Vieną dieną per metus M.Mažvydo Katekizmas iš arti (nuotraukos) (0)

M.Mažvydo Katekizmas | alkas.lt

M.Mažvydo Katekizmas | alkas.lt

Vilniaus universiteto bibliotekoje (P. Smuglevičiaus salėje) šiandien (kovo 30 d.) jau ketvirtus metus iš eilės visiems norintiems eksponuojama pirmoji spausdinta lietuviška knyga – M. Mažvydo Katekizmas.

Šių metų renginys skirtas ne tik paminėti Vilniaus universiteto įkūrimo datą balandžio 1-ąją, bet ir UNESCO programos Pasaulio atmintis 20-metį. UNESCO programa Pasaulio atmintis (UNESCO Memory of the World Programme) pradėta vykdyti 1992 metais. Jos tikslas – plačiai paskleisti žinią apie ypatingas valstybiniuose ir privačiuose archyvuose, muziejuose, bibliotekose saugomas dokumentų kolekcijas. Iš VU bibliotekos paveldo fondų į Lietuvos nacionalinį registrą įtraukti devyni objektai, kurių septyni yra regioninės (europinės) ir du – nacionalinės reikšmės. Visus šiuos dokumentus lankytojai išvydo specialioje ekspozicijoje renginio dieną.

M. Mažvydo Catechismusa prasty szadei… (Karaliaučius, 1547), regioninės reikšmės paveldo objektas, yra saugomas VU bibliotekoje. Pasaulyje yra žinomi tik du šios nepaprastai reikšmingos mūsų raštijai knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, o kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Manoma, kad iš viso išspausdinta apie 200 šios knygos egzempliorių. Vilniaus universiteto bibliotekos egzempliorius buvo gautas mainais 1957 metais iš Odesos (Ukraina) M. Gorkio mokslinės bibliotekos.

Daugiau kaip penkiasdešimt metų pirmoji lietuviška knyga nebuvo prieinama visuomenei. Todėl bibliotekos tradicija kasmet vieną dieną rodyti M. Mažvydo Katekizmo originalą tampa puikia proga geriau susipažinti su pirmąja lietuviška knyga bei senuoju spausdintu ir rankraštiniu Lietuvos kultūros paveldu.

Lankytojai renginio metu išvydo kokią žalą knygoms gali padaryti gaisras. Ekspozicijoje pateikta keletas knygų po 1962 ir 1968 m. VU bibliotekos gaisro.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: