Arkikatedros požemiuose – nauja ekspozicija (5)

Dainiaus Tunkūno nuotr.

Dainiaus Tunkūno nuotr.

Vilniaus arkikatedros bazilikos požemiuose atidaryta nauja ekspozicija, kurioje atskleidžiama naujausių katedros kasinėjimų istorija.

Šiuo metu Arkikatedroje yra 27 rūsiai, naujoji ekspozicija užima trečdalį. Dauguma jos eksponatų rodomi pirmą kartą. Tai archeologiniai radiniai susiję su arkikatedros istorija. Greta palaidojimo vietų, kriptų pateikiama ir istoriografinė medžiaga. Ekspozicijos centre – 1930 metais Čekijoje pagamintas sarkofagas Vytauto Didžiojo palaikams.

„Didysis kunigaikštis Vytautas – svarbus istorijai ir mylimas lietuvių, jo atminimą sunkoka įvaizdinti, nes nežinoma palaidojimo vieta. Man atrodo, kad su Nacionaliniu muziejumi radome gražią išeitį – eksponuojame 1930 metais Čekijoj sukurtas Vytauto simbolinis sarkofagas. Minint 500-ąsias Vytauto mirties metines tarpukario Lietuvoje, labai tikėjosi rasti jo relikvijas, jame patalpinti ir jį įmontuoti į Grybo suprojektuotą paminklą, kuris turėjo stovėti katedroje. Projektas liko tik eskizų pavidalu, bet sarkofagas, beveik metus keliavęs, galiausiai atsirado čia“, – pasakojo Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė dr. Sigita Maslauskaitė.

Pasak archeologų, pirmasis mūrinis pastatas Arkikatedros vietoje stovėjo XIV amžiuje, čia galima apžiūrėti seniausią mūrą.

„Čia matome seniausio mūrinio pastato, kuris stovėjo tikrai šioje vietoj kvadratinio plano, kelis statybos etapus, eksponuojama pastato grindų dalis, kuri padaryta iš molio plytelių, dalis glazūruotos, tik nusitrynę“, – kalbėjo Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologas Valdas Steponaitis.

Archeologas rodo kriptą, kurioje 1931 metais, tvarkant rūsius, buvo atrasti trys karstai su karūnomis, kuriuose, paaiškėjo, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro ir abiejų Žygimanto Augusto žmonų – Elžbietos ir Barboros Radvilaitės – palaikai.

„Barborą parvežė iš Krokuvos, jos karstas buvo apipiltas pelenais, kad nesuirtų. Per eilę metų pelenai ir kalkės, sušoko į vieną gabalą. Jos karstas buvo išlikęs geriausiai. Jie buvo kruopščiai valomi, visi pelenai, žemės surinktos į dėžes. Vieną tokių dėžių mes ir eksponuojame“, – sakė V. Steponaitis.

Žmonės į požemius įleidžiami susidarius grupei, o pavieniai lankytojai laukiami šeštadieniais.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: