Gudų poetas A.Mikus sukūrė dainą Galindų upei (video) (39)

Gudų poetas ir muzikantas Alesius Mikus sukūrė dainą upei, menančiai rytinių galindų vardą, – Golediankai, dabar tekančiai per Maskvos miesto rytinę dalį. Daina atliekama atkurtąja prūsų kalba. Turint omenyje, kad rytiniai ir vakariniai galindai galbūt kilę iš vienos šakos, prie šios upės baltai galėjo kalbėti tarme, artima prūsiškai.

Alesius Mikus, žinomas ir kaip „Kryvakryž“ grupės muzikantas, dainos žodžius ir melodiją sukūrė ant minėtos Golediankos upės kranto. Čia ji ir užrašyta 2011 m. rugsėjo 21 dieną. Alesiui pritaria kanklininkas Aleksandras Subotinas – Liuboslavas.

Pati Golediankos (Glediankos, Goldiankos, Goliadenkos, Golodiankos) upelė dar žinoma Čurilichos (Čurichos) ir Ponomarkos vardais. XVIII-XIX amžiuje joje sukurta tvenkinių sistema. Šiuo metu išlikę keturi tvenkiniai (dar vienas – bevardžiame jos intake). Dabartiniu metu didžioji dalis upės, kurios ilgis siekia trylika su puse kilometro, teka vamzdžiais po žeme. Kai kurios paupio teritorijos 1991 metais paskelbtos gamtos paminklais. Vienoje iš tokių – Kuzminkos parke – ir sukurta bei atliekama ši daina.

Rytų galindai – baltų gentis, gyvenusi Protvos upės aukštupyje (dabartinių Maskvos, Smolensko ir Kalugos sričių teritorijoje). Metraščiuose pirmąsyk paminėti aprašant 1058 metų įvykius. Černigovo kunigaikštis Sviatoslavas Olgovičius kariavo prieš galindus apie 1147 metus.

APPI STESSE GALINDISKAN EMNIN
twaise wundan kai teksei emprikin
tit tauta sebbei wukaui rikins
titet wirs sin wartinna prei gennan

zmui stesses galindiskan appin
twaise pints eit pa auktaisin laiptan
kwei iskirstun izarwin palaipsan?
kwei aupaltun izarwiskan nabbin?

deiwe steisan pamirstans galindans
twaise spartis sin dabber auklippa
mes kirdim twajjan spartin izlipant
mes kirdim twajjan spartin izlendant

UPĖ TOJI GALINDŲ VARDO
tavo vanduo lai teka priekin
taip tauta sau kviečia rikius
taip vyras į savą kreipiasi žmoną

žmogau galindų upės
tavo kelias eina aukštais laiptais
kur išgirsti tikriausią paliepimą?
kur atrasti tikriausią bambagyslę?

dieve pamirštųjų galindų
tavo stiprybė save dar slepia
mes girdime tavo stiprybę išlipančią
mes girdime tavo stiprybę išlendančią

РЕКА ГОЛЯДСКОГО ИМЕНИ
твоя вода пусть течет вперед
так страна призывает достойных
так муж обращается к жене

человече голядской реки
твой путь по высокой лестнице
где услышать истинное указание?
где найти истинный пуп?

боже покинутой голяди
твоя сила еще скрывает себя
мы слышим твою силу поднимающейся
мы слышим твою силу вылезающей

Сочинено у реки Голедянки (лесопарк Кузьминки, г. Москва). Записано 21 сентября 2011 г. Песня и пение – Алесь Микус. Аккомпанирование на гуслях – Александр Субботин.

Kategorijos: Baltų žemėse, Mes baltai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

39 komentarai

 1. tikras lietuvis:

  Netinka baltarusiams vadinti naudoti žodį gudai, kuris lietuviuose nuo seno reiškia kitokį: ir “baltą”(pvz., lietuvius, latvius, prūsus), ir ne “baltą” – pvz., priešą (štai kaip šaukė senovėje lietuviai, puldami “rusų” krašto tvirtovę: ažumuškim šituos gudus 🙂 ).
  Žodis gud’as yra indopeuropietiškos kilmės ir yra paplitęs po visą Europą ir net Indijoje, t.y. visur, kur buvo indpoeuropiečiai.
  Baltarusiai – tauta, susidariusi Stalinui sukūrus tokią valstybę.

 2. tikras lietuvis:

  Ir dar.
  Straipsnis surašytas laikantis minties, kad “baltų” gentys, kaip ir visi, keliavo.
  Deja, gali būti ne taip: greičiau “baltai” – tai ne tie, kurie davėsi po pasaulį kaip šūds po eketę, ieškodami ko nepametę, o tie indoeuropiečiai, kurie tiesiog po to, kada indoeuropiečiai atsirado (asimiliavus jau čia buvusius) Europoje ir Indijoje, pvz, vėliau jau gyveno savo vietoje ir niekur nejudėjo.
  Tie, kurie judėjo, tie įgaudavo (jiems būdavo prilipinamos pravardės) savus pavadinimus, susikurdavo savo atskiras kalbas, tradicijas, o mes, manau, ramiai sau sėdėjom, pvz., savo miškuose ir juokėmės iš jų trydaliojimų. 🙂
  Todėl mūsų kalba yra artimiausia indoeuropiečių, nes mes ir esame artimiausi indoeuropiečiams.
  Kadangi mes, t.y. nesikeičiantieji (praktiškai), sėdėjom savo vietose, o visi aplink vis judėjo, tai mūsų gyvenamos vietos siaurėjo, kai kur, pvz., galindų genties (kas irgi įgauta jau vėliau, kiek tai judant link kokio tai keitimosi, nes atskiri pavadinimai, matyt, įgavo reikšmę ir juos reikėjo turėti) prie Maskvos žemes apsupo pasikeitėliai arba išėję iš indoeuropiečių (ką patvirtina ir mokslininkai, tvirtindami, kad slavai išėjo iš pakraštinių “baltų”) – slavai.

 3. suomis:

  O daina man patiko. Ir užveda ant minties, kad žmonės gyvenantys šiuose kraštuose yra savo prigimtymi taikūs, ir solidūs. Nes Baltų kultūra yra savaime solidi. Mūsų istorija per daug paslaptinga, čia ir visa bėda. Bet gal taip ir net geriau. Vat, skaitau lenkų istorinius straipsnius ir trūksta jų istorjografijoje solidumo, jaučiasi isterika, mėtimasis, savo kelio neapibrėžtumas. Neranda lenkai savo kelio, negali atsakyti – kas jie, iš kur atsirado.

  • lyvis:

   Lenkai kaip ir žydai yra iš šudros luomo. Galindai t y galai nuo žodžio galūnė medžio viršūnė o pagal upę tai upės ištaka. t y yra pradžia pirmas ir pirmas zodiakas yra avinas – karių valdovų luomas. O visa ta makalynė apie indoeuropiečius seniai laikas išmesti į šiukšlyną. Šita indoeuropiečių teorija mumis atskyrė nuo estų, kurie mums yra giminaičiai tie patys aisčiai. lyvis

 4. vertimas:

  Lietuviškame vertime du kartus ta pati klaida: ir stesses ir steisan yra ne “tasai”, o “tos”, “tų”, arba visai neverčiami kaip artikeliai, t.y. turi būti “žmogau, galindų upės”, “dieve pamirštų galindų”. Ir skyrybos visai nėra: nei kablelių, nei taškų…

 5. suomis:

  Beje, štai vienas lenkų straipsnis apie jų, savo šaknų ieškojimus.
  http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/nasi-przodkowie-sarmaci
  Čia, kaip tik sutinku su ponu Jonu, kad sarmatai nėra baltų giminaičiai, bet pilnai sutinku, kad lenkams(slavams) jie yra giminaičiai. Bet taip pat yra idomus faktas, kad slavai yra baltų giminaičiai. Tai yra, kad baltai (vakarų) maišydamiesi su sarmatais ir (hunais – gotais) transformavosi į slavus

  • Getautas:

   Mano nuomone slavai – tai Ilyrai, kurie buvo pavergti baltų Sarmatų, ko pasekoje ir susiformavo Ilyrų ir baltų kalbų mišinys – slavų kalba.

   • tikras lietuvis:

    Ilyrai gyveno pradžioje m.e. Kosovo krašte.
    Jie, panašu, yra albanų protėviai.
    Su slavais juos poruoti, tai jau nesusipratimas.

    • Getautas:

     Antikos laikais Ilyrai gyveno žymiai didesnėje teritorijoje. Tame tarpe, galbūt, ir Dunojaus ir Tysos tarpupyje, kuris šiandien priklauso Serbijai ir Vengrijai. Antikos laikais šį tarpupį valdė Sarmatai Jožygiai (Iazyges).

     • tikras lietuvis:

      Vargu vargu – tokių duomenų patvirtinimo niekas nepateikia.

      • Varguolis:

       Harvey E. Mayer straipsnyje “SLAVIC, A BALTICIZED ALBANIAN?” rašo:

       “I am grateful to Hamp for his remarks about Albanian. They helped me identify Pre-Slavic as a variant of Pre-Albanian and support the notion that it was originally significantly different from Pre-Baltic under whose influence it later fell. In a way, Slavic resembles English, a powerfully Romanized Germanic language. But where the situation with English has been relatively easily identifiable, the analogous situation with Slavic has been very elusive. This is not surprising. The influence of conservative Baltic gave Slavic a conservative appearance. The influence of innovative neighboring dialects and languages (Celtic, for example) on Albanian gave it a much changed appearance. The immediate reaction has been: Albanian and Slavic look so different while Baltic and Slavic seem so much alike.”

       • tikras lietuvis:

        Eilinė ir niekuo neparemta hipotezė.

        • Getautas:

         Sunkus atvejis su ta Slavų protėvyne. Niekas jos neranda. Bent nesugeba 100 procentu įrodyti, kad Slavai atsirado būtent toje vietoje. Kai tik nurodoma kokia nors vietovė, tai tuoj išlenda faktai, kad ten gyveno Baltai, o ne Slavai. Štai ir Albanų vardai ir pavardės man labiau panašūs į baltiškus, negu į slaviškus: Alketa Maksuti, Andon Andoni, Olger Derada, Alma Alpina, Rudi Buja, Ledia Kurti, Nesrin Dindar, Sytrim Surdulli, Rita Robelli, Artan Berisha,… Viena matyti – Albanai, skirtingai nei Slavai, nėra priešiški dvigarsiams. Reiktų Albanų kalbą labiau pastudijuoti.

        • Getautas:

         Čia peržiūrėjau keletą Albanų žodžių ir neradau nė vieno panašaus į slavišką. Tačiau, radau keletą žodžių, panašių į baltiškus:
         GISHT – PIRŠTAS,
         HĖNĖ – MĖNULIS,
         PISHĖ – PUŠIS,
         BARDHĖ – BALTAS,
         BREDH – EGLĖ (latviškai PRIEDE – PUŠIS).
         Įdomus Albanų žodis ZOT, reiškiantis DIEVAS. Aiškiai turi ryšį su Anglų GOD. Albanų žodis TABELĖ reiškia STALAS – vėlgi ryšys su Anglų TABLE. Berods ir prūsiškai žodis TABELIS reiškia STALAS.

         • Getautas:

          Radau 16 bendrų Baltų ir Albanų žodžių: BARDĖ – BALTAS, BREDH – PRIEDE (latviškai), DHEMB – DANTIS, DIMER – ŽIEMA, FLOK – PLAUKAS, GISHT – PIRŠTAS, HĖNĖ – MĖNULIS, MJELLMĖ – GULBĖ, MJEKĖRR – SMAKRAS, MOT – METAI, MUR – SIENA, MŪRAS, PISHĖ – PUŠIS, PRANVERĖ – PAVASARIS, VERĖ – VASARA, VALĖ – VILNIS, RROTĖ -RATAS. Radau 11 bendrų Anglų ir Albanų žodžių: BANKĖ – BANK, BLU -BLUE, DARKĖ – EVENING, DARK, HELMETĖ – HELMET, LIQEN – LAKE, MĖNGJES – MORNING, NATĖ – NIGHT, PURO – PURE, STOMAK – STOMACHE, TABELĖ – TABLE, ZOT – GOD. Radau 3 bendrus Slavų ir Albanų žodžius: KREVAT – KROVAT, TRUP – TELLO, TRUP, BREG – BEREG. Baltiški žodžiai Albanų kalboje labiau pakitę negu germaniški ar slaviški. Išvada: Albanų ir Baltų kalbų bendrybės yra iš senesnių laikų, gal net iš IE prokalbės. Albanų (Ilyrų) kalba yra artima Germanų prokalbei. Na, o slaviški žodžiai Albanų kalboje gali būti skoliniai.

          • tikras lietuvis:

           Šitie žodžiai gali būti indoeuropiečių kilmės.

          • tikras lietuvis:

           Vienžo, su albanais lietuviai neturi ir negali turėti nieko bendro.

          • Varguolis:

           Tikras Lietuvi, ne visi seni žodžiai buvo IE kalboje. Nepamiršk, kad ši kalba yra rekonstruojama, o ne gyva. Yra daug tokių žodžių, kurie aptinkami tik keliose IE kalbose, ar jų grupėse, bet ne visose kalbose. Iš sąrašo žodis FLOK šimtu procentų yra tas pats PLAUKAS. Germanai ir Slavai plaukus vadina kitaip, tačiau tai nereiškia, kad šis žodis nėra bendras Albanams ir Baltams. Tą patį galima pasakyti ir apie BREDH – PRIEDE, MJEKĖRR – SMAKRAS, MOT – METAI, PISHĖ – PUŠIS,…

          • Varguolis:

           Dar keletas Albanų ir kitų kalbų bendrybių:
           Albanų – Baltų:
           BLETĖ – BITĖ, DAJĖ – DĖDĖ, ECI – EITI, KOSH – KAUŠAS, KURVĖ – KURVA, LĖM – LAUKAS, LULE – GĖLĖ, MAMA – MAMA, MĖSOJ – MOKYTI, MJALTĖ – MEDUS, PLOTĖ – PLATUS, RROBA – RŪBAI, VOGĖLUSH – VAIKELIS.
           Albanų – Anglų:
           HARK – ARCH, KĖNGĖ – SONG, LEHTĖ – LIGHT, MARTOJ – MARRY, MENDOJ – MIND, MĖ – ME, PESHK – FISH.
           Albanų – Slavų:
           ATĖ – OTEC, DOMĖ – KOMNATA, DOM, EMĖR – IMIA, FASULĖ – FASOL, PIJE – PIT.

         • tikras lietuvis:

          Retas iš jų yra panašus į lietuvių.
          Kadangi mūsų kalba yra arčiausiai IE, tai pirma reikia žiūrėti į mūsų, paskui tik į kitas, kurie galėjo paveldėti iš IE, o galėjo ir gauti jį atsitiktinai.

          • Getautas:

           ECI – EITI, KOSH – KAUŠAS, KURVĖ – KURVA, MAMA – MAMA, PLOTĖ – PLATUS, RROBA -RŪBAI yra aiškiai tie patys žodžiai. Iš jų MAMA ir PLOTĖ gali būti IE. Dėl kitų nežinau. Ką turite mintyje rašydamas “atsitiktinai”?

          • tikras lietuvis:

           Kad atsitiktinai atkeliauja iš kitos kalbos arba, kitaip sakant, ryšių tarp tas kalbas vartojančių žmonių nėra, bet gali atkeliauti ar per kokį atklydėlį, keliavusį, pvz., per pasaulį, o gali dar kaip nors.

          • Getautas:

           Gali atkeliauti tik žodžiai, žymintys naujus reiškinius (pavyzdžiui televizija, radijas, kompiuteris). Tačiau, žodžiai, žymintys pagrindinius reiškinius paprastai nekeliauja. Eiti, mama, metai, plotis, pušis, rūbai, smakras,… yra pagrindiniai žodžiai.

          • tikras lietuvis:

           Pats sau prieštarauji: jei jų žodžiai (kaip sakai – pagrindiniai) atitinka mūsiškiams, tai tai parodo, kad tie pagrindiniai yra iš IE.

          • Varguolis:

           Kadangi žodžių METAI, PUŠIS, RŪBAI, SMAKRAS,… nėra Anglų ir Slavų kalbose, gali būti, kad tai ne IE žodžiai. Tokiu atveju galima teigti, kad Ilyrai ir Baltai daug bendravo jau po IE prokalbės skilimo į daugelį kalbų.

          • tikras lietuvis:

           Nebendravo, nes nebuvo dėl ko ir kaip bendrauti – jie prie vienos jūros, mes – prie kitos.
           O tuos žodžius jie galėjo, pvz., pasigauti iš su gotais klajojusių ne kurių galindų.

          • Varguolis:

           Manoma, kad Slavų iki maždaug 500 metų iki Kristaus nebuvo. Kas tada gyveno tarp Baltų ir Ilyrų?

 6. Vartas:

  Beje, šita daina yra lyg antroji dalis po štai šitokio Alesiaus Mikaus teksto apie rytinius galindus ir baltus apskritai:

  http://merjamaa.ru/news/galindas_kirwis_baltskie_identitery_ozhivljajut_mif/2011-09-19-346

 7. Vilmantas Rutkauskas:

  Padarė didelį įspūdį dainos atlikimo maniera. Visų pirma – tai nesiskerėčiojant Gamtoje, taryt ją gerbiant ir taip atsargiai, girdint ne tik save.
  Dideli tarpai tarp žodžių įprasmino žodžius, jie tapo savotiška palikta erdve išgirsti ir tai, apie ką dainuojama. Kanklininko judesiai taipogi primena dailyraščio eilutes, Dievams užrašomas ant atviruko.

  Galvoju, koks gi takelis turėjo šiuos žmones atvesti ligi Čia.

 8. Elgetas:

  Galindai yra tas pats kaip lanzberginikai,hitlerininkai.GALINDE yra milžnė.Jos vardas paminetas net Ptolomėjaus žemelapyje.Jos runa ELE,pvz elektra.Žinot runą,pasimkit senovišką žemelapį ir žiurekt kur jai melstasi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: