Festivalyje „Suklegos“ – nuo žemaitiškos dainuojamosios poezijos iki keltų muzikos (0)

Rugsėjo 22-23 dienomis Kauno etninės veiklos klubas jau 12-tąjį kartą kviečia į festivalį „Suklegos“.  Rudenį klegėdami paukščiai palieka gimtuosius lizdus ir išskrenda į  šiltesnius kraštus. O kasmetinis folkloro festivalis surinks  klegančius iš kitų kraštų atvyksiančius ir vietinius atlikėjus praleisti  keletą dienų po vienu stogu ir pasidalinti savo požiūriu į savo ir kitų  šalių folklorą. Organizatoriai pristatys labai margą programą, kurioje pinsis tradicinė  muzika su šiuolaikiniais atlikėjų eksperimentais. Ypatingas dėmesys  šiemet skiriamas keltų muzikai. Ši muzika stipriai paplitusi pasaulyje,  įvairių šalių atlikėjai jungia keltų melodijas su savo krašto tradicine  muzika.

Rugsėjo 22 d. ketvirtadienį, 18 val. organizatoriai kviečia į Kauno  ryšių istorijos muziejaus salę, kurioje tikrai audringai skambės  jaunimo atliekamos programos. Tradicinę Lietuvių muziką pristatys labai  energingas ir linksmas folkloro kolektyvas iš Vilniaus SPIEČIUS.  Klausantis ir žiūrint šį kolektyvą išnyksta senas požiūris, kad lietuvių  muzika niūri ir nuobodi. Tradicinės daugiabalsės dainos ir audringi  šokiai suvirpins kiekvieną, kurio gyslomis teka nors truputis lietuviško  kraujo.

Naujas eksperimentas – tai sutartinių giedotojų  grupės KADUJO atliekamų sutartinių ir RAIMONDO BINKAUSKO gongo  susiliejimas į viena gausmą. Dešimtmetį gyvuojantis kolektyvas iš  Varėnos KUKUMBALIS savo veidą formuoja naudodami etninę lietuvių  kultūrą, dainuojamąją poeziją bei folkloro interpretacijas,  kurios labai sėkmingai praturtina kūrybinį entuziazmą.

Jauna, bet labai  sparčiai auganti grupė MINDRAUJA užgimė Zarasuose. Šiai grupei augti  padėjo festivalis „Mėnuo Juodaragis“. Visų merginų širdyse glūdinčios  laumės stengsis užliūliuoti savo dainomis ir įtrauks į dainų ežerus ir  upes, o grupės vaikinai, kurių dūšiose šokinėja velniai – stengsis taip,  kad pažvelgtumėte į MINDRAUJOS atliekamą muziką neabejingai.

Jauni,  talentingi ir perspektyvūs KURKURIA BAND nariai prie folkloro  prisiliečia nedaug, bet visa tai daro su didele meile. Pirmą kartą  festivalyje skambės žemaitiška dainuojamoji poezija. VINCAS BUNDZA su  bičiuliais jungs tradicinę žemaičių kalbą su lyriniais cimbolų,  armonikos, smuiko ir gitaros akordais. Nuolatiniai „Suklegų“ festivalio  dalyviai – Ukmergės ir Pasvalio dambrelininkai.

Tradicinis instrumentas  ir netradicinis požiūris prikausto klausytojus prie Egidijaus Darulio ir  jau neatskiriamų jo kolegų kompozicijų, kurios susipina su dambrelio,  puslapinio, kanklių, sutartinių ir kitais garsais. Didžioji Kauno  jaunimo grupių armija – DEVYNI, ALE VA, LYGAUDĖ – verčia didžiuotis  Lietuvos jaunimu, kuris sugeba pakelti žiūrovus nuo suolų, priverčia  susimastyti išgirdus tvirtai atliekamą liaudies dainą bei taikliai  pataiko interpretuodamas tradicinę muziką. Ypač išsiskiria vyriškas  dainavimas, suvirpinantis daugelio klausytojų širdis. Tradiciškai  jaunimo vakarėlis pasibaigs kapelos LIPK ANT SIENŲ atliekamais šokiais.

Rugsėjo 23 d. 16.00 val. Povilo Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejuje vyks Valemaro Ščigelio (Waldemar  Szczygieł) iš Lenkijos paskaita – prezentacija apie keltiškas fleitas  „Goldfinch Whistles“. Pats gamintojas pasakos apie šių instrumentų  kilmę, istoriją, gamybos paslaptis. Žiūrovai galės ne tik pamatyti, bet  ir išgirsti kaip skamba šie puikūs instrumentai.

Rugsėjo 23 d. 18.00 val. žiūrovai vėl kviečiami į ryšių muziejaus  salę, kur vyks baigiamasis festivalio koncertas. MARGA MUZIKA – tai  jungtinis žinomų muzikantų projektas, grojantis įvairių tautų folklorinę  muziką, apvilkdamas ją netradicinių instrumentų skambesiu. Skirtingos  tautų kalbos, skirtingos autentiškos melodijos ir skirtinga muzikantų  patirtis. Programoje latvių folklorą puošia autentiškos lietuvių  sutartinės, skamba senosios rusų, serbų, ukrainiečių dainos, palydimos  mandolinos, indiškos fleitos, dūdmaišio garsų.

SAULĖS BROLIŲ atliekamos  ugningos keltiškos melodijos, nuo lėčiausių arijų iki kraują kaitinančių  džigų, nukels žiūrovus į spalvingą ir turtingą keltų muzikos pasaulį,  kurį muzikantai margins armėniško duduko tembrais, indiško bansūrio  lengvumu bei lietuviškos muzikos prieskoniais. Erdviais trimito ir ragų  garsais atlikėjai žada skraidinti mėnulio ir žvaigždžių link.

Styginių  kvartetas GJANGSTA iš Estijos Tartu universiteto pristatys estiškas  melodijas smuikui. Populiarindami mandoliną ir gitarą tradicinėje estų  muzikoje muzikantai tradicinę kultūra jungia su šiuolaikišku  atlikimu. Grupė STRAYS iš Lenkijos – tai dar vienas kolektyvas,  leisiantis susipažinti su airių, škotų, bretonų muzikos  interpretacijomis. Vienas iš grupės narių groja savos gamybos  keltiškomis fleitomis.

Airišką ir skandinavišką folkroką į „Suklegas“  šiemet atveš svečiai iš Ukrainos – grupė SPIRITUAL SEASONS. Turtinga  instrumentuotė, puikūs balsai ir ukrainietiškas kraujas susijungs į  vieną šios grupės tėkmę, kurią muzikantai žada papuošti ir tradiciniu  ukrainietišku folkloru.

Kasmet rudenį Kaune vykstančio tarptautinio festivalio  “Suklegos” moto – „šiuolaikinis žvilgsnis į folklorą“. Šis  festivalis –  bandymas Lietuvoje po vieno festivalio pastoge aprėpti  įvairius  muzikinius stilius, projektus, kurių atraminis taškas – etninė  kultūra.  Įvairiais metais kviečiami dalyvauti muzikantai iš skirtingų  šalių,  Kauno scenose pasirodė svečiai iš Vengrijos, Baltarusijos,  Latvijos,  Rusijos, Turkijos, Bulgarijos, JAV, Lenkijos, Estijos.Renginio dalyvių muzika apibūdinama labai įvairiai: intelektualusis folkloras, postfolkloras, folkdžiazas, modernusis   folkloras, world music, new age. Dalyvauti festivalyje kviečiami ir jau dirbantys šioje srityje muzikantai, kompozitoriai, ir nauji atlikėjai, jaunimo grupės.

Tai renginys, ypatingai skirtas jaunimui, siekiant priversti   jį atsigręžti į savo tautos kultūrą ir iš naujo atrasti folklorą. Kiekvienais metais festivalyje kviečiamos dalyvauti ir populiarios   jaunimo tarpe grupės, kurios klausytojams atskleidžia savitą požiūrį į liaudies muziką. Organizatoriai tikisi, kad modernaus folkloro festivalis “Suklegos” ne tik   pristatys naujausią skirtingų tautų požiūrį į savo folklorą, bet ir   paskatins jaunimą bei vyresniąją kartą domėtis etnine muzika, atrasti   savo šaknis, o Lietuvos muzikantus – dažniau atsigręžti į savo tautos lobynus.

Daugiau informacijos apie renginį rasite ČIA. 

Kategorijos: Lietuvoje, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: