G.Songaila. Ką tai galėtų reikšti? (28)

Gintaras Songaila | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.Įsibėgėja Seimo rudens sesijos veikla. Pastaroji savaitė buvo žymi Lietuvos Respublikos Prezidentės pasiūlytų Šilumos ūkio įstatymo pataisų, numatančių vertikalios „šiluminių tinklų“ monopolijos išardymą, svarstymu ir priėmimu.

Nors ir galima būtų pasidžiaugti, kad abstraktus tikslas buvo pasiektas, bet iš tikrųjų tą padaryti galėsime tik tuomet, kai pamatysime, kaip toliau klostysis konkreti gyvenimo tikrovė, kas ir kaip valdys daugiabučių namų „šiluminius mazgus“.

Visgi šią savaitę Seimo darbe buvo ne mažiau įdomių, nors žiniasklaidos mažiau pastebėtų ar visai nepastebėtų įvykių. Vos dviejų balsų dauguma buvo atmestas opozicijos pasiūlytas Seimo nutarimo projektas sudaryti specialią parlamentinę komisiją neskaidriems procesams, vykstantiems energetikos sektoriuje ištirti. Valdančioji dauguma, nors balsavime dalyvavo gana nedrausmingai, nutarimo projektui vieningai pasipriešino (ko gi daugiau buvo galima tikėtis, kai nutarimo tekste jau iš anksto žinomas „tyrimo“ rezultatas), be to, ir pati opozicija balsavime dalyvavo vangiai.

Ketvirtadienį aš parengiau naują nutarimo projektą, kuriame pagrindiniu komisijos tikslu yra įvardintas dabartinių energetinių projektų (ypač atominės elektrinės statybos) ištyrimas, nepaliekant nuošalyje ir visų nepasitikėjimą keliančių faktų. Komisijos išvados reikalingos ne kokioms nors galimoms interpeliacijoms, bet ilgalaikiam viršpartiniam nacionaliniam susitarimui energetikoje pasiekti, apsisprendžiant dėl svarbiausių gairių, nepriklausomai nuo to, kas bus valdžioje.

Tą pačią dieną nutarimo projektą pasirašė trisdešimt devyni Seimo nariai ir jis turės būti svarstomas artimiausiame Seimo posėdyje, kuris įvyks po savaitės pertraukos. Parlamentarams didžiausią nerimą kelia neaiškumai dėl numatomos atominės elektrinės investicinio modelio, dėl jos konkurencingumo, dėl to, ar ji tikrai užtikrins Lietuvos energetinę nepriklausomybę ir saugumą.

Verti dėmesio ir kai kurie Seimo svarstymai, susiję su kultūros politika. Seimas net jau pačioje pradinėje, pateikimo stadijoje atmetė Švietimo, kultūros ir mokslo komiteto pirmininko pasiūlytą įstatymą dėl Meno tarybos sudarymo. Ši taryba būtų sudaroma pagal Mokslo tarybos, skirstančios lėšas mokslo projektams, pavyzdį. Nors Mokslo tarybos modelis, įgyvendintas pagal Mokslo ir studijų įstatymą, bent jau kol kas nepasiteisino (Valstybės kontrolė išaiškino daug įvairių finansinių nesklandumų), tačiau mėginama įvesti panašų centralizuotą, esą nuo Kultūros ministerijos „nepriklausomą“ modelį kultūros srities lėšoms skirstyti. Seimo nariai tam nepritarė.

Seimas atidėjo ir priėmimą įstatymų paketo, numatančio jungti Etninės kultūros globos tarybą su Kultūros paveldo komisija, taip silpninant abiejų šių institucijų galias. Galima jau prognozuoti, kad Seimo dauguma palaikys alternatyvius Seimo narių grupės pasiūlymus ne tik nejungti šių institucijų, bet jas sustiprinti ir išgryninti jų funkcijas.

Seimui net du kartus buvo pateiktas vieno sakinio apimties įstatymo projektas, pagal kurį Vilniaus Universiteto statutui būtų suteikta viršenybė prieš Mokslo ir studijų įstatymą. Abu kartus Seimas šį projektą atmetė. Sumuštas savotiškas rekordas, kai Seimo atmestą projektą į darbotvarkę įtraukė jau po dviejų dienų ir pateikė iš naujo. Ką tai galėtų reikšti?

Kategorijos: Lietuvos kelias, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

28 komentarai

 1. Vytautas:

  Būtų gerai, kad dažniau pasirodytų su Tautininkų požiūrį atspindinčių straipsnių apie Seimo darbą, įvykius Lietuvoje.

 2. Logika > "TL":

  Tikram lietuviui nereikia įrodinėti, kad jis “tikras lietuvis”. Be to, įsigilink į žodžio “partija” reikšmę. Jonas jau bandė tave, “tikrasai”, užvesti ant kelio, bet vis vien maklini į griovį. 🙂

  • tikras lietuvis:

   O kas tau sako, kad aš kam nors ką nors įrodinėju?
   Nebeblūdink.
   Jonas irgi nublūdijo į šoną, vietoj to, kad svarstyti klausimą rimtai.

   • lamatas:

    Su tamsta ką nors svarstyti rimtai beprasmiška.Visų temų aptarimas žlugdomas tamstos tulžmingu,beapeliaciniu brutalumu.O ką nors gero sukurti remiantis pykščiu ir nepagarba kitiems ,tikrai neimanoma.Atleiskit ,bet susidaro toks įspūdis ,kad kažkas nusamdė tamstą metodiškai giauti ,tikrai LIETUVIŠKO Alkas lt.teigiamą įtaką lietuviškumo palaikymui.Nors gal ir pats už kažka taip nekenčiat Lietuvos,jos istorijos,žmonių gynusiu ir ginančiu jos nepriklausomybę.Dirbančiu jos labui.JEi taip, nueik pas psichologą,atsiverk,manau tikrai ką gero patars.Nes pyktis tikrai blogas patarėjas.Su pagarba.Lamatas

 3. Algis:

  Blūdija tik netikras lietuvis-CHLOPAS jam patinka žydai, nes daugumą lietuvių kurie jam nepatinka vadina žydais, kaip sakomas kas garsiau rėkia tas gali būti ir pats žydas svarbu dėmesį nuo savęs nukreipti į kitus, arba kitaip pasakius kas užšiko tas ir suriko 🙂 😀

 4. Algis:

  pats kitus vadini visaip, pats toks šūds gabalas ir esi… 🙂 😀

  • tikras lietuvis:

   Apie save pašnekėjai, piemenie.

   • lamatas:

    Žmogau, pažvelk pro langa.Gal pamatysi-ten žmonės gyvena.Ir Lietuva ne ta ,sukurta liguistuose tamstos smegenyse,kur gyvena tik vienas lietuvis ir tas pats “tikras”.Tamstai tikrai neišeina į sveikata tiek metų sėdėti internete ir visus drabstyti purvais.manyčiau reikėtu pailsėti bent pora metelių . Persidirbot.Manau priklasomybių specai man pritartu.O disputui reikalinga pagarba oponentui, o tai gaunasi barniai ir tiek

 5. Algis:

  Tai, kad kriošena netiesa kalbi, tai tu čia varai šūdmalizma ir kas nepatika varai ant kitų visaip vadini komentatorius, nori kad būtų pagal tave tik tava nuomonė, yr toks liaudies posakis skirkitės marios šūds atplaukia, o tas šūds tai tu ir nustok apie save rašinėti, nes tai jau suvaikėjusio kriošenos bruožas ir nestum , kad kiti apie save rašinėja, nes tai tu apie juos rašinėji… 🙂 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: