M.Lukšienės 100-osios gimimo metinės įtrauktos į UNESCO minimų sukakčių sąrašą (1)

Meilė Lukšienė

Meilė Lukšienė

Š. m.  lapkričio 9 d. Paryžiuje UNESCO generalinės konferencijos 36-ojoje sesijoje habil. dr. Meilės Lukšienės 100-osios gimimo metinės paskelbtos UNESCO 2013-aisiais minima sukaktimi. UNESCO dėmesys šiai visuomenės veikėjai skiriamas už itin svarbų vaidmenį vystant modernią švietimo sistemą bei ugdant demokratišką lietuvių bendruomenę.

Iš garsios Lietuvos kultūros veikėjų giminės kilusi Meilutė Julija Lukšienė-Matjošaitytė gimė 1913 m. rugpjūčio 20 d. Vienoje, Austrijoje. Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakultete įgijo lietuvių literatūros istorijos, lietuvių kalbotyros, prancūzų literatūros, pedagogikos specialybes, apgynė  humanitarinių mokslų daktaro ir socialinių mokslų habilituoto daktaro disertacijas.

Meilė Lukšienė – daugybės švietimo srities knygų autorė ir bendraautorė, yra dirbusi mokytoja, universiteto dėstytoja, Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedros vedėja. Sovietmečiu apkaltinta nacionalizmu ir antitarybiškumu ir dėl to pašalinta iš universiteto, vėliau priimta į Pedagogikos mokslinio tyrimo institutą. Meilė Lukšienė buvo Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narė bei viena iš Lietuvos švietimo reformos kūrėjų.

2004 m. Meilė Lukšienė apdovanota UNESCO Jano Amoso Komenijaus medaliu. Tai vienas prestižiškiausių UNESCO apdovanojimų, skiriamas už ypač svarbius nuopelnus švietimo srityje. Mokslininkei taip pat suteikti Vytauto Didžiojo ordino Komandoro didžiojo kryžiaus (2003 m.) ir Švietimo ir mokslo ministerijos garbės ženklo (2007 m.) apdovanojimai.

UNESCO minimų sukakčių kalendorius – tarptautinis viso pasaulio minimų datų sąrašas, į kurį kas dvejus metus valstybės narės gali teikti pasaulio kultūrai, švietimui ir mokslui nusipelniusių žmonių bei įvykių jubiliejinių datų kandidatūras.

Šiemet į UNESCO 2012–2013 metais minimų sukakčių kalendorių įtrauktos 98 sukaktys iš viso pasaulio, tarp kurių ir 150-osios kompozitoriaus Klodo Debiusi (Claude Debussy) gimimo metinės, 300-osios rašytojo ir filosofo Deniso Didro (Denis Diderot) gimimo metinės, 100-osios išradėjo ir mechanikos inžinieriaus Rudolfo Dyzelio (Rudolf Diesel) metinės, 50-osios poeto ir novelisto Hermano Hesės (Hermann Hesse) mirties metinės, 100-osios rašytojo Alberto Kamiu (Albert Camus) gimimo metinės, 200-osios kompozitorių Džiuzepės Verdžio (Giuseppe Verdi) ir Richardo Vagnerio (Richard Wagner) gimimo metinės, 1812 metų Ispanijos Konstitucijos 200-osios metinės.

Meilės Lukšienės 100-osios gimimo metinės į UNESCO minimų sukakčių kalendorių įtrauktos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos siūlymu.

Lietuvos ir bendros su kitomis valstybėmis UNESCO minėtos ir minimos sukaktys: 1997 m. – M. Mažvydo katekizmo išleidimo 450-osios metinės; 2002 m. – I. Domeikos 200-osios gimimo metinės; 2004 m. – Lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis atgavimo 100-osios metinės; 2011 m. – M. K. Čiurlionio 100-osios mirties metinės ir Č. Milošo 100-osios gimimo metinės.

Kategorijos: Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , .

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Minimos Meilės Lukšienės gimimo 100-osios metinės | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: