„Vilnelė“ kviečia paminėti Juozo Averkos 100-ąsias gimimo metines (1)

Lapkričio 27 d. 12 val. Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansamblis „Vilnelė“ (meno vadovė Laima Purlienė) kviečia į Juozo Averkos 100-ųjų gimimo metinių minėjimą.

Juozas Averka buvo daugelio Vilniaus folkloro ansamblių, XX a. 7-8 dešimtmečiais besikuriančių ir ieškančių savosios kūrybinės raiškos, vedlys Dzūkijos dainų keliais. Iki šiol tie, kam anuomet teko su juo bendrauti, keliauti po kaimus, rengti dzūkiškas vakarones Vilniuje, su meile jį vadina Dėde Juozu.

1919 m. Lenkijai klastingai okupavus Pietryčių Lietuvą ir Vilnių Juozas Averka nenuleido rankų. Marcinkonių krašte statė spektaklius, rinko tautosaką, dalyvavo Šv. Kazimiero draugijos veikloje.

Juozas Averka prieš tremtį

Juozas Averka prieš tremtį

1940 rusams okupavus Lietuvą, Juozas Averka buvo ištremtas į sovietinį lagerį. Baisiausios lagerio kančios, be teisės grįžti į Lietuvą atėmė iš Juozo gyvenimo aštuoniolika pačių veikliausių ir kūrybingiausių metų. Bet ir tolimoje Šiaurėje Juozas Averka kūrė ateities apmatus, svajojo grįžęs į Lietuvą, mokyti jaunimą priešintis okupantams, pasitelkiant galingiausią ir taikiausią pasaulyje ginklą – liaudies dainą.

Juozas Averka tremtyje

Juozas Averka tremtyje

Gimtinėje jis subūrė Marcinkonių etnografinį ansamblį, o vėliau Vilniuje išugdė gausybę savo pasekėjų.

Daug žmonių buvo nuoširdūs Juozo Averkos gerbėjai ir mokiniai. Daugybė ansamblių mokėsi jo dainas, klausėsi jo dzūkiškų dainų ir pasakojimų koncertuose, šiltai su juo bendravo. Ir šiandien jo gyvenimas – Lietuvos istorijos pamoka kiekvienam doram valstybės piliečiui.

„Mūsų, kurie jį pažino ir mylėjo, buvo tūkstančiai. O kiek mūsų dar liko pamatysime šį sekmadienį, nes nuoširdžiai kviečiame visus savo dalyvavimu pagerbti mūsų visų Dėdės Juozo šimtmetį. Visi nuoširdžiai dainuosime Juozo Averkos dainas, pasidalinsime prisiminimais. Mes jo nerasime mūsų lūpomis dainuojamose dainose, bet rasime širdyse. Jis labai džiaugtųsi, matydamas mus vėl broliškai mylinčius vieni kitus ir vieningus dėl aukštesnių tikslų“ – sakė minėjimo rengėja Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansamblis „Vilnelė“ meno vadovė Laima Purlienė.

J.Averka Rasos šventėje, Marcinkonyse | V.Daraškevičiaus nuotr.

J.Averka Rasos šventėje, Marcinkonyse | V.Daraškevičiaus nuotr.

Folkloro ansamblis „Vilnelė“ jau penkiolika metų koncertuodamas Lietuvos kariuomenėje savo programose naudoja pačių geriausių tautosakos pateikėjų dainas, šoka jų šokius, groja, pasakoja tarmiškus pasakojimus. 2010 m. „Vilnelės“ meno vadovė Laima Purlienė yra parengusi Juozo Averkos tautosakos rinktinę „Mūsų Dėdė Juozas“.

Šventiniame minėjimo koncerte kartu su Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansambliu „Vilnelė“ pasirodys ir Marcinkonių etnografinis ansamblis (meno vadovė Rimutė Avižinienė).

Juozo Averkos 100-ųjų gimimo metinių minėjimo programa:

12. 00 val. Šv. Mišios Šv. Ignoto bažnyčioje (Šv. Ignoto g. 2). Katalikiškas giesmes giedos Varėnos raj. Marcinkonių etnografinis ansamblis (Vadovė Rimutė Avižinienė).

14. 00 val. Lietuvos karininkų Vilniaus įgulos karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13)

  • Laima Purlienė Juozo Averkos biografija trumpai
  • Gražina Kadžytė. Dvasinis Juozo Averkos palikimas
  • Trumpa filmuota medžiaga apie Juozą Averką
  • Šventinis koncertas „Iš Dėdės Juozo lūpų į mūsų širdis“: koncertuos Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansamblis „Vilnelė“ (vadovė Laima Purlienė) ir Marcinkonių etnografinis ansamblis (vadovė Rimutė Avižinienė).

Renginį rengia Vilniaus įgulos karininkų ramovė. Dalyvauti kviečiami visi, Įėjimas nemokamas. Telefonas pasiteirauti ramovėje 8 5 210 3838 (Laima Purlienė).

Kvietimas į J.Averkos metinių minėjimą

Kategorijos: Etninė kultūra, Lietuvoje, Šventės, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: