Ar reikia Lietuvai įteisinti gimdymą ne ligoninėje? (1)

Kūdikis | efoto.lt E.Paluri nuotr.

Kūdikis | efoto.lt E.Paluri nuotr.

Liepos 25 d. vyko spaudos konferencija: Ar reikia Lietuvai įteisinti gimdymą ne ligoninėje?

Lietuvoje tęsiasi diskusija, ar reikia pasekti daugelio kitų valstybių pavyzdžiu ir mūsų šalyje nustatyti gimdymo ne ligoninėje tvarką – reglamentuoti, kaip akušeriai galėtų padėti mažos rizikos nėštumo moterims saugiai gimdyti namuose ar natūralaus gimdymo centruose. Be tarptautinių organizacijų skatinimo sudaryti sąlygas šeimoms gimdyti ne tik gimdymo stacionaruose, dauguma su gimdymu susijusių Lietuvos medikų organizacijų pasisako už tai, kad būtų sukurta darbo grupė gimdymui ne ligoninėje reglamentuoti.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) dabartinis sprendimas – kitoks. Prašymą sudaryti sąlygas saugiai gimdyti ne ligoninėje pateikę nevyriausybinių organizacijų atstovai vertina, kad ministerijos požiūris – nepagrįstas šiuolaikiniais mokslo duomenimis, užsienio valstybių praktika, yra nedemokratiškas ir neatliepia Lietuvos piliečių poreikių.

Kas yra šiuolaikinis gimdymas ne ligoninėje, tapęs daugybės valstybių motinos ir vaiko sveikatos sistemos dalimi? Kokie medicininiai, psichologiniai, teisiniai ir kiti argumentai skatina šeimas rinktis gimdymą natūralaus gimdymo centruose ar namuose? Ar reikia sudaryti sąlygas savarankiškai akušerių veiklai ir gimdymo paslaugas teikiančių įstaigų įvairovei Lietuvoje?

Apie tai – spaudos konferencijoje „Ar reikia Lietuvai įteisinti gimdymą ne ligoninėje?„, kurioje dalyvavo:
– Lietuvos akušerių ginekologų draugijos prezidentė prof. dr. Daiva Vaitkienė
– Teisininkė, Mykolo Romerio universiteto lektorė Elena Kosaitė-Čypienė
– Psichologas dr. Paulius Skruibis
– Biomedicinos srities mokslininkė dr. Rūta Aldonytė, gyvenanti JAV ir pasirinkusi gimdyti ne ligoninėje
– Iniciatyvos „Gimimas LT“ atstovė, VšĮ Prieraišiosios tėvystės centras direktorė Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė

10–11.30 val. prie Sveikatos apsaugos ministerijos vyko nesankcionuotas iniciatyvos atstovų piketas „Už laisvą pasirinkimą – už gimdymą ne ligoninėje“.

Lietuvoje iki šiol teisės aktais nėra sureguliuota gimdymo ne ligoninėje tvarka,  todėl medikai negali planuotą gimdymą ne ligoninėje pasirenkančioms šeimoms  suteikti būtinų akušerinių paslaugų.

Šių metų balandį Lietuvos nevyriausybinės organizacijos kreipėsi į Lietuvos  Sveikatos apsaugos ministeriją ir paprašė sudaryti darbo grupę, kuri spręstų gimdymo ne ligoninėje teisinio reglamentavimo mūsų šalyje klausimą. Ministerijos  atstovai, mokslininkai, visuomenė, teisininkai buvo kviečiami diskutuoti įvairiais, su gimdymu ne ligoninėje susijusius, dalykais. Tačiau ministerija atsisakė sudaryti darbo grupę gimdymo ne ligoninėje klausimams  spręsti.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. rimas:

    Kažkodėl tylima, kad Nyderlandai pirmieji leido gimdyti namuose ir ten dabar didžiausias kūdikių mirtingumas gimdant. Gal tada jų pavyzdžiu ir prostituciją bei marichuaną įteisinam? Mano nuomone,čia susikerta moters teisė gimdyti namuose ir kūdikio teisė gimti gyvam ir sveikam . Ir jei moteris yra jau suaugęs išsivystęs žmogus, kuris blogiausiu atveju po didesnio ar mažesnio sveikatos sutrikdymo bus greičiau ar vėliau išgydytas , tik moralinė žaizda liks neribotam laikui, tai kūdikis vien dėl laiko sutrukdymo gali lengvai netekti gyvybės ar sveikatos visam gyvenimui. Todėl kūdikio interesų turėtų būti paisoma pirmiausia. Gimdymo namuose,turint visą reikalingą personalą bei priemones ir tai kasmet pasitaiko kūdikių mirčių. O toli nuo ligoninės, esant vienai,kad ir kvalifikuotai, pribuvėjai kūdikio mirties tikimybė padidėja kelis kartus.Kitas reikalas,kad Valstybiniuose gimdymo namuose yra begalė problemų ir mūsų gimtoji biurokratija jas sprendžia kaip įpratusi – neįsivaizduojamai bukai. Prisimenate,kai priėmė įstatymą, draudžiantį nacistų ir sovietinę atributikas demonstracijose, mūsų teisėsaugininkai pradėjo sulaikinėti persirengusius teatralizuotų vaidinimų artistus? Dabar panašus atvejis . Ką padarysi,kai žmogui vietoj smegenų vingių tik paragrafų linijos…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: