A. Aleksandravičius. Provincialumo atgarsiai iš Jungtinės Karalystės – Zitos Čepaitės balsu (36)

Arnas Aleksandravičius

Arnas Aleksandravičius

Visai neseniai interneto dienraštyje delfi.lt pasirodęs Zitos Čepaitės rašinėlis apie lietuvišką patriotizmą dėl savo menkos vertės nesukėlė jokios tautiečių reakcijos, nes niekas nesiteikė jo skaityti. Išskyrus Karolį Jachimavičių, kuris, atrodo, skaito beveik viską. Jo dėka ir užtikau šį tekstą socialiniame tinkle „Facebook“, už ką esu dėkingas, nes nemanau, kad tokie tekstai turėtų mėtytis viešojoje erdvėje niekieno nepašiepiami (beveik niekieno – ačiū delfi.lt komentatoriams už primintą varškės memą!).

Iš kvailybės šaipytis būtina, nes antraip ji anksčiau ar vėliau ims pretenduoti į standartą. Tai ką ten tokio baisaus p. Čepaitė brūkštelėjo? Galėčiau gi čia pacituoti visą išvargusį rašinuką, bet nebūtų labai logiška, todėl tiesiog perpasakosiu.

Zitai Čepaitei jau įprasta, kad žodžiai patriotas ir idiotas statomi greta arba kad neva daugelis „nebereaguoja į pasišaipymus iš tų, kurie Tėvynės meilę iškelia kaip didžiausią vertybę“. Keista, nes aš manau, kad laisvas žmogus tikrai reaguoja į tokius pasišaipymus, o patriotizmą laiko ne kažkokia išskirtine savybe, o būtina oraus piliečio dalimi. Dėl to man ir gaila žmogaus, kad ji niekaip negali suprasti, kodėl dar apskritai ją kviečia giedoti himną Valstybės dieną. Juk tai taip sunku ir siaubinga! Visas dvi minutes stovėti ir giedoti tą jos taip nekenčiamą giesmę!

Dargi p. Čepaitė parašė, jog „vieši pareiškimai, kad patriotizmas yra paskutinė niekšo priebėga, nieko nebestebina“. Ir po štai šios eilutės aš staiga viską supratau labai aiškiai kaip dieną, kaip Mozė ant Sinajaus kalno. Taigi ji pati emigravusi ir, reiškia, kai bendrauja su lietuviais, tai beveik visada jų didelę dalį sudaro visokie čia įsitvirtinti nesugebėję bedaliai, kuriems nieko kita neliko, kaip nešti savo negabią ir neišprususią darbo jėgą į Vakarus ir ten ją parduoti, būti niekuo, bet jaustis kažkuo! Todėl jie ir nekenčia patriotų, nes pastariesiems likti čia, būti kažkuo ir jaustis gerai visgi pavyko! Tik jų prisiklausiusi p. Čepaitė ir sprendžia, kad visiems lietuviams patriotizmas jau yra tik pajuokos objektas.

Tais žmonėmis remiasi Zita Čepaitė sakydama, kad patriotizmas yra diskredituojamas ir dėl to visai nebeaišku, kam reikia šitiek daug meilę Lietuvai reiškiančių gestų. Plieninė logika: „ai, juk šis žmogus serga, kam jį gydyti?“ arba „ai, juk šis žmogus kvailas, kam jam mokytis?“…

Aš, beje, nekomentuosiu jos teiginio, kad dviguba pilietybė ar elektroninis balsavimas padidintų meilę Lietuvai, nes bijau, kad atsakinėjant į tai mano galvoje kas nors gali negrįžtamai trakštelėti. Panašiai kaip ant merginos rankos pamačius tatuiruotę „I love Bieber“ ar panašiai. Nerizikuoju.

Šešios Lietuvai reikšmingos datos per metus p. Čepaitei yra nepakeliama našta. Todėl ji siūlo vietoje tautinės atminties rinktis tautinę užmarštį. Žinote, prieš kokius du ar tris metus, kai buvau dar jaunesnis ir dar naivesnis, visus tai siūlančius nurašydavau į „tų, kuriems moka Maskva“ sąrašą, nes nemaniau, kad šiaip jau lietuvis galėtų taip kalbėti. Šiandien nebekyla abejonių, kad viskas kur kas paprasčiau – vienų lūpomis kalba provincialumas, kitų – postsovietinis nepilnavertiškumo kompleksas, ir nieko daugiau. Atrodo, kad p. Čepaitei įtaką padarė ir viena, ir antra, o dėl to dar labiau gaila – juk eilinio „runkelio“ rašinių niekas nepublikuoja, o jos kažkodėl publikuoja. Kaip tai atsitinka?

Aš siūlyčiau p. Čepaitei, jeigu jai himno giedojimas reiškia prievartą, nutraukti visus saitus su šia šalimi ir daugiau čia nebegrįžti bei apie mus nerašyti. Nežinau, ką daugiau galima pasiūlyti žmogui, kuris teigia, kad kasmetinis himno giedojimas ar valstybinių švenčių paminėjimas atakuoja jo pereikvotą pareigos jausmą. Kai patriotizmas kyla iš pareigos (kuri tokia didžiulė, jog šešis kartus per metus sugiedotas himnas ją pereikvoja), o ne iš meilės ir pasididžiavimo, tai ir prasideda tokie vieši nusikalbėjimai. Nebūtina gyventi supervalstybėje, kad galėtum ją mylėti ir ja didžiuotis, bet turbūt ne visiems suteikta ši dovana. Vargšas žmogus.

Tegul ji negieda himno, jei nenori, nes niekas nuo to nepasikeis, o, galų gale, juk ne himno giedojimu patriotiškumas pasireiškia. Linkiu p. Čepaitei šią dieną tiesiog užmiršti, o aš pabandysiu užmiršti p. Čepaitę. Tik vieną dalyką privalau paminėti ir juo neabejoju – nors jai, rodos, yra gėda savo Tėvynės, iš tiesų, bent jau po paskutinės rašliavos, p. Čepaitei derėtų gėdytis… savęs.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

36 komentarai

 1. Petras:

  Ačiū autoriui už atkirtį šiai nepilnavertiškumo komplekso ir ksenofilijos (xenophilia) iškamuotai asmenybei.

  • Robertas:

   Saunuolis A.Aleksandravicius. As pats laikinai gyvenu ir dirbu Anglijoje, nes tarybinio auklejimo Lietuvos teisesauga ir teismai nuo 1992 metu pradejo mano ir mano artimuju persekiojima, naikinant asmenini turta ir fiziskai artimuosius, nes emiausi veiksmu tikslu atstatyti teisinguma savo tevui – “Klajunui”/ LT kariuomenes savanoriui/ parizanu vadui. Deja homosovietiniu parazitu yra pilna visame pasaulyje. reikia nepamirsti, kad TSRS buvo ne Rusijos imperija, bet viso pasaulio Blogio koncentratas. Sioje Blogio imperijoje buvo nemazas ir Lietuvos blogieciu indelis.

 2. man labai primine komjaunuoliska musimasi i krutine.Stai koks as-patriotas.Deja as tai matau jame tik daug lietuviskos pagiezos ir pykcio.Gal be reikalo jis prisipazista buves jaunas ir naivus pries pora metu-jis toks yra ir dabar.Neizvelgiau Zitos straipsnyje nieko antipatriotisko,tik pasisakyma pries rusiskai tariant POKAZUCHA,kuri diskredituoja ir graziausius jausmus ar idejas.kas turi patriotizma,is to nei atimsi,nei pridesi.Juk vyksta dabar Amerikos lietuviu dainu svente! Nezinau ka Arnas nuveikes kaip Patriotas,o Zita -aktyvi UK lietuviu bendruomenes veikeja,gera rasytoja.Vakar spaudoje po Mamontovo interviu irgi pasipyle tokie komentarai,kad laikykis.Vos ne Tautos isdaviku padare.Bet garantuotai ne vienas tu kritiku komentatoriu nedave tiek Tauta vienijanciu,tiesiai i sirdis prabilusiu dainu,kiek Andrius.Taip kad ,autoriau,labai piktas ir prastas Jusu rasinelis.Komjaunuoliskas,sakyciau.

 3. ap, Vilnius:

  Stipriai, pipiringai, bet sveikai 🙂

 4. Valdas:

  Zita Čepaitė yra Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės vadovė nuo pavasario.

  http://www.jklb.org/content/jklb-suva%C5%BEiavimas

  Ar Zita Čepaitė yra tinkama užimti tokias pareigas?
  Pasidalinkim sava nuomone

 5. Isrinkta balsuojant:

  Juk ne pati pasiskyre.Laikas parodys laimejimus.O nuomone ,zinoma,kiekvienas gali tureti.

 6. Vilija:

  Manau, kad bendruomenė verta tokios vadovės, kokios nusipelno. Juk pripažinkim -autoriaus tiesa- išvažiavo ne patys geriausieji, o tie, kurie čia NESUGEBĖJO rasti savo vietos, kurie moka braškes skinti, bet ne daugiau. ( Tegul neįsižeidžia tie, kurie iš tiesų ten tobulėja, bet ne braškes skina).

 7. Vilijai:

  Tai ka sakote yra stampas ir netiesa.Zinoma ir nelinkeciau,kad geriausi isvaziuotu,bet isvaziavo ivairius visuomenes sluoksnius atstovaujantys zmones.Gal verslininku maziau,nes jie geriau prisitaiko,gudresni uz kitus.Bet paziurekit i musu muzikantus-kokiu aukstumu pasieke isvyke !Teatro zmones-dabar parvezantys savo kuryba atgal i Lietuva…Pilna ir inteligentu-kurie Lietuvoj galejo tik siaip taip isgyventi,teko ieskotis vietos po saule kitur.Taip,kad baikit su tais ,,braskiu rinkejais”.

 8. Elenytė:

  Labai jau “neskanus” šito ponaičio rašinėlis… Galima turėti ir kitokią nuomonę, galima svetimą kritikuoti, bet būti tokiu pasipūtėliu… negražu.

  O Z. Čepaitės komentare aš perskaičiau tik svarstymus, ar reikia mums tokio perdėtai demonstratyvaus patriotizmo, ar jis tikras? Kodėl taip darome?

 9. Marta:

  O man įdomu paklausti Čepaitės ar ji kaip bendruomenės vadovė irgi kovos su Anglijos vyriausybe dėl raudės “Č” ir “ė” rašymo savo angliškuose dokumentuose? O jei lietuviai irgi susitelks getuose, kaip susitelkė žydai Šiaurės Londone, tai gal ir gatvių pavadinimus pakeis lietuviškais? O dvigubos pilietybės įvedimas yra susijęs ir su dvigubu lojalumu. Ar jis įmanomas, pavyzdžiui konflikto atveju? Mačiau filmą, kai po Perl Harboro susprokdinimo Amerikos valdžia surinko visus japonus ir uždarė į net ne getą, bet savotišką koncentracijos stovyklą. Nors jie jau buvo JAV piliečiai.

 10. ------------:

  p. Aleksandravičiau, Jums patriotiškumas yra naudingas, iš jo duoną valgote, todėl jį afišuojate, Jūs mokate prisiplakti prie valdžiažmogių, todėl gyvenate ir vargo nematote. O kiti gali turėti savo, kitokią. Jūs norite, kad būtų kaip sovietmečiu, visi privalomai žygiuotų demonstracijose ir plazdentų vėliavėlėmis?

  • STT:

   Puikiai pamenu netolimus laikus, kai panelė Čepaitė buvo labai aukštas valdžiažmogis. Ir neeilinės arogancijos valdžiažmogis. Su kokiu atkaklumu ji gynė paranormalų ministerijos klerkų sprendimą pas save išsikabinti NKVD tūzo portretą… Dėl to nėra nieko stebėtino, kad himnai ją erzina. Bet gal ne visi?…
   Padori Čepaitės pozicija valdžiai iš Garliavos pagrobiant mergaitę buvo matyt išimtis. Gaila.

 11. Elenytė:

  Marta, rašo jie ir č, ir ė, ir ū, jei tik pats žmogus to nori. O kai išduoda pasą, jei žmogus priima šalies pilietybę, tai jame net neklausę pavardę, vardą parašo tiksliai tomis pačiomis raidėmis, kokiomis jis yra parašytas LT piliečio pase. O gatvių lietuviškai rašyši nereikia, nes jos vadinamos ne lietuviškais vardais ir visi šalies gyventojai jas moka perskaityti, nes valstybinę kalbą, bent minimaliai, moka visi.

  Štai yra straipnis, kaip Norvegijos lietuviai paminėjo Lietuvos valstybės dieną, padarydami šventę ne tik sau, bet ir vietiniams gyventojams? Ar ir jie Jums “išdavikai”, neverti LT pilietybės?

  Artėja rinkimai į Seimą ir šį kartą visi turime daug vilčių pakeisti Seimo veidą. Ar negaila, kad daug užsienio lietuvių neturi galimybės balsuoti arba ji įvairiai apsunkinta ir negalės atiduoti savo balso tada, kai tas net vienas balsas gali nulemti labai daug. Ligšiolinės parlamentinės partijos padarė viską, kad kuo daugiau lietuvių išvyktų iš Lietuvos, kad išvykę būtų kuo labiau uizoliuoti nuo Liettuvos, o štai tokios martos bei arnai jiems labai uoliai talkina.

  Matėme su kuo susitiko Prezidentė JAV, O PRIE KO NET NESTABTELĖJO. Tai ar galime piktintis jos elgesiu, jei ji atstovauja martų bei arnų Lietuvą – jei tie gatvėje stovėję lietuviai, gal net ir LT pieliečiai, kai pr Jums, Marta, kaip šito rašinėlio autoriui, buvo NIEKAS.

 12. Jole:

  Pirmiausia gerbiamasis autoriau,vardan tiesos turiu pastebeti kad tamstos straipsnis taip pat nesulaike ypatingo skaiciaus komentaru.Tas , pagal Jus jau si ta pasako, tiesa?
  Perskaiciau ir Jusu raslaiva, ir nelabai supratau tikslo:ar norejote pazemindamas p.Cepaite save isaukstinit(nepavyko), ar tik purvais pasidrabstyti, ar eilini karta pazeminti emigrantus?Beje ,butu malonu jei budamas toks didis patriotas bent jau leituviskai issireiksti moketumet, nes dar neesu girdejusu, kad darbo jega gali buti “negabi ir neisprususi”!!
  Zodziu, malonu butu , kad pries pradedamas kritikuoti kitus , pirma ismoktumet elementariu dalyku pats.Nes buti emigrantu, nebutinai reiskai nemyleti Lietuvos, o buti patriotu -nereiskia vien laiku ir pagal grafika(valdziai priminus) giesmes giedoti.Ar tamsta ka nors daugiau esat nuveikes Lietuvos labui ar tik pagiedojes?!

 13. Rita:

  Siulau siam ponui nerasyti nesamoniu i Ukininko patareja. Cituoju:Ikandin Stankunaites irgi seka didziule tiesioginiu ir virtualiu gerbeju minia. Jeigu … kandidatuotu i Seima… Ar tamsta visai glu? Tai kas uz ja balsuotu? Na, nebent, jus ir dar keli (nevardinsiu). Tai kodel ta didziule minia nesuleke i Daukanto aikste po Kovo 23 nepavykusio mergaites pagrobimo?

 14. Ona Voveriene:

  Gerb. p. ALEKSANDRAVIČIAU,
  Ačiū, vaikine,kad išdrįstate eiti prieš purviną nutautėlių srovę. Iš sovietinių laikų žinau, kad KGB į kiekvieną išeivių bendruomenę inkorporuodavo komunikabilų savo agentą, kad tą bendruomenę įtakotų ir stengtųsi ją kuo greičiau nutautinti. Ačiū, kad Jūs esate ir jaučiatės esąs tikru lietuviu. Linkiu Jums duoti atkirtį į kiekvieno nepraustaburnio nutautėlio rašliavai. Tik taip dabar galima įveikti blogį. Apsiginkluokite kantrybe. Žinau, kad gali tekti aukoti viską, įskaitant savo karjerą, nes ir dabartinė mūsų valdžia propaguoja nutautinimo politiką. Laikykitės, vaikine! Jums bus labai sunku. Bet Lietuvos istorija ir Tautos žmonių kančios, jų pralieto kraujo upeliai, po kurį dabar braidžioja nutautėliai karjeristai, verti aukos. Be aukos – jau nebeapginsime nei savo Tautos, nei savo Valstybės. Su didele pagarba Jums prof. Ona Voverienė, Vilnius, 2012.07.09.

 15. Rima:

  Gal jums, autoriau, derėtų aplankyti kad ir Aalborgo lietuvių grupę Facebooke ir pabandyti ten “papostinti” ką nors patriotiškai esmingo?.. Tada kitaip ir Čepaitė rodysis.

 16. ...:

  Patriotizmo reikia daug ir labai daug. O visų išvažiavusių mes ilgėsimės, ir visus gįžtančius turime priimti kaip tėvas priima sugrįžtantį sūnų palaidūną.

 17. Iš UK:

  Lietuvoje aš nematau autentiško patriotizmo. Tautinio egoizmo (nacionalizmo) adoracija neturi nieko bendra su patriotizmu. Žmogaus teisės ir laisvės yra aukščiausia maksima. Iš kitos pusės: “tauta”,” tėvynė” ir kitos abstrakčios sąvokos tėra ideologiniai dirbtiniai konstruktai. Gatvėje nesutikau tautos kaip tokios ir nepaspaudžiau rankos tėvynei. Iš esmės tai visiškai tuščios sąvokos, kurias pradeda eksploatuoti savo tikslams pasiekti įvairūs abejotini veikėjai sudėtingų visuomeninių procesų sukuryje. Tai yra begėdiškas piktnaudžiavimas žmonių pasitikėjimu: “mylėk tėvynę”, “atsiduok tėvynei”. Kitaip tariant: saugok ir didink naujųjų buržua, išrinktųjų kastos, turtą vegišku atsidavimu. Žmoną, vaikus galiu mylėti, bet ne abstrakčią tėvynę, kurioje nei tu rūpi kam nors, nei kiti tau rūpi, pripažinkim. Autoriui, manau, emigrantai rūpi ne daugiau nei Zimbabvės čiabuviai. O emigrantams, ypač perkirpusiems virkštelę su “tėvyne”, tuo labiau nerūpi nuomonė apie juos Lietuvoje.

  • zemaiciu zydas:

   zmona ir vaikus myli ir ziurkes, lapes ir bezdziones. Abstrakcius dalykus myli tik truputi daugiau issivyste sutverimai:) Nenoriu uzgauti. Galite nemyleti Tevynes, galit myleti kita krasta. Arba tiesiog zvaigzdes. As nesu didelis patriotas, irgi gyvenu UK, bet jeigu kazkas renkasi Tevyne kaip abstrakcios meiles objekta, tai jau nera blogai. Geriau nei gerti myzalus pries telika…ir jaustis ciniskai savim patenkintu dazytoju. Dalis tiesos rasinyje tikrai yra.

  • Ženklas:

   Vadinasi per Jus jau pervažiavo globalizacijos ir anglosaksų volas. Tačiau atsigręžti į Tėvynę veidu dar galima.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: