J.Šarpnickienė. Tiesa apie „Garliavos minią“ pagal A.Matonį (63)

Jolanta Šarpnickienė |asmeninė nuotr.

Jolanta Šarpnickienė

„Mažai kalbėk – daug pasakyk“ – viena svarbiausių taisyklių, kuria vadovaudamasis profesionalus žurnalistas perteikia visuomenei aktualią informaciją. Susipažinusi su LRT Naujienų tarnybos vadovo Audriaus Matonio interviu portale „Delfi“ taip ir likau nesupratusi interviu sumanymo esmės. Pavadinime bandoma įpiršti nuomonę, esą žiniasklaida linkusi susitapatinti su Garliavos minia. Kadangi menama žiniasklaida nėra konkrečiai įvardinta, nesupratau ką tiksliai A.Matonis turi galvoje. Taip pat, nors bandžiau tai padaryti, potekstės, kurią „Delfi“ pašnekovas įdėjęs į sąvoką „Garliavos minia“ nepajėgiau dešifruoti.

Paaiškinimo kuo Garliavoje „prie tvoros“ prieš dvejus metus atsidūrę pilietiški žmonės, nusikalto, protestuodami prieš skubotą teismo sprendimą – pagrindinę pedofilijos bylos liudininkę atiduoti galimai ją išnaudojusiai mamai. Priminsiu – pirmieji gynėjai čia atsidūrė prieš dvejus metus, netrukus po D.Kedžio laidotuvių, sutraukusių 10 tūkstančių Lietuvos piliečių, skaitlingai atsiliepusių į šeimos kvietimą savo akimis pamatyti tiesą.

Sutikite, aktualus ir nešališkas fakto pateikimas kiekvienam žurnalistui turėtų būti esminis. Todėl, kaip ir 1991 metų įvykių laikotarpiu, matydama įtakingos žiniasklaidos peršamą ir eskaluojamą nuomonę, netrukus po kovo 23 dienos įvykio – pirmojo nesėkmingo bandymo perduoti mergytę biologinei motinai atsidūriau Garliavoje. Taip pasielgiau vedina profesinio troškimo informaciją apie metai iš metų visuomenės dėmesį kaustančius įvykius susižinoti iš pirmų lūpų. Kita priežastis, dėl kurios atsidūriau pačiame įvykių epicentre – faktas, kad žiniasklaida – ypatingai „Lietuvos rytas“, portalai „Delfi“ ir „15 min“, tame tarpe ir A.Matonio darbdavys – visuomenės „teisę žinoti“ formavusi LRT apie įvykių eigą nuomonę formavo apsiribodama penkių-šešių temos „ekspertų“ lūpomis…

Nuvykusi į įvykio vietą sužinojau, kad tiesos troškimas ir įvykių falsifikacija viešoje erdvėje tapo bene svarbiausia aplinkybe, atvedusia į Garliavą daugybę garbių žmonių. Tame tarpe Lietuvos pasipriešinimo sovietų okupacijai dalyvius – Nijolę Sadūnaitę, kunigą Robertą Grigą, monsinjorą Alfonsą Svarinską bei Nepriklausomybės akto signatarą Algirdą Patacką, taip pat nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatus režisierių Arūną Matelį ir poetą Robertą Keturakį.

Turbūt prisimenate, – tuoj po kovo 23 dienos įvykių oficialių institucijų atstovai surengė spaudos konferenciją, kurioje bandė paneigti vaiko priešinimosi prievartiniam paėmimui faktą. Šiuos planus sugriovė ne kas kitas – o čia budėjusio kaimyno mėgėjiškai nufilmuoti vaizdai, kuriuose užfiksuota įvykių eiga dėl bandymo panaudoti prievartą nekėlė jokių abejonių. Toliau kurpiamas farsas žiniasklaidoje su vienos pagrindinės istorijos herojės „užpuolimu“ ir netikėtai atsiradusiomis mėlynėmis paakiuose labai priminė iš Kremliaus sklidusias pasakas apie nacionalistų grupelę ir jos bandymą įvykdyti perversmą Lietuvoje. Kas iš tikrųjų bandė tai padaryti prieš 22 metus žinome. Kuo tai baigėsi taip pat.

Panašiai kaip sausio 13 naktį iš Sitkūnų radijo perdavimo stoties suskambėjęs pranešimas skelbęs apie okupuotus strateginius objektus Lietuvoje, taip ir tas pirmasis įrašas su klykiančia mergyte skelbė žinią apie valstybės vardu panaudotą grubiausią prievartą prieš Lietuvos vaiką, taip pat įžūliausią Žmogaus teisių pažeidimą ir mažamečio valios nepaisymą..

Įdomu, kad pats būdamas Naujienų tarnybos vadovu A.Matonis, įpareigotas objektyviai ir nešališkai informuoti visuomenę ir padėti jai susivokti į didžią dalį visuomenei iškilusių klausimų atsako tarsi piršdamas nuomonę apie Garliavos įvykius. Tiesa, interviu pabaigoje matome štai tokį prierašą…:

„A.Matonis pabrėžia, kad čia dėsto išimtinai asmeninę nuomonę, kuri nepretenduoja atspindėti oficialios LRT pozicijos ir daryti įtakos TV Naujienų tarnybos žurnalistų darbui.“

Kur yra riba informacijos turiniui vadovaujančiam ir prižiūrinčiam žurnalistui reikšti viešą ir savą nuomonę? kaip traktuoti ribą kur A.Matonis kalba kaip privatus asmuo, kur kaip visuomeninio transliuotojo Naujienų tarnybos vadovas. Kažkokia painiava…

Galvoju, kad prieš dvidešimt dvejus metus, dirbdami LRT valstybės atkuriamuoju laikotarpiu turėjome didesnę laisvę objektyvai informuoti visuomenę, suteikdami progą Lietuvos piliečiams savarankiškai atrasti tiesą. Dabar tam, kad ją išgirsti reikia pastangų : nuvykti į įvykio vietą ir pasisemti žinių iš pirminių šaltinių, atrasti būdų kaip tą informaciją pagarsinti…

Baigdama pacituosiu vieno savo „pirminio informacijos šaltinio“ – Klonio gatvėje budėjusio, taip pat namo viduje šturmo metu buvusio Aleksoto Kaune parapijos vikaro, kunigo Mindaugo Martinaičio mintis. Prabėgus mėnesiui po gegužės 17 dienos šturmo, minėjimo Kluonio gatvėje metu kunigas prisipažino, kad prieš pasiryždamas palaikyti puolamą vaiką, girdėjęs daug nuomonių, kad „čia politizuota viskas“ taip pat raginimų esą „neverta kištis… Tačiau, dvasininkas, kaip ir daugelis “Garliavos miniai” priskirtinų Lietuvos gyventojų tiesą išgirsti nusprendė savarankiškomis pastangomis.

„Gegužės 17 diena ištikrųjų buvo žiauri diena. 100 procentų netikėjau kad jie ateis ir tokiu žiauriu būdu paims tą vaikelį… Iki pat paskutinio momento aš netikėjau… Paskui, kai grįžau namo, tą pačią dieną paėmęs paskaityti laikraštį pasijutau labai keistai…“ – ryto įspūdžiais dalinosi kunigas. Jis teigė nepatikėjęs savo akimis netrukus po įvykių skaitydamas tai kas apie įvykį (nepaisant tiesioginės transliacijos šturmo metu – aut. pastaba ) buvo rašoma dienraštyje „Lietuvos rytas“.

Pasak M.Martinaičio įspūdis, kurį jis patyrė skaitydamas laikraštį prilygo šizofrenijos priepuoliui. Jo teigimu viskas buvo priešingai rašoma negu tai, ką jam – gyvam liudininkui, buvusiam šturmo metu namo viduje, teko pamatyti ir patirti savo akimis.

„Tai priminė istoriją iš filmo „Gyvojo vandens paslaptis“, kuriame pasakojama legenda, kad kartą pasaulyje baigėsi geras vanduo ir žmonės gėrė blogą vandenį. Ir kurie tą vandenį gėrė prarasdavo protą. Visi žmonės gėrė blogą vandenį ir visi prarado protą. Tik vienas žmogus negėrė blogo vandens ir išliko protingas. Nors visi galvojo, kad jis beprotis. Kartą tas žmogus atsigėrė to blogo vandens, prarado protą ir visi kalbėjo, kad jis pagaliau sugrįžo į protą.

Tie šaltiniai, tas vanduo – yra mūsų informavimo priemonės. Ir nesistebėkim, kad iš blogų šaltinių gerdami žmonės praranda protą…

Gal net negalėtume jų kaltinti. Žmogaus prigimtis vis tiek yra gera. Linkusi į gerą. Jinai linkusi tikėti žodžiu. Bet kai tas žodis tendencingai naudojamas – mes matom, kad daug žmonių praranda protą ir galvoja, kad juoda yra balta. Melas yra tiesa. Ir kartais labai reikia atsirinkti iš kokių šaltinių gerti, kad išliktum protingas, nepaisant, kad didžiai daliai gali atrodyti esąs beprotis.“ – sakė, „Garliavos miniai“ asmeninio A.Matonio mąstymo prielaidomis priskirtinas kunigas M.Martinaitis.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Visi įrašai, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , .

63 komentarai

 1. Ačiū:

  Pagarba visiems Klonio budėtojams. Pagarba žurnalistei J. Šarpnickienei už drąsą rašyti “nepopuliariai”, bet tiesiai ir atvirai. Ačiū, Jolanta. Tokie straipsniai teikia viltį, kad dar ne visuose šaltiniuose vanduo užterštas.

 2. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Audriaus Matonio mintis, kad ziniasklaida linkusi susitapatinti su Garliavos minia parodo, kad ponas Matonis isreiskia panieka tiems, kurie nori apginti nekalta mergaite ir pats tvirtai uz Lietvuvos valstybes biudzeto pinigus save susitapatina su pedofiliniais iskrypeliais ar ju gynejais. Kas su kuo nori, tas su tuo ir susitapatina. Taciau sitas chamas netureti esti Lietuvos valstybes biudzeto pinigus.

 3. Algimantas:

  A. Matonis išreiškia ne savo nuominę, bet savo darbdavių – “sisteminių” partorgų. Nori turėti gerai apmokamą darbą, tai ir pataikauja. Mūsų LIETUVOS televizija okupuota valstybininkų klano. Ką reišia Pumprickaitės žodžiai per nacionalinę televiziją savaitės komentaruose: “susirinko keli šimtai Venckienės garbintojų”. Apie kokią žurnalistinę garbę gali kalbėti šie komentatoriai? Jie maitinami mano ir Jūsų uždirbtais pinigais, tai ir turėtų jie tarnauti TAUTOS TIESAI o ne valstybininkams.
  Lengviau kvėpuoti, kad dar ne visi žurnalistai nupirkti. Dėkui, kad atsilaikote.

 4. šeima:

  Pagarba žurnalistei, sakančiai TIESĄ. Smagu, kad dar yra nebijančių, neparsidavusių, teisingų ir dorų žurnalistų.
  Jų Lietuvai reikia kaip oro. Ačiū Jolanta už sąžiningumą.

 5. SAD:

  Pedofilai yra uzgrobe visa tesesauga, LRT,pagrindiniai dienrasciai yra ju itakoje,pagrindines jegos strukturos,kaip VRM,(gerai,kad dar ne KAM),zodziu pilnai jie valdo Lietuva.Zmones,atmerkit akys ,tai jau ne sapnas o tikrove!Tai mano nuomone!

 6. jurate:

  Matoniui susitapatinti su “Garliavos minia” negresia.Te ilsisi ramus.

 7. jonaviečių šeima:

  pagarba žurnalistei, kunigui Martinaičiui ir visiems nestovintiems po medžiu….Vis tik širdies gilumoje tikime -tiesa triumfuos. O šiandien skubėsime į Kauną, kad kartu uždegtume TIE-SOS žodį ir sugiedotume Lietuvos himną. …Ir tiesa ir šviesa, mus žingsnius telydi.

 8. Hana:

  Blogi zmones stiprus,nes jie,kaip zverys jaucia vienas kita ir organizuojasi. Gal Garliava taps tuo ivykiu kuris suvienis ir sviesiuosius?Juk kova tarp juodo ir balto vyksta kasdiena….baisiausias-abejingas zmogus.

 9. Hana:

  Stiprybes visiems ieskantiems tiesos!

 10. Kokia partija "pamėtėjo žmonių" į Kuolio partiją?:

  Ar nebus sukompromituotas žodis TIE-SOS?

  2009 rugsėjo 24 dieną I.Degutienė paskyrė Kuolį LR Teisėjų etikos ir drausmės komisijos nariu, turėjusiu atstovauti ten visuomenės interesus.
  Ir kaip ta komisija elgėsi su Venckiene?

 11. Aciu:

  Aciu zurnalistei Jolantai uz skleidziama tiesa ir palaikyma. Malonu skaityti kai nera iskraipomi faktai, tai labai geras jausmas.

 12. UZSIENIS:

  norint islikti protingam reikia vaziuoti is lietuvos …tik tada zmogus pasijunti ,kad tikrai tu esi protingas ir dziaugiesi ,kad nespejo isplauti tau ten tie visi prota! nes zmones lietuvoje daromi darzovemis jau nuo senai….kad ir va tas staripsnis ,kad ir to kunigo pasisakymas…ka jis paskaite tam l.ryte…ten absoliutus yra proto plovimas tame laikrastyje..zmones atsirinkite ka skaityti….kad nenuprotetumete..

 13. UZSIENIS:

  ne taip gal truputi parasiau …apie straipsni ,tai norejau parasyti ,kad geras straipsnis ir kad tokie straipsniai butu rasomi su tiesa ,tai butu viskas ok

 14. Dainius Kepenis:

  Ačiū, miela Jolanta, kad esi… Kol TOKIŲ moterų turėsime, mielieji lietuvėliai, nepražūsime…

 15. Skirta ,,kokia partija" komentatoriui:

  Kaip jums atrodo,ar visokiose komisijose ,Seime-vienodai mastantys zmones ? Tai gal lyginkim N.Puteiki su I.Degutiene.Komisijos pateikia DAUGUMOS tos komisijos nariu nuomone,bet ne visu.Neprotinga taip kaltinti Kuoli,kurio nuomone Garliavos istorijos atveju buvo ne karta viesai isreiksta.Visa tai primena zmogaus smeizima ir diskreditavima.Klanas trina rankas.

  • akademiko Zinkevičius sako::

   akademikas Zinkevičius sako (galit paguglinti straipsnis Kosmopolitai puola):

   1996.12.20 mokytojų laikraštyje „Dialogas“ pasirodė prieš mane nukreiptas Kuolio straipsnis, kuriame buvau kaltinamas visomis galimomis „nuodėmėmis“: esą nutraukiu švietimo reformą, kuri buvo iki tol vykdyta (kieno vykdyta? LDDP valdžios laikais vykdyta?), į mokyklas įvedu archaišką lietuvybę (ar lietuvybė gali būti archaiška?), nepaisau rinkiminės krikščionių demokratų programos (iš tikrųjų laikiausi Vyriausybės programos) ir t.t. Aš tuomet dar nebuvau nė pradėjęs dirbti. Buvo praėję visai nedaug laiko nuo Ministerijos perėmimo, per kurį dar nespėjau net susipažinti su esama padėtimi. Apie kokį nors tos padėties keitimą negalėjo būti ir kalbos. Kuolys puolimą pradėjo aiškiai per anksti ir tuo pats save demaskavo.

   Vėlesniuose straipsniuose jis visą laiką plėtojo iš esmės tas pačias puolamąsias mintis. Jos buvo iš naujo kartojamos didžiųjų dienraščių vedamuosiuose, pvz., „Laiko ženklai“ 1997.09.19 „Lietuvos ryte“. Puolimo tonas vis įžūlėjo. Buvo žongliruojama visokiais kaltinimais nenurodant nė vieno konkretaus fakto, nes tokių nebuvo. Kaltinimai nieku neparemti, be jokių įrodymų. Iš tikrųjų tai buvo šmeižtas. Štai kelios būdingesnės straipsnių antraštės: „Švietimo ministerijoje padėties pabloginti jau nebeįmanoma“ („Veidas“, 1997.09.20-26, „Dialogas“, 1997.09.26), „Švietimas atsidūrė krizėje“ („Lietuvos rytas“, 1998.01.23), „Z. Zinkevičiaus „švietimo reforma“ priėjo liepto galą“ („Respublika“, 1998.01.24), „Skersvėjai švietime“ („Kauno diena“, 1998.02.02) ir pan.

   • pastaruoju metu Zinkeviciaus negirdeti:

    Gal tai ir labai gerbtinas zmogus.Kokia tai buvo istorija nezinau ir nekomentuoju,bet…Kuolys paskutiniu metu suvaidino dideli ir reiksminga vaidmeni konsoliduojant Tauta.Nemalonu ,kai pazangus zmones priesinami tarpusavyje,juodinami.Tai palikim priesams.O liaudiskai tariant-svarbu ne kates spalva,o tai,kad ji peles gaudytu.Kitaip sakant svarbu zmoniu veiklos rezultatai.

 16. Daumantas:

  Ačiū, miela Jolanta už nuoširdų, šiltą rašinėlį. Melas negali ilgai gyvuoti. Aš tikiu, kad TIESA neišvengiamai nugalės Ir ko čia stebėtis dėl pono Matonio retorikos. Juk jis tarnauja klanui. Todėl ir privalo atidirbinėti.

 17. UZSIENIS:

  VYKSTA TIESOS ZYGIS PER LIETUVA…KAS GALITE PRISIJUNKITE…O ZIURETI GALITE KLONIO GATVE TIESIOGIAI..MES ESAME TOLI ,BET KARTU IR SALIA..BUKIME VIENINGI…

 18. Gediminas:

  Jeigu pucistai 1991 metais butu laimeje,galiu simta procentu garantuoto ,kad toks Matonis rasytu ir apie seimo ir TV gynejus,tai butu pagal ji nemastanti gatves minia,padugnes. dauguma dabartiniu seimunu butu dirbe Tarybu Lietuvos valdzios strukturose,nirkas net negalvotu giedoti tautine giesme. Tikrai sia diena nesinori tai daryti,kai zinai,kad tuo metu ir tie vedmainiai giedos Lietuvos himna,giedos su tais,kurie iskovojo Lietuvos nepriklausomybe,ko deka jie uzgrobe valdzia ir izdave tuos,kurie stovejo prie Seimo,prie TV ir visoje Lietuvoje prie strateginiu objektu.Ju giedojimas,tai baisus pastyciojimas is sventos lietuviui Tautines Giesmes,juk nei vienas giesmes zodis ar eilute neatitinka ju darbam ir veiksmam.. net sovietai taip vedmainiskai nesielge,jie negiedojo ir kitiem draude tuo paciu ir nesityciojo taip atvirai is Lietuvos Himno. Savas ,dabartinis okupantas yra daug baisesnis. Ko nepadare sovietai,sie parazitai tikrai padaris,jeigu mes galu gale nesukilsiomer ir nenuversime ju.. ” Kai neteisingumas tampa teise pasipriesinimas tampa PAREIGA”Atlikime sia pareiga Lietuvai,kai tai atlikome 1990-91 metais,kitaip lietuviu tauta -ZUS

 19. Almantas Stankunas:

  Dėkoju autorei ir reiškiu pagarbą už prisidėjimą prie melo demaskavimo

 20. Jurgis Bielinis:

  Tikiu, kad Kedytė ir Jos pusseserė patyrė skriaudą nuo aukštų pareigūnų, kurių nekaltybę visomis išgalėmis damgstė ir tebe dangsto valdžios struktūros, dargi mūsų rinktas seimas, prezidentė, landsbergis. Visą tai atitinka ES, JAV globalistų norus sumažinti gyventojų skaičių Žmonių Planetoje.

  Aš pats esu 1970 m, rudenį Jonavoje sulaikęs ant savo pekiaaukščio namo stogo pedofilą užsinešusi kaimyno penkerių metų mergaitę

 21. Jurgis Bielinis:

  Zigmu Zinkevičiumi tada pasitikėjau ir dabar pasitikiu..Jis bandė atlietuvinti Vilnijos kraštą.

 22. Tita:

  klausimas paprastas: kiek uzdirba zurnalistas? Valstybes isllaikomas zurnalistas, pvz. Miliute? O Janutiene? Lavaste? Ir kiti? Nuo ko priklauso zurnalisto atlyginimo dydis? Ar yra toks reiskinys, kaip zurnalistine korupcija? Ar zurnalistams reikia deklaruoti savo pajamas, irodant ju skaidruma?

 23. suomis:

  Ponia Šarpnickienė, labai pasitarnautų Lietuvai, jei pasikapstytų savo TV laidų archyve ir pademonstruotų, kaip Pečeliūnas prašė darbo. 😀

  • G pavardės nesakysiu:

   O kas per istorija? Aš kažkaip kelissyk per radiją išgirdau Pečeliūno kalbas ir pasibaisėjau jo arogancija, tautos niekinimu (kvailiai ir nieko nesugeba), labai savotišku demokratijos suvokimu (duok valią – ne tuos išrinks) ir pasidomėjau, ką gi „proto bokštas“ veikė kai tie „kvailiai“ jo neišrinko. O gi, pasirodo, metus bedarbiu pabuvo, o vėliau muitinės departamente inspektoriumi patapo. Ir iškart vyriausiuoju – matyt turi įgimtų gabumų šiam darbui, nes kiek žinau muitinėje karjerą reikia pradėti nuo eilinio muitininko, prieš tai dar atititinkamą išsilavinimą įsigyti. Ko tai verslininku (nors kioskelį būtų atidaręs) ar pagal specialybę inžinieriumi nepanoro būti, nors kai jo kalbų paklausai – tai…

 24. Modė:

  Matonis yra iš tų, kurie valdžią aptarnauja “oraliniu” būdu…

 25. už N E R I N G Ą:

  Balsuosiu už gerbiamą NERINGĄ,
  2012-07-09 00:29
  nes ji to užsitarnavo savo veiksmais. Taip pat žalia šviesa tiems sąžiningiems ir ieškantiems TIESOS piliečiams, kuriems pakeliui su NERINGA. Prieš melą ir smurtą ! Verst nuo lovio tuos, kurie prisidėjo prie Mergaitės paėmimo brutaliausiu smurtu. Verst ir tuos išgamas – nutukusias kiaules, kurie net nesukriuksėjo, klykiant Mergaitei -“nenoriu pas Laimą…, noriu gyventi su Neringa…”, apsimetę kurčnebyliais ir aklais ar..”saldžiai miegojusiais” tą baisų rytą… Šiuuukšš nuo lovio, išpampę išsigimėliai. Prisirijot, gana.

 26. Julija:

  Dėkoju autorei.Malonu, kad dar yra matančių neiškreiptą tiesą. Tiesa yra labai stipri, ji padėjo mūsų seneliams,tėvams, padės ir mūsų kartai.Tiesa yra tik viena – TIESA.

 27. Solomonas:

  Panašu, kad jums visiems čia ant galvų užmesta violetinė psichotropinė kaldrytė. Pradžioje atrodė, kad Alkas.lt taps racionalaus proto atsvara visiems nusikaltėliškiems ir katalikiškiems kliedesiams mūsų visuomenėje. Deja…

 28. Ruta:

  As niekada nebalsavau uz populistinius kandidatus. Bet si karta, net jei ir Drasos kelias nieko gero Lietuvoje nepakeis, balsuosiu uz juos. Kodel? NEs pirma karta Lietuvos istorijoje kandidatai i seima ten eina del to, kad jiems SKAUDA. Tas skausmas toks didelis, kad kai spaudos konferencijoje kalba Venckiene, nezinodamas konteksto galetum sakyti, kad ji susimove, kad nemoka kalbeti, kas cia per kandidate?? Visi, kurie kalbejo liepos 2 diena yra KITOKIE. Juos priverte ten eiti, nes jie nebegali pakelti skausmo. Ir net jei jie nueje susimaus, as pirma karta jausiuosi is tikro atlikusi savo pilietine pareiga. Niekada tokiu jausmu balsuojant man nebuvo kile. visada masciau – ai balsuoju uz mazesne blogybe ir tiek. O sitas straipsnis – tai dar vienas nuosirdus balsas tyruose, kuri, tikiuosi isgirs tie, kuriem neabejingi skausmui. Ir savo pasisakymu tikrai neraginu jusu balsuoti uz ta ar ana. Tegul buna si karta visa tai kiekvieno sazinei. Beje, niekada ir zodzio sazine nebuciau vartojusi rinkimu kontekste, bet kaip nenuspejamai gali kartais pasikeisti aplinkybes…

 29. Kęstas:

  Žinot, tas matonis nei pašoko gražiai, nei policinkas geras… šiaip toks niekaliukas spjaudai ( spaudai)…

 30. tikras lietuvis:

  garliaviniai nori MeSOS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: