Siūloma išplėsti Lietuvos istorinės vėliavos su Vyčiu naudojimą (6)

Lietuvos istorinė vėliava

Lietuvos istorinė vėliava

Gegužės 10 d. Seimo narys Kęstutis Masiulis įregistravo Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo pataisas XIP-4422, kuriomis siekiama išplėsti istorinės Lietuvos vėliavos su Vyčiu naudojimą.

Siūloma papildyti istorinės vėliavos iškėlimo vietų ir progų sąrašą. Pagal dabar galiojantį įstatymą istorinę vėliavą yra privalu iškelti virš Lietuvos valdovų rūmuose Vilniuje, Trakų pilyje ir Karo muziejaus skverelyje Kaune.

Jei būtų priimtos teikiamos pataisos, tai istorinė Lietuvos vėliava turėtų šalia tautinės plevėsuoti ir prie prezidento rezidencijos, Vyriausybės ir ministerijų, aukščiausiųjų teismų, Generalinės prokuratūros, Vyriausiosios rinkimų komisijos, Signatarų namų pastato Vilniuje, bei savivaldybių.

Taip pat vėliava turėtų būti nuolat iškelta prie Aušros Vartų Vilniuje, Kauno, Klaipėdos, Medininkų, Biržų, Panemunės, Raudonės, Siesikų, Norviliškių, Raudondvario pilių, Kernavės piliakalnyje – Aukuro kalne, senųjų Trakų piliavietėje, Birutės kalne Palangoje. Istorinę vėliavą taip pat siūloma iškelti ant Vilniaus universiteto pastatų prasidėjus mokslo metams ir nuleisti jiems pasibaigus.

Prie valstybės įstaigų vėliavą su Vyčiu kartu su trispalve būtų privalu kelti: Lietuvos vėliavos dieną (01.01 d.), Laisvės gynėjų dieną (01.13 d.) , Lietuvos įstojimo į NATO dieną (03.29 d.), Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą dieną (05.01 d.), Žalgirio mūšio dieną (07.15 d.), Lietuvos karių dieną (11.23 d.).

Pateiktose pataisose taip pat numatyta, jog istorinių švenčių dienomis istorinė vėliava  būtų keliama vietoje trispalvės, pastarąją nuleidžiant, Gedimino pilies bokšte – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną (07.06 d.) ir Žalgirio mūšio dieną (07.15 d.).

Lietuvos valstybės istorinę vėliavą su Vyčiu Seimas, Greta valstybės vėliavos – trispalvės, įteisino 2004 m. Šios vėliavos pirmvaizdžiu yra 1410 metų Žalgirio mūšyje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės naudotų vėliavų pavyzdžiai.

Kategorijos: Lietuvoje, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

6 komentarai

 1. savas:

  Daryt valstybine,nes bus labai gėda kai,kada nors pasidarys gudai,………suprantama trispalvė brangi,Sąjūdis,partizanai,bet šioj vėliavoj mūsų visų šaknys,………VISŲ

 2. Artūras Gotautas:

  Reikia pirma taisyklingai atkurti/atstatyti Lietuvos istorinę vėliavą su Vyčiu,paskui kažką ir toliau spręsti.Dabartinis Každailio pasityčiojimas iš senojo Vyčio yra šykštus..Viskas perversta aukštyn kojom,nesilaikant “Heraldikos” dėsnių,iškraipant pirminį “originalų” Vytį,pakeičiant spalvas,ženklus ir t.t…
  Negaliu pasakyti kol kas,kokias sumetimais,su Juršėno palaiminimu šitaip išsityčiojo Každailis,bet laikas atsakys į tuos klausymus ir gana greit..
  Man asmeniškai šis Každailio “šedevras” yra atšokantis/atsitraukiantis atgal lauko arklys su šuns uodega pakelta,užsikabinęs žvaigždę ant kulno ir biesas žino kas ten toks aplamai ant jo sėdi,lyg ir kryžiuotis pagal “Heraldika”…
  Mąstykim broliai ir sesės,mąstykim.. 😉

 3. Pikc:

  LDK (su dabartinėmis gudų ir ukrainiečių žemėmis) nėra tas pats, kas tautinė Lietuvos Respublika, todėl nelabai suprantu logikos – nebent planuojama federacinę LDK valstybę atkurti 🙂

 4. Vytis:

  XV a. Jano Dlugošo istorijoje, kalbant apie Žalgirio mūšį 1410 m., minima, jog Vytautas atsivedė 40 lietuvių pulkų, visi turėjo raudonas vėliavas. 30 lietuvių pulkų tada turėjo raudonas vėliavas, su centre vaizduojamu baltu raiteliu ant bėro, juodo ar obuolmušio žirgo; 10 pulkų – su Gediminaičių stulpais.

 5. Konstitucija:

  Tikslas aiškus ir paprastas: iš Lietuviškos trispalvės atimti valstybės vėliavos statusą, ją paverčiant tik “tautine”. O tarpinis tikslas: įteisinti Lietuvai dvi vėliavas.

  Ta vadinama “istorine”, kol ji buvo tik “istorine” ji tiek ir tebuvo aptariama, kaip Každailio ir Rimšos kūrybos rezultatas. Tai asmeninė dviejų asmenų interpretacija. Jei minimi ponai, tai vėliavai nori suteikti rimtesnį statusą, gal pirmą galėtų pateikti tautai kokią studiją apie Lietuvos vėliavas, o ne tik ištrauką iš Dlugošo kronikos. Vytis “senesnis”, vėliava su Vyčiu jaunesnė, o ir forma viduramžiais buvo kiek kitokia. Žirgas, kiti atributai įvairavo.

  Įdomu kaip atrodytų Vokietija, jei kokią dieną jie iškeltų savo istorines vėliavas.

  Nemanau, kad Lietuvių pasirinkimas, užfiksuotas dabartinėje konstitucijoje “Lietuvos valstybės vėliava yra tautinė trispalvė” yra kvailas ar neaiškus – man patinka formulė – valstybės vėliava yra tautos vėliava. Bet koks Lietuvos trispalvės vėliavos statuso ar vartojimo srities mažinimas yra netoleruotinas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: