – Lietuva buvo ir išlieka “melžiama karvė”… kuri bus melžiama iki pabaigos (kad ir bandymas privatizuoti valstybinius miškus, kad galima būtų juos iškirsti ir išvežti…), o tada buv nulupta ir parduota oda, o kaukolė pamauta ant tvoros…. tiek ir bus tos Lietuvos :)… Deja.

  • Eikantas X:

   Demografinis karas pralaimėtas kada ir prieš ką? 1956 – 1988 bendras Lietuvos gyventojų skaičius išaugo tik 1, 4 karto, tuo tarpu pensijų gavėjų skaičius net 8 kartus. Net sočiausia socialinė gerovė negarantuoja jokio tautos demografinio išlikimo, greičiau vos ne atvirkščiai. Geras pavyzdys – Skandinavijos šalys su savo euromarksistų multikultūriškumo kultu.

 2. Tatjana:

  Žmogus neturi bijoti valdžios niekada ir niekur. Rinkimuose 2012 m.spalio 14 d. visi būtinai balsuokite už politinę partiją “Drąsos kelias” – vieninteli partija kovojančią su supuvusią Lietuvos teisėtvarką !!! Toje partijoje yra itin daug asmenų tiesiogiai nukentėjusiųjų ir kenčiančių nuo prokurorų, teismų, policijos ir kitų valstybės pareigūnų, kurie pasiruošę pasmaukti kiekvieną, kuris išdrįsta pasipriešinti tai korumpuotai “sistemai”, pareikšti savo nuomonę ar kovoti už savo ir kitų žmonių pažeistas teises. Žodžio laisvės Lietuvoje daugiau nebėra, o toks persekiojimas tapo Lietuvoje nusikalstama veika. Kiekvienam, kas toje Lietuvoje išdrįsta kelti bylas prieš prokurorus, teismus, policiją ir valstybę, pradedamas nesibaigiančiųjų baudžiamųjų bylų maratonas, kai prokurorai kelia bylas kiekvienam, kas kritikuoja ar rašo skundus, būtent taip norima užčiaupti už teisybės paiešką ! Taip kovojama su proceso dalyviais ir proceso šalimis. Tam panaudojamos ir psichiatrijos ligoninės esančios Utenoje, Švėkšnoje ir kitur. Teismai aktyviai “palaiko” tokią prokuratūros veiką. Todėl apginti savo, kitų žmonių ir valstybės interesus galės tik politinė partija “Drąsos kelias”. Prisijunk ir tu ! Kovokime kartu.

  • laisva:

   Tatjana,labai puikus jusu komentaras ,kad nebera ka bepridurt,puikiai viskas isakyta.pritariu jums.

  • lietuvis:

   Už kosmopolitų, būtent šiame straipsnyje minimų laisvosios rinkos instituto marionečių, “Lietuvos tautos” sąvokos išradėjų, už psichiškai nestabilios (dėl suprantamų priežasčių) ir todėl lengvai manipuliuojamos Venckienės bei prie jos prisiplakusių sistemininkų – buvusių barazauskinių komuniagų (pvz Gylys), už savo asmenines problemas spręsiančių seime šeimą?
   Ačiū NE!
   Geriau už ideologiškai aiškius, nesusitepusius, už socialinį teisingumą pasisakančius, už tautinių partijų susivienijimą “Už Lietuvą Lietuvoje”!

   • Wilda:

    vieni balsuos uz ‘Lietuva Lietuvoje’, kiti uz DK, dar kiti ‘Uz sarasa’…Sios trys jegos PRIVALES susivienyti Seime uz drasia kova pries visas negeroves Lietuvoje. Tad tamstos bandymas supriesinti dvi pozityvias jegas yra arba kvailas neapdairumas, arba tikru tikriausia kiaulyste.

 3. Kažin:

  Tai kam juos rinkti – tegul ir toliau sau kovoja su tais “supuvusiaisiais”, nes kai juos išrinsime, tai kas tada kovos… Visiškai prapulsime be kovotojų likę…

  • Wilda:

   kas kovos, sakai? Tie, kurie dabar valdzioje, laaabaaai turtingi zmones…Che che che…Uz nusikaltimus atsakoma turtu. Taigi, tape biedniokais ir gyvendami uz 850 Lt minimuma(patys sau nusistate), jie labai profesionaliai(juk patys ismano valstybes valdyma) kovos, tikrai kovos ne blogiau, nei dabartiniai visuomenininkai.

   • Kažin:

    Aš replikavau Tatjanai. Tai, ką sakote – naivu… Buvę valdžioje – sakote- turtingi žmonės, taigi jie ne kovomis užsiims, o patys savo didelį turtą valdys ir taip uždirbs ne 850, kaip manote, o mažiausiai 8500 Lt.

 4. R.R.:

  Galiu siandien pasakyti kad uz skolas po kokiu 50-80 metu atiduosime savo miskus. O jei nori iseiti i pensija siandien, tai reikia tureti santaupu, pvz: 300 000 lt x 5 % = 15 000 Lt palukanos / 12 men. = 1250 Lt privati pensija per menesi. Matematika, deja jos niekas nemoka 🙁 daugelis net savo pinigu pinigineje negali suskaiciuoti ir nori gerai gyventi siandien. Jei gali nemoketi mokesciu nemokek, bet tada nerekauk kad niekas tavimi senatveje nepasirupins, juk pats taip pat netaupei 😉

 5. R.R.:

  Dar butinai turite zinoti, kol taupysite, privalote kaupti zinias kur tuos pinigus investuoti 🙂 ir issaugoti verte (kokiu 20 30 knigu minimum reiktu pasiskaityti, tam kad suprastum )nes kitaip vistiek juos prarasite 😀 😀 😀

  • lyvis:

   Geriausiai ir saugiausiai pinigus investuoti į brilijantus per kompaniją Dic http://dicholding.com/. Pinigai nuvertėję, dingsta, atsiranda naują valiuta, o už brilijantus visata atgausi bus šios dienos verte su priaugusiais procentais. Tai patikimiausia investicija, brilijantai yra aukščiausioje patikimumo pakopoje. lyvis

 6. KOL GYVAS, GALĖTŲ ATSAKYTI Į ŠĮ STRAIPSNĮ 🙂

 7. Genta:

  O PIANISTASJOKIOSATSAKOMYBĖSUŽTAINEJAUČIA, KOL GYVAS, GALĖTŲ ATSAKYTI Į ŠĮ STRAIPSNĮ 🙂

 8. Genta:

  ŽYDELIAI VISADA PASIŽYMĖJO KITŲ TAUTŲ GIMTŲJŲ KRAŠTŲ PREKYBA ARBA REVOLIUCIJŲ IMPORTU Į JUOS 🙂

 9. Eikantas X:

  Populistinė kairiųjų isterija.

  “Laisvosios rinkos idėjas propaguojantys verslininkai, o ir kai kurie ministrai nė neslėpė manantys, kad senukus turi išlaikyti jų šeimos, tai yra, vaikai ar anūkai.”

  Tai taip ir buvo per amžius, visuotinių pensijų Lietuvoje nebuvo iki 1964. Išveždavo į mišką, jei būdavo per sunku.
  Senais laikais jeigu žmogus nepajėgė pragyventi, tai pakliūdavo su šeima už skolas į vergiją ir viskas, niekam neįdomu. O čia šiais laikais dar valstybė kažkokias bedarbystės pašalpas moka. Kokia dar apokalipsė, auksiniai laikai plačiosiom masėm kai klesti universalusis humanizmas, ne kitaip.

  • Lietuvis:

   Nesuvoki kieno giesmelę giedi. Žydų elitas, sukūręs visas tas kairiąsias ir dešinisias ideologijas, partijas, judejimus etc., anaiptol nesivadovavo ekonominiais motyvais.Jiems svarbiausia – valdžia, absoliuti valdžia. O pats jiems tarnauji pats to nesuvokdamas. Antra, vežė ar nevežė lietuviai senus žmones į mišką, visiškai antraeilis klausimas. Žinau, kad vežė. O kas iš to? Ir kada tarp kitko? Visai neseniai, tai galėji būti ir XVIII – XIX a., o gal dar pasitaikydavo ir XX a. prdažioje, kai apie lietuvių tautos savarankiškumą egzistenciją negali būti net kalbos (ar taip buvo ikikrikščioniškais laikais dar klausimas). Būdami savarankiškais (dabar tokiais jie nėra – Lietuva naujos sąjungos, tik šlykštesnes nei Sovietų Sąjunga, dalis) lietuviai savo socialinius santykius susitvarkys taip kaip norės. Be abejo, humaniškai. Tarpukaryje, kai Lietuva tikrai buvo nepriklausoma valstybė, niekas į mišką senų žmonių nevežė.

 10. Vaidilosvainis:

  Ačiū, Daiva, nuovokus straipsniukas. Tegu žino visokie “eikantai”, kad mūsų, nuovokių- irgi daug ir kad mes irgi esame šito krašto žmonės, turintys teisę į savo nuomonę. Bent jau kol Lietuvoje nepriimti įstatymai, draudžiantys kuo nors abejoti. Ups, jau yra tokių! O eikantai vis vien neįžiūri absurdo,- taip, matyt, jų pasąmonė saugosi nuo nervinio lūžio, kurį patirtų suvokusi realijas…

 11. Eikantas X:

  vaidilos, senovės baltų žyniai, atseit jūsų protėviai pagal interneto slapyvardį, Prūsijoje buvo nustatę mokesčius 3/4. ir nieko, žmonės gyveno. Ir nedrįso turėti savo nuomonės. Manau kur kas didesnį nervinį šoką patirtų tokie kaip jūs, iš savo romantiškų socialistinių svajonių laiko mašina patekę aną į rūsčią baltų realybę, kurią taip gražiai reklamuoja baneris su karžygiais šios svetainės viršuje 🙂

 12. Jonas iš Klaipėdos:

  Ar galiu oriai gyventi, jei, vasarą, sumokėjus skolas ir mokesčius,liko 300 Lt mėnesiui maitintis,nuvažiuoti iki centro ar nusipirkti kokį įdimesnį žurnalą…Nesaldi vienišo žmogaus duona…Vaikai sumoka už telefoną ir internetą.
  Valdžia iš manęs atėmė viską, ką galėjo,santaupas, orumą…Ypač,kai aiškina, kad skolinasi dėl pensininkų.
  Nemeluokit, ponai, skolinatės dėl savo privilegijų—mašinų, rezidencijų iki gyvos galvos su visu išlaikymu,
  auksinių klozetų, apsaugos….kelionių į šiltus kraštus.Sunkmetis turi būti visiems, ne tik mums,vargšams, kurių net
  žmonėmis nebelaikote,Pensininkas-problema.Nėra jo,nėra ir problemos,todėl vaistai, kurie turi būti 100%
  kompensuojami ir žmogui būtini,-nori gyventi,pats primokėk skirtumą…Ir nemažą…

  • Wilda:

   kai zmogus dirba blogai, neprofesionaliai, per jo darbo broka nukencia kiti zmones, tokio zmogaus alga paparastai buna labai maza. Kodel musu ministeriai apdovanoti tokiomis didelemis nesikeicianciomis algomis? Susidaro ispudis, kad jie aprupino tauta darbu, padoriomis algomis ir pensijomis.

 13. Meta:

  Gyvename blogai del zmogiskojo padorumo stokos – tinginysciu ir vagysciu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: