Marso sugrįžimą pažymėjo ir Saulė (video) (0)

Saulė. „SOHO“ (NASA) nuotr.

Saulė. „SOHO“ (NASA) nuotr.

Šiandien Marsas skrieja arčiausiai Žemės po dviejų metų pertraukos. Tai geriausias metas stebėti raudonąją planetą šiais metais. Tačiau mūsų kaimynas vasario 15 deną buvo toliausiame taške nuo Saulės (afelyje), todėl ir geriausiu atveju jis priartės ne arčiau nei 100 mln. km atstumu. Kuomet opozicija sutampa su periheliu įvyksta didžioji opozicija ir tada atstumas iki Marso gali sumažėti net iki 55,5 mln. km. Paskutinį kartą taip nutiko 2003 m. rugpjūčio 28 d. Tada atstumas iki planetos buvo sumažėjęs iki 55.76 mln. km. Arčiau Marsas buvo tik prieš 60 000 metų.  Kito panašaus įvykio reiktų palaukti iki 2018 m. Tada mažiausias atstumas bus apie 57,6 mln. km.

Tačiau šiandien ir Saulė astronomams pasirodė stipriu pliūpsniu ir privertė su nuostaba žavėtis kosminių observatorijų į Žemę atsiųstais vaizdais. 6 val. ryto Lietuvos laiku Saulės observatorijos „SDO“, „SOHO“ ir „STEREO A“ su „STEREO B“ užfiksavo X klasės elektringųjų dalelių išsiveržimą. Vėliau patikslinus duomenis paaiškėjo, kad Žemė į pliūpsnio kelią nepateks, tad ryškių Šiaurės pašvaisčių nesitikima.

„SOHO“ užfiksuotas išsiveržimas. Numatomas elektringųjų dalelių srauto kelias Saulės sistemoje.

Saulės dėmių grupė iš kurios buvo išsviestas pliūpsnis. Pateikta Žemės ir Jupiterio sąlyginiai dydžiai. SDO (NASA) nuotr.

Saulės dėmių grupė iš kurios buvo išsviestas pliūpsnis. Pateikta Žemės ir Jupiterio sąlyginiai dydžiai. SDO (NASA) nuotr.

 

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: