Į ką žvalgysimės žvaigždėtomis spalio naktimis? (0)

Jupiteris – ryškiausia mėnesio puošmena

Jupiteris – ryškiausia mėnesio puošmena

Iš ryškių Vegos, Altayro, Denebo žvaigždžių sudarytas Didysis vasaros trikampis, nors vakarais dar pasirodys aukštai pietuose, tačiau temstant kasnakt tolydžio svirs vakarų horizonto link. Didieji Grįžulo Ratai riedės žemai palei šiaurinį horizontą.

O štai jau po vidurnakčio kylantys Dvynių, Vėžio ir Oriono žvaigždynai byloja apie artėjančią žiemą.

Visą mėnesį Saulė danguje riedės Mergelės žvaigždynu. Dienos ilgumas sutrumpės dviem valandomis ir dešimt minučių bei mėnesio pabaigoje tesudarys devynias su puse valandos.

Priešpilniu Mėnulis taps spalio 4 dieną, o jau 12-ąją gėrėsimės jo pilnatimi. Delčia stos 20 dieną, o jaunatį pasitiksime po 6 dienų.

Merkurijus ir Venera šį mėnesį skendės Saulės žaroje ir pamatyti juos bus galima tik pietinėse Žemės platumose.

Marsas pirmomis dienomis skrodžia kiaurai Vėžio žvaigždyno padrikąjį spiečių Prakartą ir 19 dieną kerta Liūto žvaigždyno ribą danguje bei sparčiu žingsniu artėja prie Regulo, ryškiausios Liūto žvaigždės. Jo ryškis per 31 dieną padidės nuo +1,3 iki +1,1, bet regimasis skersmuo net ir per vidutinį teleskopą neleis pasižvalgyti po planetos paviršių.

Saturnas šį mėnesį „draugauja“ su Saule ir skendi jos spinduliuose, o Jupiteris visą naktį spindi Avino žvaigždyne. Tai pats geriausias laikas jo astronominiams stebėjimams, nes 29 dieną įvyks jo opozicija. Jau per binoklius galima stebėti jo keturis didžiausius palydovus, o mėgėjiškas teleskopas įgalina pasižvalgyti po debesis.

Iš kometų antroje mėnesio pusėje laukia pažintis su naująja uodeguota viešnia C/2010 X1 (Elenin), bet ar ji bus tokio ryškumo, kokį yra numatę astronomai? Apie tai kitame straipsnyje.

Kita kometa Garado (C/2009 P1) keliaus Heraklio žvaigždynu, bet jos geriausio matomumo laukiama kitų metų vasario mėnesį.

Šį mėnesį galima bus stebėti net tris meteorų srautus: Drakonidus, Cetidus ir Orionidus. Pavadinimai simbolizuoja žvaigždyną, kuriame yra srauto radianas. Drakonidų (Drakono žvaigždynas) reiktų žvalgytis 8, 9 ir 10 dienomis. Cetidų (Banginio žvaigždynas) maksimumas numatomas iš 19 į 20 dieną, o Orionidai (Orionas) gausiausiai pažirs naktį iš spalio 21 į 22 dieną. Galima tikėtis tomis dienomis išvysti iki 20 meteorų per valandą ar daugiau. Tiesa, astronomai tikisi, kad šiemet Drakonidai pateiks staigmeną kaip tai buvo atsitikę 1933 ir 1947 metais, kai dangus atrodė lyg naujametinę naktį.

Malonių atradimų žvalgantis po dangų!

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: