S.Lapienis. Sprendimas statyti atominę elektrinę Lietuvoje turi būti priimamas Tautos referendumu (audio) (22)

Saulius Lapienis | asmeninė nuotr.

Saulius Lapienis

Kovo 30 dieną „Žinių radijuje“ Visagino atominės elektrinės (VAE) generalinis direktorius Rimantas Vaitkus pasakė, kad „katastrofa naujoje Visagino AE yra neįsivaizduojama“. Gal būt? Bet gamtos fantazijai nėra ribų. Jei čia (Lietuvoje) cunamių ir nebūna, tuomet per penkiasdešimt metų gali, pavyzdžiui, meteoritas nukristi, kurio jokios betoninės ar plieninės apsaugos nesulaikys.

Fizikas R. Vaitkus gindamas atominę energetiką šiek tiek lengvabūdiškai pasinaudojo galimybe operuoti skaičiais tam netgi pasitelkdamas mirčių statistiką!? Neneigsiu, kad statistika mokslas yra rimtas, bet yra žinoma, kad statistika kartais tarnauja ir melui pateisinti.

Taip, jei lyginti kiek tiesiogiai žmonių žūsta pagaminant 1 TWh (vieną teravatvalandę) elektros, tuomet atominė energetika yra lyg ir nekalčiausia. Tačiau „nekalčiausia“ yra tik tuomet, kai vertiname tiesioginių mirčių skaičių avarijų arba incidentų metu. O kaip su sveikatos sugadinimu, dažniausiai besibaigiančiu vėžiniais susirgimais kuriuos sukeldavo atominės avarijos? O kur priskirti mirtinus susirgimus skaičiuojamus dešimtims tūkstančių žmonių, kurie atsiranda per dešimt, dvidešimt ir daugiau metų po rimtesnio atominio incidento? O kaip į statistiką įkelti masines „socialines mirtis“ – amžiną gyventojų evakuaciją iš jų nuolatinės gyvenamosios vietos po atominio incidento?

Po Černobylio avarijos buvo evakuoti 45 000 gyventojų, o po Fukušimos avarijos jau yra evakuota 140 000. Šiandien vis garsiau kalbama, kad reikėtų evakuoti ir visą Fukušimos miestą (apie 300 tūkst. gyventojų). Paklauskime savęs „Kiek iš Lietuvos buvo ištremta gyventojų“? Apie 132 000! Mums tai buvo (ir tebėra) didžiulė tragedija. Tai kartu sudėjus buvo ir moralinė, ir kultūrinė, ir ekonominė MIRTIS. Tai ar visų tų, kuriuos iš gimtųjų vietų Ukrainos ir Japonijos žemėje „ištrėmė“ atominė energetika, t.y. pasmerkė socialinei mirčiai, nereikėtų įtraukti į tą p. R. Vaitkaus sąrašą, kuriame ciniškai apskaičiuojamos teravatvalandės ir mirtys?

O į kokią statistikos lentynėlę padėti tūkstančius kvadratinių kilometrų nebetinkamų gyvenimui? O kuri lentynėlė skirta žuvusiai arba mutavusiai faunai ir florai, be kurių nebūtų darnos planetoje Žemė? Tokie R. Vaitkaus palyginimai prilygsta šiaudo ieškojimui skęstančiai atominei idėjai …

Šiek tiek žinių apie „Hitachi“ reaktorių. Reaktorius, kurį Lietuvai siūlo „Hitachi“ yra vieno blogiausių iš visų reaktorių, kurie kada nors buvo suprojektuoti pasaulyje (MARK I tipas), patobulinimas. Sakykite, ar „Zaporožietis“ apkarstytas naujausia elektronika taps Mersedesu? Vargu. Jis ir liks „zaporožiečiu“. Tas pats yra su japonų Lietuvai siūlomu, ir Japonijoje niekam nebereikalingu, ABWR tipo reaktoriumi.

VAE direktorius kalba, kad patobulintas „Hitachi“ reaktorius turi 72 valandų (trijų parų) vandens rezervą (baseiną) avariniam aušinimui. Bet tokius pat baseinus turėjo Fukušimos 3 ir 4 reaktoriai, ir tai nepadėjo. O kas bus, jei dėl neįtikėtinai susiklosčiusių aplinkybių vandens tiekimo nebus ketvirtą, penktą ir kitas dienas? Japonų siūlomas reaktorius negali atsilaikyti ir prieš didesnius žemės drebėjimus. Manoma, kad virš 6 balų (reaktoriaus zonoje) pagal Richterio skalę žemės drebėjimas išveda tokius reaktorius iš rikiuotės (net ir automatiškai sustabdžius kaip tai buvo su Fukušimos 1, 2 ir 3 reaktoriais). Prieš beveik šimtą metų Drūkšių ežero teritorijoje yra buvęs apie 8 balų žemės drebėjimas.

Mažai kas žino arba domėjosi, kad pirminė branduolinės avarijos priežastis Fukušimos elektrinėje buvo ne cunamio banga, kuri nutraukė rezervinį elektros tiekimą. Po labai smarkaus žemės drebėjimo iš karto suaižėjo reaktoriaus vidinė struktūra, kritiškai pakilo vidinis slėgis ir įvyko savaiminis radioaktyvių garų nuotėkis per… reaktoriaus dangtį. Tokio tipo reaktoriai viršutinėje dalyje turi dangtį, kuris yra prisukamas varžtais galinčiais atlaikyti tik ribotus įtempimus.

Pastaruoju metu kai kurie „įžymūs“ Seimo nariai prašneko apie atominės energetikos statybų pradžią JAV. Jiems (o ir aplamai visiems Seimo nariams, nuo kurių dabar priklausys viso Lietuvos likimas) labai norėtųsi pacituoti neseniai į pensiją išėjusio korporacijos „Exelon“ (didžiausias atominių elektrinių operatorius JAV teritorijoje, 22 iš 104 atominiai reaktoriai) generalinio direktoriaus Džono Rouv (John Rowe) žodžius pasakytus Čikagos universiteto Viešosios politikos mokykloje kovo mėnesio pabaigoje:

„Jungtinėse amerikos valstijose branduolinė energetika kaip naujos energijos šaltinis ekonomiškai nebėra perspektyvi. ir ji nebus ekonomiškai gyvybinga artimiausiu metu“.

Tai kaip? Ar pirktumėte „atnaujintą“ senieną, tegul ir apkaišiotą šiuolaikiškiausios japoniškos elektronikos? Ar pirktumėte reaktorių neatlaikysiantį didelio žemės drebėjimo, kuriam įvykti Lietuvoje tikimybė yra ne nulinė.

Ironiška, bet „saugiausią, šiuolaikiškiausią ir naujausios“ kartos japonišką reaktorių norima statyti toje pačioje aikštelėje, iš kurios 1988 metais surinkus 700 000 parašų buvo išguita nepatikimo rusiško RBMK reaktoriaus III bloko statyba. Gal prisiminkime, kaip mes tada vieningai pasakėme NE!

Parašų prieš Ignalinos atominės elektrinės III reaktoriaus statybą rinkimas, 1988 metai:

Kviečiu po 24 metų pertraukos vėl rinkti parašus (šį kartą nepriklausomoje Lietuvoje) referendumui „Sprendimas statyti branduolinę (atominę) elektrinę Lietuvos Respublikos teritorijoje priimamas tik Tautos referendumu“ paskelbti.

Parašai bus renkami iki birželio 27 dienos. Daugiau sužinoti apie tai galite interneto svetainėje www.zmonessprendzia.lt .

Nepamirškime, kad Lietuvos Konstitucijoje yra toks sakinys: „Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu“.

Ar Atominės elektrinės statyba nėra vienas iš svarbiausių klausimų Lietuvoje?

Beje, turėtų būti gėda valdžiai, kad sutartis su „Hitachi“ pasirašinėja viceministrai, o ne „atomstūmiai“ Premjeras arba Energetikos ministras. Labai pakvipo Viljams-2 ir Leo-2 istorijomis.

Pokalbio su Sauliumi Lapieniu garso įrašas „Žinių radijo“ laidoje „Prie pietų stalo“, laidos vedėjas Ginas Dabašinskas, 2012 04 2 d.:

Saulius Lapienis yra LŽSP pirmininko pavaduotojas

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Lietuvos kelias, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

22 komentarai

 1. Nagi:

  O tai šalia Lietuvos statomos dvi rusiškos AE Lietuvą daro saugesne. Kodėl tu apie tai ne vienu žodžiu neužsimeni, o varai juodą propagandą apie neva nesaugę japonišką AE ir kokie dideli pavojai Lietuvai gali kilti ją pastačius. Labiausiai man patiko tavo baimė nuo dangaus krentančių meteorų tiesiai ant Visagino. Čia geras, vos ne gatavas scenarijus Holivudo filmams. Pasiūlyk šią idėją Spilbergui, manau tikrai kad jis liks sužavėtas šia idėja. Kai neturi argumentų , bet gauni “rimtą” užsakymą bet kokia kainą stabdyti Lietuvoje AE statybas, tada jau įjungus fantaziją galima išgalvoti įvairiausių baimių, kad ir specialų meteoritų lietų ant Visagino. ką ten žinosi Dievo kelius. Ant Visagino meteorai kris, bet užtai ant Baltarusijos ne. Astravo AE išliks saugi su rusiškais reaktoriais. Mat rusiški reaktoriai saugūs, tik japoniški ne. Ar žinai mulki kokio aukščio bangą buvo sukėlęs cunamis. Jei nežinai tai sužinok pagoglines internete, gal suprasi kas saugu, o kas ne. Nors nemanau kad tokie kaip tu suprastu, juk reikia kažkam atidirbti. Jei ne Kremliui, tai savai partijai.

 2. Narutis:

  Tik po demokratisku referendumu del atominiu Rusijoje, bent Karaliauciaus kraste, ir referendumu Gudijoje, tik tada galima pradeti kalbeti apie referenduma Lietuvoje.

 3. Eglė:

  Gerai kalbama, bet šitai aferai niekiniai argumentai. Čia viskas seniai suplanuota, pradedant leolt įkūrimu. Tas sandoris naudingas buvo tik maksimai, be konkurencijos atiduota energetika. Leolt vadovavo Vaitkus, ir dabar jis vadovas. Čia šita atominė tęsinys. Čilinskas ten dar kai buvo Seime, labai daug veikė, kad nepraeitų leolt, kad valstybė uždirbtų, o gavos taip, kad Seime tuo metu prasidėjo skandalas dėl rentų seimo nariams, o leolt priėmimas kažkaip tyliai praėjo. Kai jau išgarsino tą aferą, tada vistiek sugebėjo maksima milijardą iš to uždirbti, nors teisiškai jie turėjo valstybei sumokėt. Rodos dar kažkokie įstatymai, susiję su energetika buvo priimti, kai per visus kanalus prasidėjo kalbos dėl garsiųjų ir svarbiųjų gėjų eitynių, bet čia tik spėju, neprisimenu, kas ten konkrečiai buvo. Ir dar spėju, kad ir dabar Garliavoj ten triukšmas per didelis vien dėl to, kad reikia prastumti atominę, pinigų prisidaryti. Vis dėlto milijardai eina, tai čia visokius scenarijus galima prikurti. Ir šiaip, dabar 2012 m., kad atominę reiks uždaryti aišku jau po referendumo į es, tai kaip ir 10 metų mažiausiai planuojama afera. Neaišku, kiek čia žmonių įvelta ir kas prikurta, kiek jiems ten pavyko įgyvendinti. Bet nieko tokio, jeigu jie tuos pinigus susišluos, tikiuos, kad atominės vis dėlto nepastatys 🙂 Manau, jų toks ir planas, nesąmoningą sandorį padaryti, kur aišku, kad nesąmonė, neapsimoka, nenaudinga, nesaugu, nemodernu ir t.t. bet užtemps tai, o kai jau pinigai bus savo vietose, atitinkamose kišenėse, tuomet visas Seimas atsistos ir pripažins, jog tai klaida ir reikia atsisakyt tokių nesąmoningų planų.

 4. Nagi>Eglei:

  Bus smagu ir saugu Lietuvai kas metai mokėti milijardus Kremliui už “pigią” elektrą, kaip kad dabar mokame už pigias Maskvos dujas. Juk kai Brazius su savo šaika pusvelčiui Gazpromui prastūmė Lietuvos dujų vamzdyną, kaip tada jis mums karkė! 15 metų Lietuva gaus “popigiai” iš Maskvos dujas pirkti . Kaip ir kokias “pigias dujas” gauname pirkti, jau kelinti metai matome. Eilinį kartą komunistai iškrušo tautą o ir tauta liko kvailių vietoje. O dėl Leo LT išardymo neverk. Jis buvo to vertas, o milijardą lt palieku tau ant tavo sąžinės Eglė. Nieko nenoriu tau įrodinėti, jei būtumei norėjusi išgirsti kaip ten buvo iš tikrųjų su tuo “milijardu”, tai tą galėjai padaryti seniai ir ne vieną kartą.

  • Eglė:

   “milijardą lt palieku tau ant tavo sąžinės Eglė. Nieko nenoriu tau įrodinėti, jei būtumei norėjusi išgirsti kaip ten buvo iš tikrųjų su tuo “milijardu”, tai tą galėjai padaryti seniai ir ne vieną kartą.” – Tai pasakyk savo variantą, man tai vistiek nieko naujo neduos, nesiginčysiu.

 5. Nagi:

  Po to kai Lietuva pasirašė AE statybos sutartį su japonų Hitachi firmą, rusų Karaliaučiaus AE “krantai”, Jų pinigai būs sumest į klampią balą. Lenkai juk rusams aiškiai pasakė, kad jie nepirks iš Rusijos el energijos. Liko rusams vienintelė viltis, Lietuvos runkeliai, tik jie galį išgelbėti V Putino afera, statoma Kara;iaučiaus AE, nes tik per Lietuvą rusai galį išeiti į Europos rinką, bet kad taip įvyktų, pirmiausiai reikia paveikti lietuvius taip kad šie atsisakytų statyti savo AE. Todėl ir metė Kremlius didžiules pinigų sumas nusipirkdamas Lietuvoje ne vieną “prodažną” partiją bet kelias. Suprantami norai Kėdainių Agurkinio “trudavykų’ norai, jų galvos visada į Kremlių pasuktos buvo. Tas pats yra ir su paksoidais, ar sosdermokrataiis, ko iš jų norėti ir tikėtis, juk jie iš kremlinių kelmo yra išaugę. Kaip sakė Kiplingas “tu ir aš, vieno kraujo mes abu”, na o E Masiulis apsišiko žiauriai su šiuo referendumu, kaip ir “Krikščionių” partiją.. Ponai kaip jūs manote, ar ne per ankštas jums bus valdžios lovys, jau labai daug partijų taikosi į rinkėją runkelį, netikiu kad visoms šioms partijoms užteks runkelių balsų kad patektų į Seimą. Manote kad Lietuvoje liko vieni kvailiai ir super milijonieriai kuriems parduoti Tėvynę vieni juokai. Svarbu kad tik būtų pirkėja. Todėl Maskva ir meta tokias dideles ir gausias propagandines pajėgas į Lietuvą. Įkūrė savo Žaliąjį institutą su Linu Snargliu priešakyje ir nusipirko kelias prostitutines partijas, Žiemelio-Vagnoriaus krikščionis ir Paksiaus “šūdo tapšnotojus. Šiaip partijų gausa Lietuvoje yra Maskvos projektas. Kuo Lietuvoje daugiau įsisteigiama iš išorės valdomų “partijų”, tuo lengviau Kremlius mus valdo ir kišasi į mūsų vidaus reikalus. Taip ardoma destabilizuojama politinė ir ekonominė padėtis Lietuvoje. Taip kad šis dabar kurpiamas referendumas dėl Visagino AE statybos gimė ne mūsų “politikų’ galvose, o buvo atsiusta gatava direktyva iš Maskvos jau su paruoštu referendumo planu. Linui Balsiui liko tik per “partijas” jį įforminti kaip tautos “valios išreiškimą“

  • G pavardės nesakysiu:

   Gili „analizė“, ką bepridursi :D. Viskas argumentuota, pateikti išsamūs skaičiavimai ir galimi scenarijai. Akivaizdu, kad autorius ne koks nors, atsiprašant, „runkelis“, o giliai mąstanti ir protaujanti būtybė. O kaip gi kitaip?

 6. janušonis evaldas:

  Ai6kiai maskoliu ausys kyšo…

 7. alksnaitis:

  Nagi giedi rotšildų giesme kurie konsultuoja selmoko vyrus. Tie rotšiladi ne angelai ir ne labdaros organizacijos. Tesiu ir bandau aiškinti, ten turi būti atsakymo raktas: Duokit man teisę leisti ir spausdinti šalies pinigus ir man bus visiškai tas pats, kas leidžia įstatymus“ – šią frazė dar XIX amžiaus pradžioje ištarė Majeris Amšelis Rotšildas. Jo palikuonys sąžiningai vykdė prosenelio priesaką.Versija, kad šeimų grupė su Rotšildų klanu priešakyje daro tiesioginę įtaką pasaulio rinkoms, vadinama „sąmokslo teorija“. Džordžo Entino, knygos „Sąmokslo teorijos ir konspiratyvus mentalitetas“ nuomone, sąmokslo teorija – tai „bandymas paaiškinti įvykį ar įvykių seką kaip sąmokslo, t.y. nedidelės, slapta dirbančios žmonių grupės veiksmų, skirtų sąmoninga valdymui ar vienų ar kitų istorinių įvykių sąmoningą nukreipimą atitinkama linkme, rezultatą“. Gaunasi, kad kalba eina apie kažkokią paslaptį ar konspiraciją.tačiau ir be jokių paslapčių akivaizdu, kad turtingiausi planetos žmonės turi daugiau galimybių negu bet kas kitas. Rotšildų bei Rokfelerių/ Rokfeleriai, Morganai, Rotšildai, Kunai, Loebai, Goldmanai, Melonai, Saksai, Diuponai, Lemanai/ šeimai priklauso iš jų Lietuva ir skolinsis
  Rothschild Bank of London
  Warburg Bank of Hamburg
  Rothschild Bank of Berlin
  Lehman Brothers of New York
  Lazard Brothers of Paris
  Kuhn Loeb Bank of New York
  Israel Moses Seif Banks of Italy
  Goldman Sachs of New York
  Warburg Bank of Amsterdam
  Chase Manhattan Bank of New York.
  …elektra Lietuvoje vartotojui gali tapti pati brangiausia iš visų ES valstybių.
  Visuomenė jau įsitikino, kaip finansinės krizės metu savanaudiškai ir įžūliai veikia bankai, galimai patys tą krizę sukėlę. Todėl gresia itin realus pavojus, kad beveik veltui įkeitus už paskolas kredito įstaigoms ir galimiems tarptautiniams perėjūnams Lietuvos elektros tinklų materialųjį turtą, valstybė gali šį turtą prarasti…

 8. alksnaitis:

  Tie kas Lietuva konsultuoja šiuo metu dėl atominės/ rotčildu grupė/ Jiems ant Lietuvos, Lietuvos žmonių nusispjauti . Jų tikslas minimum gauti palūkanas už paskolą atominės statybai. Tolesni tikslai pigiai pasisavinti Lietuvos elektros tinklų materialus turtą. Kas Lietuvai reiškia dar mažiau nepriklausomybės…Nes vienas reaktorius jokios nepriklausomybės nuo Rusijos neužtikrina … elektra Lietuvoje vartotojui gali tapti pati brangiausia iš visų ES valstybių

 9. alksnaitis:

  prisiminkim šviesaus proto Vilių Bražėną.Ne mūsų valdžia kalta dėl krizės. Krizė yra sukurta globalistų. 1913 m., kai buvo sukurta Federalinė rezervų sistema, ją, kaip neišvengiamą dalyką, išpranašavo Čarlzas Linbergas (Charles Lindbergh), garsiojo lakūno tėvas. 1910 m. slapta susirinkę bankininkai savaitę išsėdėjo, kol sugalvojo, kaip perimti Europos ekonomiką, o kai pavyko šį projektą prastumti Amerikos Kongrese, tada Č.Linbergas pasakė: dabar sukurtas didžiausias piniginis trestas pasaulyje ir kai jį valdantys žmonės panorės – bus infliacija, kai jie panorės – bus defliacija, kai panorės – bus krizė. Taip jau buvo sukurtos šešios krizės ir po kiekvienos jų žmonės vis labiau prarado laisvę… Įdomu, kad nuo pat įkūrimo ta sistema ir nebuvo audituojama, nors perėmė Atstovų rūmų teisę ir pareigą spausdinti pinigus, nustatyti palūkanų dydį ir pan. Atsikelia vieną dieną, pažiūri į lubas, nustato palūkanas ir nusprendžia spausdinti tiek ir tiek pinigų. Paleidžia mašiną, pinigai sukasi, žmonės skolinasi, o tada – stabdžiai. Ir žmonės praranda ir namus, ir visą savo gyvenimą… Tarptautinis valiutos fondas, beje, veikia tuo pačiu Federalinių rezervų sistemos principu.

 10. alksnaitis:

  Kas geriau daug mažų vėjo, hidro, saulės elektrinių,… ar vienas monstras – monopolistas Lietuvoje diktuojantis savo kainomis visai Lietuvai ?

 11. alksnaitis:

  Kas garantuos , kad Europos sąjungoje po 5 -20 metų nebus priimtas nutarimas, kad visos atominės turi būti uždarytos….Kaip tada Lietuva atidavinės paskolas? Juk ES madas diktuoja Vokietija kuri pas save atominių elektriniu darbą sustabdė….

 12. zemaiciu zydas:

  Ko cia isterikuoji daba? Viskas Jau nuspresta ir paruosta, pats supranti. Tai ko nervuotis del dalyku kuriu negali pakeisti? Siaip, norisi parekt?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: