Saulės paviršiuje susiformavo Žemės dydžio „tornadas“ (video) (3)

NASA palydovas nufilmavo Saulės paviršiumi slenkantį Žemės dydžio „tornadą“. Gigantiškas plazmos viesulas yra didesnis nei gali pasirodyti pažiūrėjus į jo fotografiją – mokslininkai neatmeta galimybės, jog dydžiu šis darinys pranoksta Žemę, o į kosminę erdvę jis nusidriekęs tūkstančius kilometrų. Ne mažiau įspūdingas ir „tornado“ greitis: viesulas juda 482 tūkst. km/h greičiu.

Neįprastą fenomeną, kurį mokslininkai kol kas dar nevisiškai perprato, šį mėnesį nufilmavo NASA Saulės dinamikos observatorija (Solar Dynamics Observatory, SDO). Kosminis aparatas atlieka penkerių metų misiją, kurios pagrindinis tikslas – stebėti, kaip Saulės aktyvumas (ypač – jos magnetinis laukas) veikia Žemę.

Nors savo išvaizda Saulės „tornadas“ (mokslininkai juos vadina Saulės protuberantais) panaši į žemiškuosius giminaičius, jų kilmė yra visiškai skirtinga. Žemiškieji viesulai – atmosferos slėgio pokyčių rezultatas. O štai Saulės protuberantai susiformuoja dėl šviesulio magnetizmo.

Tiesa, ko nors daugiau paaiškinti mokslininkai kol kas negali. NASA dirbanti specialistė Terė Kucera neslepia, jog ji ir kolegos vis dar mėgina perprasti, kaip toks reiškinys vyksta. Maždaug 8000°C laipsnių karščio „tornadas“ yra gerokai vėsesnis už supančią Saulės paviršiaus terpę (jos temperatūra – apie 2 mln. laipsnių). Pirmą sykį šį reiškinį vizualiai užfiksuoti yra pavykę 1996 m

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Visi įrašai | Žymos: , , , , .

3 komentarai

  1. Kai pagalvoji tai keista, gražu, didinga ir kartu šiurpu, kad šis milžiniškas rutulys tai mūsų vienintelis šilumos ir šviesos šaltinis šaltame, atšiauriame kosmose (-273 laipsniai). Kol šis kosminis Aukuras dega, galime džiaugtis gyvenimu. Tiesa sakant ši didybė įpareigoja krutėti, nesnausti, nešliaužioti kaip kirminėliui. Nors kas žino – ar koks kirminėlis alyviniame obuolyje nėra Visatai (ar Viešpačiui) mielesnis ir svarbesnis už kokį ministrą, Karalių ar karaliuką?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: