Kulionių kaime jau 16-tą kartą švenčiama Jorės šventė (nuotraukos, video) (6)

Balandžio 28 d. Kulionių kaime, Molėtų rajone šalia Observatorijos esančioje Dangaus šviesulių stebykloje jau 16-tą kartą prasidėjo dvi dienas truksiančios Pirmosios pavasario žalumos šventės Jorės apeigos.

„Japonai turi plačiai juos garsinančią sakurų žydėjimo šventę, o mes lietuviai turime Jorę. Jorė tai metas, kai po žiemos naujam vešėjimui kyla gyvybė, kai sprogsta lapuočių pumpurai ir visa gamta apsigaubia šviesiai žalia jore – pirmąja pavasario žaluma. Tada pabunda  gyvybinės galios aplink mus ir mūsų viduje. Tokiomis dienomis kiekvienam būtina rasti laiko kuo ilgiau pabūti prisikeliančios gamtos apsuptyje„ – sako jau 16-tą Jorės šventę Kulionyse su bendraminčiais rengiantis etnologas Jonas Vaiškūnas.

Šiandien, balandžio 28 d. 11 val. šventė prasidėjo šventine Talka, paskui veiksmas persikels į apeiginę pirtį, šventvietėje nuolat darbuojasi ir prekiauja amatininkai, vyksta menininkės Elvyros Teresės Petraitienės ir jos mokinių keramikos darbų paroda. Pavakaryje prasidės sutartinių mokyklos vadovė Vėtra Trinkūnaitė sutartinių ir apeiginių Jorės giesmių giedojimo pamokos. Molėtų observatorijos veiks Baltų kultūros ir religijos mokykla.
Sutemus  bus galima stebėti nepakartojamą „Ugnies ženklų“ reginį. Bus vakarojama, šokama, dainuojama prie laužų…

Balandžio 28 d. šventinis foto reportažas:

Sekmadienį, balandžio 29 d. Jorės apeigos persikels ir į Kulionių piliakalnį.  Ten Senovės baltų Atkuriamosios istorijos klubo „Sūduvos Tauras“ ir Gyvosios istorijos klubas „Varingis“  kariai sukryžiuos kalavijus taip pagerbdami už mūsų Tėvynę kritusių pilėnų atminimą.

Senovinėje dangaus šviesulių stebykloje bus aukojama seniesiems baltų dievams, bus pagerbti ir palaiminti vaikai, gavę Jorės, Jorio, Jorigės, Jorūno, Jorūnės ir kitus pavasarinę gyvybės prisikėlimo galią menančius vardus.

Galiausiai visi kartu, iš visą šventę kunkuliavusio įspūdingo apeiginio katilo, srėbs gardų apeiginį viralą, užsigerdami beržų sula. Paskui prasidės margučių-joručių ridenimas, apeiginis supimasis, šokimas lenton ir, žinoma, dainos ir šokiai.

Lietuvos Romuva ir Molėtų krašto muziejus kiekvienais metais paskutinį balandžio savaitgalį į Jorės šventę sukviečia visus norinčius įsijungti į pavasarinį gyvybės ir gamtos prisikėlimo vyksmą, pasisemti galių iš atbundančios gamtos visiems metams.

Balandžio 29 d. šventinis foto reportažas:

 

Joriečiai ant Kulionių piliakalnio

Kategorijos: Etninė kultūra, Lietuvoje, Religija, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. modric:

  Siaip jore tikrai vykusi parvaziavus namo iskart atsirado tos gamtos ilgesys.Taciau buvo gana nemaloniu dalyku tarkim iron x mamos kaip ji save pavadino pasivazinejimas motociklu po dangaus stebykla tai buvo labai negrazu ir nemalonu ir manau vis daugiau atsiranda tokiu zmoniu kurie i jore atvaziuoja kaip i piknika gamtoje tai yra beda ir ja reiketu spresti…

 2. Geo:

  Tikrai, pamatęs, kad šiemet Jorėje mažiau palapinių nei būdavo anksčiau, jau tikėjausi, kad susirinko tik patys patys. Bet vistiek šaukštas deguto gadino statinę medaus. Tiksliau du šaukštai – konfliktas karių stovykloje tarp karių ir kažkokių skinų (gerai, kad buvo greitai išspręsta, suorganizuota garbinga dvikova, ir po to išgertas ragas alaus susitaikymui), ir sudeginti suoliukai prie “juvelyrų” laužo. Negi malkų trūkumas buvo? Ar taip buvo parodytas kažkieno šaunumas? Na, bet kaip rusai sako “semja ni bez urodov”.
  O pati šventė buvo puiki. Turiu pasiūlymą kitiems metams – lygiagrečiai su šventyklos statybomis suorganizuot talką ir atstatyt sudegusią pirtį, kad nereikėtų aplink ežerą keliaut 🙂

 3. Algirmantas:

  Tikrai negražiai ir nepagarbiai, pasielgė, kai per dangaus stebyklos ratą pervažiavo su motociklu.

 4. modric:

  pervaziavo moteris is panevezio iron x klubo bent pati taip sake vakare esanti is sio klubo.

 5. Miglė:

  ai nu tai debilė, ką aš galiu daugiau pasakyt. bet tai kas matė, tai galėjo sudrausti vietoje, o ne dabar į internetą rašinėt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: