Pasaulio organizacijos ragina atsisakyti lemtingo Lietuvai sprendimo (video) (7)

Trys atominės elektrinės

Viena didžiausių Pasaulyje aplinkosauginių organizacijų „Žemės draugai“ („Friends of Earth“), vienijanti 76 pasaulio šalių žaliųjų organizacijas, raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos aukščiausius pareigūnus prašydami pasakyti „ne“ Visagino atominei elektrinei. Apie tai šiandien buvo pranešta Seime surengtoje seimo narės, valstiečių ir žaliųjų sąjungos narės Rimos Baškienės spaudos konferencijoje.

„Tai, kad branduolinė energija yra grėsminga žmonėms ir planetai žino visas pasaulis, bet ar žino Lietuva? Vokietija ir Šveicarija laipsniškai atsisako branduolinės energetikos, o Danija, Austrija ir Graikija ryžtingai pasisako prieš branduolinę energiją. Branduolinės energijos saugumas po Fukušimos, Černobylio avarijų aptarinėjamas daugelyje šalių, tuo tarpu Lietuva elgiasi taip, lyg Japonijoje avarijos nebūtų buvę. Aš tai galiu tvirtinti kaip černobyliečio žmona“, – sako R. Baškienė.

Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininko Rimanto Braziulio teigimu, Černobylis žmonėms pateikė pamoką, o Fukušima patvirtino šiuos teiginius. „Po to, kas įvyko Japonijoje net jei viena kilovatvalandė kainuotų 1 centą, po Fukušimos nereikėtų statyti Visagino atominės elektrinės. Todėl mums nesuprantama Vyriausybės pozicija“, – sakė R. Braziulis.

„Žemės draugų“ kreipimesi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę, Ministrą Pirmininką Andrių Kubilių, energetikos ministrą Arvydą Sekmoką, finansų ministrę Ingridą Šimonytę bei Seimo narius akcentuojama, kad branduolinė energija nėra Lietuvos energetinio saugumo problemų sprendimas.

„Branduolinė energija nėra tvari ir „švari“ ir turi didelius paslėptus socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos kaštus. Be to, Lietuva neturi tinkamo atsakymo į klausimą dėl branduolinių atliekų saugojimo ir laidojimo, ir didelės to išlaidos tektų Lietuvos mokesčių mokėtojams“, – kreipimesi rašo 76 pasaulio žaliųjų organizacijas vienijantys „Žemės draugai“, – „Lietuvoje nėra urano išteklių, o urano kasyba reikalauja milžiniškų kiekių energijos, saugaus transportavimo ir gamina radioaktyviąsias atliekas, taip pat žlugdomos vietinės ekosistemos. Lietuva liks priklausoma nuo urano importo dešimtmečius, nenuspėjamomis kainomis. Be to, mokslininkai prognozuoja, kad urano ištekliai baigsis po 40 metų“.

Kreipimesi taip pat akcentuojamas ir branduolinių atliekų klausimas. Konferencijoje kalbėjęs R. Braziulis pabrėžė, kad priemonių, kaip saugiai saugoti branduolines atliekas dar nėra atrasta. „Kol kas dominuoja mirties kultūra. Branduolinės atliekos tiesiog saugomos elektrinėse. Vienas uraganas, žemės drebėjimas ar teroristinis aktas ir laukia katastrofa. Kol kas konteineriuose saugomos branduolinės atliekos juose gali būti 100 metų. Po to reikia keisti konteinerius ir tai kainuoja milžiniškus pinigus. Apie tai Vyriausybė nekalba.“

Jam antrino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, kuris teigė, kad Vyriausybė, leisdama mokesčių mokėtojų pinigus naujos atominės elektrinės reklamai, sąmoningai vengia nepatogių klausimų.

„Kas norės kalbėti apie tai, kad šis projektas tūkstančius metų reikalaus lėšų. Atkreipiu dėmesį, kad branduolinių jėgainių atliekos išlieka radioaktyvios daugiau kaip 240 000 metų. Atsižvelgiant į tai, man nepriimtinas Vyriausybės noras Lietuvos žmones skirstyti į blogus ir gerus, patriotus ir priešus. Neva tie, kas pasisako prieš atominę energetiką yra priešai. Taigi premjeras priešais įvardija 65 proc. Lietuvos žmonių, kurie nepritaria AE statyboms ir suvokia naujos AE pasekmes mūsų šaliai“ – sakė R.Karbauskis.

Birželio 14 d. Seimo narės Rimos Baškienės spaudos konferencijos transliacijos vaizdo įrašas (lrs.lt):

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Lietuvoje, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Gyventojas:

  Jei Lietuvos AE projekto nesužlugdys, tuomet ir bus tik viena elektrinė – Lietuvoje. Jei sužlugdysim savo projektą – tikrai atsiras 1 arba 2 elektrinės šalia mūsų sienos.

 2. Artūras Gotautas:

  “”Skaičiai labai paprasti 752 milijonai,jeigu Lietuva atsisako statyti AE..Tuos pinigus privalo sumokėti “Hitachiui”..Tokia suma yra nurodyta sutartyje,įvardijama “netesybų atveju,Lietuva privalo sumokėti kompensacija 752 milijonus “Hitachiui” “..Viskas rengiama taip,kad Lietuva nestatytų AE,bus referendumas,bus piketai,gyvos grandinės žmonių,badavimai,suteikti žalieji raktai,įsteigtos všį ir visi kiti “kraštutinumai”..Pasidomėkite kiek kitos ES šalys bandė statyti AE ir niekas nesigavo,absoliučiai visos sumokėjo “netesybų išmokas”,kurios siekė nuo 350 milijonų iki 950 milijonų,Lietuva kadangi yra labai turtinga valstybė,jai yra numatyta 752 milijonai,kol kas tiek šiai dienai,aišku išmoka didės su lyg kiekviena papildoma sutartimi…
  Šios dienos pelningiausias baltasis verslas yra “netesybų verslas”,susirašo sutartis paskui dirbtinai atsisakoma vykdyti,neva tai referendumas,ar tai žmonių masiški pasipriešinimai ir viskas,atsakymas aiškus,kažkam labai apvali sumelė nubyra į sąskaitas,žinoma su turiningom dalybom..Toje vietoje lieka apgautas paprastas valstietis-pilietis-žmogus..Valstybės skola šokteli dar vienu šviesmečiu į priekį…
  Turim savo valstybės pavyzdį Mažeikių apgaulę ir Leo apgaulę,dabar turėsim ir AE apgaulę..
  Trūksta žodžiu kaip strategiškai žaidžiama į valstybės-tautos nenaudą…”” 🙁
  Kitas klausimas,kodėl alkas.lt žaidžia Lietuvos nenaudai/nesaugumui/negerovei ar kažkam kažką atidirbinėja,ar šiaip uždarbiauja (neskaitant pigių žemo lygio reklamų)..Kam reikalinga paskutiniu metu skleidžiama irtis? Prarandat alkas.lt aukštesnio lygio “komentatorius”..Belieka tik blevyzgos,su viena kita išimtimi..
  Čia labai tinka: Pinigas kalba – pinigas tyli..

  • po:

   Kaip suprantu, pats esi aršus AE šalininkas. Tai atsakyk tada, kas, kur, kaip ir už kiek saugos naujos (ir senos, beje) AE branduolines atliekas 100000 metų? Tie tavo 752 milijonai netesybų, apie kuriuos čia bandai pinti savo juokingas sąmokslo teorijas yra gerokai mažesnė suma nei dešimtys milijardų, kurių reikės statybai, eksploatacijai, uždarymui ir ilgalaikiam saugojimui. Tai čia jei viskas sklandžiai eisis. Apie avarijas ir aferas net nekalbu. Kaip manai, kodėl, jei branduolinė energija yra tokia atsiperkanti, tokia saugi, tokia švari, kodėl nei viena pasaulio draudimo bendrovė nėra apdraudusi nei vienos pasaulio AE? O tie netesybų milijonai, jei tokie iš tikro yra, tik pasako, kaip valstybės ir verslo elitas prarado bet kokį saiko jausmą, jau nebeskaičiuoja prievarta atimtų pinigų, ir, tiesą sakant, dėjo skersą ne tik ant šios šalies gyventojų nuomonės (kuri, beje, irgi nėra šventa karvė, nes nuomonė yra labai sėkmingai formuojama), bet ir apskritai Lietuvos. Ir tarp kitko, visos Lietuvos visiems buitiniams poreikiams patenkinti visiškai užtenka turimų galios generavimo šaltinių, taigi lemputės tvartuose kaip švietė, taip ir švies, ipodus kaip galime pasikraut, taip ir toliau galėsime, vandentiekio siurbliai dirbs, šaldytuvai šaldys, indukcinės kaitlentės šildys pusryčius vaikams. Tai kam gi reikalingi tie papildomi megavatai? Taip, pramonei. Kad pagamintų dar vieną (prie šimto esamų) stalo modelį, kad iškeptų dar vieną (prie 100 esamų) duonos rūšį, kad išlietų betono pamatus dar vienam statiniui, kai šimtai griūna, apleisti ar užrakinti, o svarbiausia, kad pramonėje dirbantys vergai turėtų darbo ir kurtų pridėtinę vertę, kurią ir nusavina tas pats verslo ir politikos elitas. Kai kurie radikalesni žalieji jau siūlo mokėti žmonėms pinigus už tai, kad jie nebedirbtų ir nebegamintų nieko, nes jau tiek visko prigaminta, kad per šimtą metų neišsikuopsim. Siūlo atsisakyt ekonomikos augimo ir plėtros idealų, nes uždaroj sistemoj augimas yra tiesus kelias į žlugimą. Tai ir matome. Ir tai yra didžioji apgaulė. Gotautas ir kiti nuolat čiulba, kad pasistatę AE gyvensime geriau, būsime saugesni, laisvesni ir, galų gale, laimingesni. Melas. Mes jau turėjome AE ir nebuvome laimingesni, nes mokėjome už elektrą brangiau nei tie, kurie neturėjo AE, o tai reiškia- dirbome ilgiau ir sunkiau, plius šiandien ir dar ilgus tūkstantmečius tąsysimės su likusiomis atliekomis. Bet žvalūs, gerai apsirengę ir gerai kvepiantys berniukai vėl entuziastingai aiškina apie naujas laimės perspektyvas su kita AE. Na nebus mums geriau, nebus saugiau ir nebus laisviau.

   • Artūras Gotautas:

    Man juokinga,kaip yra pasirašomos sutartys ir po mėnesio sukuriama “grupė” kuria tą sutarti privalo išardyti,tikslas “netesybos”.. Visose tokio lygio sutartyse yra “netesybų” apibrėžta suma,tad ir dalybos atitinkamai paskirstytos būna..Aš nekalbu apie saugumą Lietuvos,Europos,Pasaulio – tai kita tema,nes šioje vietoje rašydamas “komentarą” aš naudojusi kompiuterį ir jam skirtas komunikacijas,aplinkai labai kenksmingas jau šis žingsnis,kaip ir daugelių kitų susijusių su “IT”… 🙁
    Galima nukeliauti iki “abstrakčių mįslių” ir kalbėti globaliai,bet pradėkime kiekvienas nuo savo kiemo..
    Tas kam reikalingos tokios sutartys,kurios pasirašomos slaptai,o atsakyme gaunasi ypač ženklus biudžeto suskilimas..??
    Kur saugos visas Pasaulio pavojingas atliekas?Pirma reiktu iškelti sau klausimą,kas tas atliekas pavojingas pagamino,ar ne tokie patys pavojingi “atliekami žmonės”..??
    Bet kokių atveju,jos nebus išsiųstos į kosmosą,jos bus “sandėliuojamos” mūsų visų Žemėje,kiek jas rūšiuotų,perdirbtų,tirpdytų,ardytų,skaidytų,slėptų visas veiksmas vyks čia ir dabar – Žemėje…
    Pasaulio draudimo bendrovės yra viena iš daugelių verslo šakų,tad norint,kad verslas klestėtu,būtina Dalybos lentelė..Draudimas tą lentelę žino,bet jie naudojasi Daugybos lentele,tad investuoti į Dalybą nėra draudimui pelninga,jo krytis investavimas į Daugybą naudojant paprastąją aritmetiką..
    Pasaulio žalieji yra valdomi Pasaulio monopolio verslininkų,tad bet kokiu atveju,niekas nesuteiks “žaliems” tų raktų,kad neskatintų vartojimo,stabdytų masinę pramonę,sugrąžintų prekėms ilgaamžį galiojimo laiką ir t.t..
    Yra šalia Anchidrito (Angelito) “projektas”,skalūnų dujų “projektas”,žemės pardavimo “tąsa” ..Pelkynai nusausinti,durpės išvežiotos iš Lietuvos,miškai pjaunami dažniau,nei pamiškės žolė,mediena važiuoja iš šalies masiškai ir t.t…
    Žmonės numetami,ant jau suplanuotų planų ir toliau sėkmingai skaldoma Tauta…
    Mums saugumo,gerbuvio ir laisvės užtenka,tik reikia nuimti apskaitos skaitiklius,kurie apskaitą vedą į tam tikrų suinteresuotų UAB’ų sąskaitas,toje vietoje apgaudami Gamtą,žmogų,šeimą,valstybę.. 🙂
    Posakiai iš Gintarinės posakių skrynios..
    “Įsižiūrėkite į Liaudies gelmes ir pamatysite Tiesą…
    Jei Liaudis stipresnė už įstatymą,šalyje viešpatauja Savivalė,o jei įstatymas už Liaudį stipresnis,didėja Armijos galia…”

 3. savas:

  Baikit “žalieji”,o gal geriau”raudonieji”varyt savo paistalus,elektrinė mums BŪTINA,jei norim būt laisvesni nuo “vanios”,taigi šalia stato rusai,norit toliau jiems vergaut.Ar pagalvojot kas, kokia infrastruktūra,kokie perdavimo tinklai,kiek investuota dar senais laikais į linijas kai rusai statė “sniečkų”,nejaugi į tai nusispjaut,juk tai ne vienas milijardas ir jis visų mūsų uždirbtas.O dėl žalios energijos-esu 100proc.,tai galim palaipsniui vystyt,naudojant atominės pelną ir kai pasieksim tokį lygį,kad ji mums jau tikrai apsimokės,uždarykim tą “velnio”katilą.Bet dabar kai iš visų pusių rusai mums diktuoja sąlygas,lenda į mūsų ekonomika-TAI NUSIKALTIMAS.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: