Dž.Kameronas vienas paniro į Marianų įdubą (video) (0)

Dž.Kameronas po sėkmingos ekspedicijos

Dž.Kameronas po sėkmingos ekspedicijos

Režisierius Džeimsas Kameronas, pagarsėjęs tokiais filmais, kaip „Titanikas“ ir „Avataras“, tapo pirmuoju pasaulyje naru, kuris vienas pasiekė giliausią Žemės tašką – Ramiajame vandenyne esančią Marianų įdubą (lovį).

Jam prireikė 2 valandų, kad pasiektų vandenyno dugną. Povandeninis laivas „Deepsea Challenger“, kuriuo Dž.Kameronas atliko unikalų panirimą, sveria 11 tonų ir yra daugiau nei 7 metrų ilgio.

Režisierius praleido 3 valandas, tyrinėdamas Marianų įdubos paviršių ir per daugiau nei valandą iškilo į paviršių.

Tai tik antra tokia ekspedicija į giliausią vandenyno vietą per žmonijos istoriją. Paskutinį kartą tokį žygį 1960 metais yra atlikę šveicarų inžinierius Žakas Pikardas ir JAV karinio laivyno kapitonas Donas Valšas. Tik jų povandeninis laivas, pasiekęs dugną, sukėlė tiek dumblo, kad jie nieko negalėjo matyti ir po 20 minučių grįžo į vandenyno paviršių.

Marianų įduba yra apie 120 kartų didesnė nei Didysis kanjonas, ir beveik dviem kilometrais gilesnė lyginant su Everesto kalno aukščiu. Žemiausiame taške vanduo sukelia 1000 atmosferų slėgį, o tai yra 1000 kartų didesnis slėgis, nei žemės paviršiuje.

Mokslininkai sako, kad šiuo metu yra ištyrinėta ne daugiau nei 5 proc. vandenynų ir dažnai išreiškiama mintis, kad Mėnulio paviršius yra geriau žinomas, nei vandenynų dugnas.

Džeimsas Kameronas sakė, kad jis nenori, jog ši ekspedicija taptų vienkartine ir išreiškė norą, kad povandeninis laivas būtų naudojamas tolimesniems moksliniams tyrimams.

Tuo pačiu metu yra kuriami ir kiti povandeniniai laivai, kuriais žadama pakartoti Dž.Kamerono šiandieninį žygį.

Dž.Kamerono ir ateities projektai | BBC/Alkas.lt

Dž.Kamerono ir ateities projektai | BBC/Alkas.lt

Vienas iš tokių vadinasi „DeepFlight Challenger“. Jo finansavimu užsiima nekilnojamo turto investuotojas Krisas Velšas ir Ričardas Bransonas, „Virgin group“ įkūrėjas ir vadovas. Pasak kūrėjų jų sukurtas povandeninis laivas primins lėktuvą, nes vandenyno dugną pasieks lyg „skrisdamas“.

Kompanija „Google“ kuria kitą povandeninį laivą, kuriame galės plaukti iki 3 žmonių. Jų interesas yra išnaudoti sukurto aparato galimybes vien tik moksliniams tikslams.

Kuriamas ir turistinis „Triton“ povandeninis laivas su didžiuliu apžvalgos iliuminatoriumi. Tokios unikalios kelionės kaina siektų ketvirtį milijono JAV dolerių.

Kategorijos: Mokslas, Naujienos, Technika ir technologijos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: