Eksperimentas: kiek elektros naudoja buitiniai prietaisai budėjimo režime? (2)

Grynas.lt nuotr.

Grynas.lt nuotr.

Tikriausiai ne kartą girdėjote, kad norint sutaupyti elektros energijos, reikia stengtis nepalikti į elektros lizdą įjungtų buitinių prietaisų. Esą net ir budėjimo režime jie naudoja elektros energiją. GRYNAS.lt tęsia elektros energijos sunaudojimo buityje tyrimus ir praktiškai tikrina, kiek elektros energijos naudoja elektros tinkle paliktas telefono įkroviklis ir kiti buitiniai prietaisai.

GRYNAS.lt tyrė ir kitus buityje dažnai naudojamus prietaisus. Tyrimo rezultatus rasite ČIA.

Įrankis. Elektrinių prietaisų energijos suvartojimo matavimui naudojome vokišką „REV Ritter GmbH“ energijos kaštų matavimo prietaisą. Tai vienintelis tokio pobūdžio įrenginys, kurį pavyko rasti Vilniaus prekybos centruose. Gamintojas nurodo, kad matavimų paklaida – 5 proc. Prietaisas fiksuoja elektros energijos suvartojimą vienos šimtosios kilovatvalandės tikslumu.

Energijos sąnaudoms apskaičiuoti gali būti taikomas ir kitas metodas: kiekvienas gamintojas ant savo prekės nurodo šios galią išreikštą vatais (W) arba kilovatais (kW). Šis skaičius reiškia, kiek prietaisas sunaudoja elektros energijos per vieną nuolatinio veikimo valandą, tačiau tai tik orientacinis skaičius. Pvz. jeigu šaldytuvas stovi vėsesnėje patalpoje, jam reikės mažiau energijos palaikyti norimą temperatūrą savo viduje.

Kaina. Skaičiuodami suvartotos energijos kainą, rėmėmės 0,46 Lt tarifu. Tai didžiausias elektros energijos kainos tarifas Lietuvoje. Atsižvelgiant į tai, ar turite elektrinę viryklę ir ar jums taikomi dviejų laiko zonų tarifai, jūsų naudojamų panašių prietaisų energijos kaina gali būti ir mažesnė. Elektros energijos tarifus galite rasti ČIA.

Pastaba. Tai yra bandomasis GRYNAS.lt tyrimas. Juo siekta išsiaiškinti, kiek energijos suvartoja dažniausiai buityje naudojami prietaisai, kuriuos tikslingai pasirinkome ne naujus ir ne pačius taupiausius. Skirtingi gamintojai gamina skirtingas prekes: skiriasi jų efektyvumo koeficientas, našumas, galia ir t.t., todėl jūsų naudojamo prietaiso energijos suvartojimo kiekis gali skirtis.

DVD grotuvas

Tyrimo metu buvo tiriamas kelių metų amžiaus DVD grotuvas. Po 24 val. matavimo prietaisas rodė, kad šis prietaisas išnaudojo 0,15 kWh (kilovatvalandės) elektros energijos. Vadinasi, viena para grotuvo veikimo budėjimo režime kainavo 0,069 Lt. Mėnesį (30 d.) nenaudojamas grotuvas galėtų kainuoti 2,07 Lt.

LED televizorius

Nenaudojamas, kabėdamas ant sienos, šis buitinis prietaisas per parą „suvalgo“ lygiai nulį kilovatvalandžių elektros energijos. Tyrimas buvo pratęstas iki dviejų su puse parų (60 val.), bet matavimo prietaisas neužfiksavo jokio elektros suvartojimo.

Mobiliojo telefono įkroviklis

Tyrimo tikslas buvo išmatuoti, kiek elektros energijos sunaudoja mobiliojo telefono įkroviklis paliktas rozetėje, bet smalsumo vedami patikrinome ir kiek kainuoja pilnai įkrauti išsikrovusį telefoną. 2 metų amžiaus „Nokia C5” telefonas pilnai buvo įkrautas per 3 valandas ir tai kainavo 0,005 Lt (0,01 kWh).

Tas pats įkroviklis vėliau buvo paliktas penkioms paroms įjungtas į rozetę. Matavimo aparatas neužfiksavo jokių elektros energijos sąnaudų.

Nešiojamas kompiuteris

Vidutinio amžiaus (apie 2 metų) nešiojamas kompiuteris buvo išjungtas ir matuojamas 24 valandas. Kompiuteris buvo pilnai įkrautas ir išjungtas. Matavimo prietaisas rodė, kad prietaisas neišnaudojo nei vienos šimtosios kilovatvalandės dalies.

Elektrinis gyvatukas

Elektrinis gyvatukas veikia ne budėjimo režimu, tačiau tai taip pat dažnai naudojamas prietaisas, kuris būna įjungtas nuolat. Lyginant su praeito tyrimo rezultatais, elektrinį gyvatuką galima vadinti daugiausiai energijos naudojantį buitinį prietaisą. Net ir nustatytas ant žemesnio nei vidutinis intensyvumo, jis per parą sunaudojo 2,48 kWh energijos. Tiek energijos kainuotų 1,141 Lt. Per mėnesį (30 d.) susidarytų 34,23 Lt, o per metus (365 dienos) – 416,46 Lt.

TV priedėlis

Jeigu namuose turite skaitmeninę televiziją, tikriausia šalia televizoriaus visad būna įjungtas ir TV priedėlis. Galbūt pastebėjote, kad jis nuolat karštas? Per 24 valandas šis daiktas “suvalgo” 0,36 kWh, o tai kainuoja, 0,116 Lt (per mėnesį – 3,48 Lt, per metus – 42,34 Lt).

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: