Aukštaitijos nacionalinis parkas sezoną pradeda atsinaujinęs (0)

Vaizdas nuo Ladakalnio | efoto.lt, Reginos nuotr.

Vaizdas nuo Ladakalnio | efoto.lt, Reginos nuotr.

Aukštaitijos nacionaliniame parke neseniai duris atvėrė Lankytojų centre įrengta nauja ekspozicija, kur lankytojai susipažins su įdomiausiais parko maršrutais, gamtos ir kultūros objektais, gyvūnija ir augalija. Ypač verta aplankyti atsinaujinusius Ladakalnį ir Ginučių piliakalnį, nuo kurių atsiveria žavingos panoramos į Aukštaitijos ežerus.

Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro ekspozicijos tema  – Aukštaitijos ežerynas. Šio krašto gyventojų gyvenimas sukosi ir tebesisuka aplink ežerus: kažkada buvo pragyvenimo šaltinis sielininkams ir žvejams, dabar – vandens turistų rojus. Visa, kas gražiausia Aukštaitijos nacionalinio parko ežeruose ir paežerėse, sukeliavo į nedidukę salę. Ekspozicija – lyg sumažinta Aukštaitijos nacionalinio parko kopija.

Visi džiaugiasi informaciniu-interaktyviu žemėlapiu, kuriame pasirinkus maršrutą, keliavimo būdą, galima pamatyti visus kelius, lankomus objektus. Pasukus vandens malūno ratą, galima pamatyti visus vandens malūnus, kurių gausu šiame parke. Šviečiančiuose ritiniuose įdomiai pristatyti senieji šio krašto verslai ir amatai, vandens turizmo ištakos, tradicinės šventės ir tradicinė kaimų ir sodybų architektūra. Kompiuteriniame terminale išsamiai pristatomos visos Aukštaitijos nacionalinio parko gamtos ir kultūros vertybės. Mažuosius lankytojus turbūt labiausiai sudomins žaidimai: susipažinti su žuvų rūšimis čia galima jas „žvejojant“ kompiuterizuotame stalo žaidime, o „uždegti“ aukurą pavyks tik teisingai sudėliojus dėlionę.

Ladakalnio ir Ginučių piliakalnio rekonstrukcijos darbai atvėrė lankytojų žvilgsniams nežemišką apylinkių grožį. Yra kur akis paganyti… Patogu lankytojams ir pasivaikščioti –  įrengti nauji laiptai, takai, suoliukai, informaciniai stendai. Sutvarkytos automobilių stovėjimo aikštelės, įrengtos išsilaipinimo vietos vandens turistams.

Čia dvejus metus vyko projekto „Ginučių archeologinio ir Ladakalnio gamtinių kompleksų sutvarkymas ir pritaikymas lankymui“ darbai. Šis projektas pateiktas Europos ekspertų vertinimui, tad sėkmės atveju Ladakalnis taps europinio lygio objektu. O džiaugtis ir didžiuotis iš tikrųjų yra kuo. Iškirtus nereikalingus krūmynus, lankytojų žvilgsniams atsivėrė ne tik platesnis akiratis į šešių ežerų platybes nuo Ladakalnio, bet ir Ginučių, Papiliakalnės piliakalnio istorinė didybė.

Projektą parengė Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, bet prie projekto nemažai prisidėjo ir kitos įstaigos.  Ignalinos rajono savivaldybė finansavo techninio projekto rengimą, tvarko kelius (baigiamas tiesti asfaltas pro Ladakalnį), Ignalinos miškų urėdija sumokėjo už piliakalnių teritorijos topografinę nuotrauką.

Darbų apvainikavimui Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija sukvietė visus, prisidėjusius prie šio projekto, ant didingojo Ladakalnio. Čia, skambant šio krašto folkloro ansamblio „Čiulbutė“ atliekamoms autentiškoms sutartinėms, iškilmingai uždegta šventoji ugnis, kuri vėliau, garbių svečių nešama aplankė ir Ginučių bei Papiliakalnės piliakalnius.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: