D.Grybauskaitė apie Lietuvos ir Lenkijos santykius: jokia tauta ir valstybė niekada netoleruos spaudimo ar kišimosi į savo vidaus reikalus (audio) (26)

Dalia Grybauskaitė LRT laidoje „Ant svarstyklių“ | lrt.lt, V.Radžiūno nuotr.

Dalia Grybauskaitė LRT laidoje „Ant svarstyklių“ | lrt.lt, V.Radžiūno nuotr.

Rugsėjo 13 d., antradienį, kalbėdama Lietuvos radijo laidoje „Ant svarstyklių“ Prezidentė Dalia Grybauskaitė be kita ko pasisakė ir apie Lietuvos ir Lenkijos santykius. Ji pareiškė, kad nuostatos, jog tautinės mažumos turi būti lojalios valstybei, mėginama nesilaikyti kiršinant Lietuvą su Lenkija.

Prezidentė perskaitė  kai kuriuos 1994 metų Lietuvos ir Lenkijos sutarties straipsnius, kuriuose sakoma, kad tautinės mažumos atstovai kaip piliečiai privalo būti lojalus valstybei, kurioje gyvena ir vadovautis jos įstatymuose numatytomis pareigomis.

„Iš tiesų 1994 metais Lietuva ir Lenkija pasirašė labai gražią sutartį, kurią norėčiau pacituoti. (…) Jos šešioliktas straipsnis: kiekvienas asmuo, priklausantis lietuviųtautinei mažumai Lenkijos Respublikoje ir lenkų tautinei mažumai Lietuvos Respublikoje, privalo būti kaip ir kiekvienas pilietis lojalus valstybei, kurioje gyvena, ir vadovautis jos įstatymuose numatytomis pareigomis“, – Lietuvos ir Lenkijos sutartį citavo D. Grybauskaitė.

„Tai yra fonas, kurio dabar mėginama nesilaikyti, kiršinant tiek tautinę, tiek valstybinę nesantaiką tarp dviejų kaimynių. Priežasčių yra labai daug, tarp jų – ir atskirų politikų asmeninės ambicijos. Norėjau tik priminti šį straipsnį – tai yra fundamentalus straipsnis, kuris kalba vėliau ir apie kitus dalykus, pavyzdžiui, vardų ir pavardžių rašymą ir taip toliau. Po šio susitarimo daugiau jokių papildomų susitarimų pasirašyta nebuvo, detalesnės tvarkos, kaip vykdyti rašybą, nebuvo pasiekta. Manyti, kad šiuo susitarimo pagrindu buvo kažkas konkrečiai pažadėta, nėra juridinio pagrindo. Jeigu tai buvo kalbų lygmenyje arba asmeninių kontaktų lygmenyje, taip pat traktuoti kaip valstybinius įsipareigojimus nebūtų korektiška“, – sakė Prezidentė.

Prezidentės teigimu, Lietuva ir Lenkija nesudarė jokių papildomų susitarimų dėl vardų ir pavardžių rašybos tvarkos.

Pasak jos, jokia tauta ir valstybė niekada netoleruos spaudimo ar kišimosi į savo vidaus reikalus.

Prezidentė pabrėžė, kad visų tautinių mažumų atstovai Lietuvoje pirmiausia yra Lietuvos piliečiai, o tai reiškia, kad jiems galioja Lietuvoje veikiantys įstatymai.

„Nenorėčiau vertinti Lenkijos politikų, aš tiktai norėčiau priminti Lietuvos politikams kokiai mažumai jie bepriklausytų – jie privalo pagal Lietuvos Konstituciją būti lojalūs Lietuvos valstybei ir laikytis visų Lietuvoje esančių ir galiojančių įstatymų, jeigu jie yra Lietuvos piliečiai“ – pabrėžė D.Grybauskaitė.

Dalia Grybauskaitė LRT laidoje „Ant svarstyklių“ | lrt.lt, V.Radžiūno nuotr.

Dalia Grybauskaitė LRT laidoje „Ant svarstyklių“ | lrt.lt, V.Radžiūno nuotr.

Klausykite viso Prezidentės Dalios Grybauskaitės pokalbio su Gintaru Aleknoniu LRT laidoje „Ant svarstyklių“:

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

26 komentarai

 1. tikras lietuvis:

  Prezidentė išreiškė Lietuvos visuomenės daugumos nuomonę.
  Pagarba.

  • arvydas:

   APIBRĖŽIMAS: Tik tautinė grupė, kuri neturi išorinės valstybės, yra tautinė mažuma. Lenkija, Rusija, Izraelis yra išorinės valstybės, todėl lenkų, rusų, žydų tautines grupės negali turėti tautinės mažumos statuso Lietuvoje. Lietuvoje yra tik trys tautinės mažumos – karaimai, totoriai, romai. Ačiū už dėmesį. Pagarbiai Arvydas Damijonaitis.

 2. Pagaliau aiškiai ir suprantamai pareikšta Lietuvos nuomonė. Aš už tokią Prezidentę.

 3. kaimo molis:

  Šita moterytė arba skrajoja savo vizijų dausose, arba nežino, arba meluoja. Tik vienas pavyzdys iš šimtų, o gal ir tūkstančių. Latvija pasiėmė Pasaulio Banko paskolą ir dabar šoka pagal jo dūdelę, nes Pasaulio Bankas ir spaudžia ir kišasi. Kaip matote viskas toleruojama, nes už tai gauti pinigai, kitaip tariant- kyšis. Lietuvoj taip vadinami Skandinavijos bankai kuo puikiausiai kišasi ir spaudžia be jokio regimo pasipriešinimo tokiai veiklai.

  O paskutinė pastraipa išvis prajuokino. Aš esu Lietuvos pilietis, tačiau visiškai nesu lojalus valstybei, kuriai aš nerūpiu, ir tikrai nesilaikau visų galiojančių įstatymų, kurie yra priimti be mano sutikimo ir man nepalankūs. Taip, aš visomis išgalėmis stengiuosi išvengti bet kokių man prievarta primestų mokesčių ir skatinu kitus taip daryti, aš kartais neprisisegu saugos diržo, viršiju leidžiamą (kas leidžia?) greitį, piluosi kontrabandinį dyzeliną, dirbu nelegaliai, vagiu sausuolius iš valdiško miško, žuvauju neišsipirkęs leidimo, geriu alų viešose vietose, kartais nusiperku kanapės, kai tik pasitaiko proga, visada tyčiojuosi iš valdžios, kuri manosi esanti protingesnė už visus kitus, niekada nedalyvauju rinkimų komedijoje ir darau daugybę kitų veiksmų, pažeidžiančių įstatymus, ir tik tai leidžia man ir mano šeimai gyventi bent jau pakankamai apsirūpinus ir nekeliaklupsčiaujant prieš valdžios ar verslo ponus. Taip, aš negausiu pensijos, bet man jos ir nereikia, nes turiu uždirbęs pakankamai turto. Taip, aš negaliu gydytis nemokamai, bet aš turiu kuo susimokėti, o be to, žymiai daugiau dėmesio skiriu savo sveikatai, nuolatos sportuoju, beveik nevalgau mėsos ir apskritai maitinuosi beveik vien savo rankomis užaugintu patikimu maistu.

  • tikras lietuvis:

   Tiktai vagys turi daug turto.
   Taip, kad labai nesididžiuok (sėkmingu verslininku savęs nepavadinai).
   Todėl geriau patylėk, moli. 🙂

   • kaimo molis:

    O kur parašyta, kad daug. “Pakankamai” man reiškia apsirengt, pavalgyt, stogą virš galvos, šiek tiek pramogoms. Vagia tie, kurie naudojasi samdomu darbu (nusavina pridėtinę vertę), arba gyvena iš prievarta atimamų mokesčių (valstybės veikėjai, biurokratai, politikai). Nei vieniems jų aš nepriklausau. O didžiuotis turiu kuo, nes sukūriau savo gyvenimą savo rankomis, nieko neskriausdamas.

 4. Algis:

  Tikrai pritariu lietuviui tikram, kaip sakoma nesazinigumo ir melo kojos yr trumpos, lengvai igiji dar lengviau prarandi…

 5. hans:

  Vien vardas molis, pasako apie individo prigimtį….tu būtum idealus koloborantas, geras tolerastas, žodžiu puikus anarchistas, bet jokiu būdu ne tautininkas. Valgiažmogis

 6. Pikc:

  “jokia tauta ir valstybė niekada netoleruos spaudimo ar kišimosi į savo vidaus reikalus” – tai gal “žygiais, o ne žodžiais”, ponia Prezidente, a? Bent jau kol kas net apie kokią nors protesto notą dėl lenkų išsišokimų neteko girdėti.

 7. Arvydas Damijonaitis:

  INFORMACIJA:Baltarusijoje tuteišų (“lenkų”) bendruomenė yra Batkos išdraskyta.Apie kažkokią asimiliaciją čia “lenkai” nekalba. Matomai tuteišų bendruomenei Baltarusijoje rusiškos spec tarnybos paskirsto kitas nei Lietuvoje funkcijas..Tomaševskiai drasiai manipuliuoja antilietuviškais stereotipais,sušaudė lietuvišką Draučių kaimelį…Lietuviai ,kaip medžiojami tetervinai,nereaguoja į pasiutlenkių siautėjimą Rytų Lietuvoje..20 Vilniaus lenkiškos okupacijos ir 50 rusiškos okupacijos metų gerokai išplovė lietuviams smegenis,jie tapo tetervinais..

 8. Getautas:

  Įdomu, ar ta 1994m. sutartis atėmė iš Lietuvos galimybę reikalauti iš Lenkijos atsiprašymo ir kompensacijos už Vilniaus krašto okupaciją? Manau, dabar pats laikas būtų to pareikalauti.

 9. Arvydas Damijonaitis:

  INFORMACIJA: LIETUVOJE NĖRA LENKŲ TAUTINĖS MAŽUMOS,YRA LIETUVOS
  LENKŲ BENDRUOMENĖ IR LENKIJA.Teisiškai Lietuvoje
  negali būti įvardinta “lenkų tautinė mažuma”.Yra Lietuvos lenkų
  bendruomenė.. Lenkija yra lenkų valstybė,todėl Lietuvoje negali būti
  lenkų tautinės mažumos,kaip ir Lenkijoje negali būti lietuvių tautinės mažumos.Čia prasideda pusiau neraštingų politikų
  sukčiavimas,provokacijos.Tomaševskiai drąsiai manipuliuoja
  antilietuviškais stereotipais,sušaudė lietuvišką Draučių kaimelį.Yra
  įrodymų,kad signataro R.Ozolo sūnų prie Vilniaus žiauriai nužudė
  pritvinkęs neapykanta lietuviams fanatikas pasiutlenkis
  tuteišas…Lietuviai ,lyg medžiojami tetervinai,nereaguoja į
  pasiutlenkių siautėjimą Rytų Lietuvoje..20 Vilniaus lenkiškos
  okupacijos ir 50 rusiškos okupacijos metų gerokai išplovė lietuviams
  smegenis.Būtina uždrausti tautinius partijų pavadinimus(lenkų rinkimų akcija,rusų aljansas).Buvę okupantai tyčiojasi iš tetervinais tapusių lietuvių.Arvydas
  Damijonaitis

 10. Arvydas Damijonaitis:

  INFORMACIJA:J.Pilsudskis – niekingiausias lietuvių kilmės lenkų politikas. Kokiu teisiniu pagrindu Jaltos konferencija atidavė
  paranoikui J.Stalinui visą Rytų Europą? Kokiu teisiniu pagrindu
  Prūsijos gyventojai,apie 1,5 milijono senių,vaikų 1944 m buvo
  masiškai išžudyti?Tai yra karo nusikaltimai,neturintys senaties
  termino.Taip ir Vilniaus okupacija,buvo J. Pilsudskio suderinta su
  Vokietija,mainais už Dancigo koridorių. Lenkija teisiog buvo
  “įspirta” į Lietuvą.J.Pilsudskis buvo Vokietijos slaptai
  angažuotas.J.Pilsudskio Lenkija leido vokiečiams realizuoti Dancigo
  koridoriaus idėją ,todėl J.Pilsudskis yra vienas iš niekingiausių
  Europos politikų,klastingai okupavęs Rytų Lietuvą,mainais atidavęs
  vokiečiams Lenkijos pajūrio sritis. Arvydas Damijonaitis

 11. Arvydas Damijonaitis:

  Lietuvių kilmės “tuteišių” lenkinimas lenkiškose ( lietuvių išlaikomose ) mokyklose – galima registruoti didžiausios kvailystės Gineso rekordu.
  INFORMACIJA: Buvusių okupantų privilegijos stebina pasaulį. Lietuva išlaiko 80 lenkų mokyklų,kuriose tuteišai mokomi lenkų kalbos,lenkinami..Lenkiškas mokyklas privalo išlaikyti lenkų bendruomenė,kadangi Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos. Lenkiškų,rusiškų mokyklų finansavimas iš valstybės biudžeto – okupacijos paveldas..Tuteišių klastingas lenkinimas yra dalies lietuviško genofondo naikinimas,lietuvių savižudybė

 12. arvydas damijonaitis:

  LIETUVOJE NĖRA LENKŲ, RUSŲ, ŽYDŲ „TAUTINIŲ MAŽUMŲ“

  Terminas “Tautinė mažuma” tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su “išorinės valstybės” sąvoka.
  Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės Lietuvoje turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija- 40 milijonų, Rusija – 150milijonų,Izraelis- 8 milijonai gyventojų) negali turėti „tautinės mažumos“ statusą Lietuvoje(3 milijonai). Tik žydai nevardina savęs „tautine mažuma“. Okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės “tuteišai“. Tai yra GINESO REKORDAS. Pvz. USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, jas išlaiko lenkų bendruomenė. Rusijoje yra tik 8 valstybės išlaikomos lenkiškos mokyklos.
  Lenkiškų mokyklų nusikalstamas valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės „ tuteišų“ polonizacijos faktas, kurie kalba ne lenkiškai “po prostu“. Tuteišų polonizacija yra lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai.
  Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos – karaimai ir totoriai, neturi išorinės valstybės. Tautinės mažumos Europos Sąjungoje turi išimtines teises, todėl darome Lietuvai meškos paslaugą neatsargiai vartodami terminą „tautinė mažuma“ vietoje tautinė grupė,bendruomenė.
  Lenkai Lietuvoje, kurie įžūliai, chamiškai laksto su tautine Lenkijos vėliava ,yra Lenkijos piliečiai ar ne? Jeigu jie yra Lietuvos piliečiai, tai lenkiškų vėliavėlių viešas brukimas yra Lietuvos pilietybės atsisakymo aktas . Kas juos klaidina? Rusijos spectarnybos, marionetes tomaševskiai. Lenkų ir rusų tautinės grupės atsirado okupacijų metu, todėl yra lietuvių priverstinės asimiliacijos baudžiamųjų bylų objektas.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

 13. arvydas:

  APIBRĖŽIMAS: Tik tautinė grupė, kuri neturi išorinės valstybės, yra tautinė mažuma. Lenkija, Rusija, Izraelis yra išorinės valstybės, todėl lenkų, rusų, žydų tautines grupės negali turėti tautinės mažumos statuso Lietuvoje. Lietuvoje yra tik trys tautinės mažumos – karaimai, totoriai, romai. Ačiū už dėmesį. Pagarbiai Arvydas Damijonaitis.

  DĖL KLAIDINANČIO TERMINO „lenkų TAUTINĖ MAŽUMA“.
  (turi būti TAUTINĖ BENDRUOMENĖ, TAUTINĖ GRUPĖ),2015-05-31,Vilnius.
  1.Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos, yra lenkų tautinės grupės bendruomenė, nes terminas „tautinė mažuma” tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su „išorinės valstybės” sąvoka. Tuo tautinės grupės iš esmės skiriasi: Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės, turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija – 40 milijonų, Rusija – 150 milijonų, Izraelis – 8 milijonai gyventojų), negali kitose valstybėse turėti „tautinės mažumos“ statusą;
  2.Buvusių okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės tuteišai, kurie kalba ne lenkiškai, “poprostu“. Tai yra GINESO REKORDAS (Guinness world record). Pvz., USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, Rusijoje – tik 8 lenkiškos biudžetinės mokyklos;
  3.Lenkiškų mokyklų valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės tuteišų diskriminacijos faktas, lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai;
  4.Kodėl neteisėtai privilegijuoti Lietuvos „piliečiai lenkai“ lengvai pasiduoda provokacijoms, kodėl negerbia Lietuvos įstatymų? Kas juos klaidina?
  5. Vilniuje,1994 m. balandžio 26 d. pasirašyta Lenkijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos draugiškų santykių ir gero bendradarbiavimo sutartis prieštarauja (1995 m.vasario 1 d. Strasbure priimtai) Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijai. Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijos 21 straipsnis:„ Jokia šios pagrindų Konvencijos nuostata neturi būti aiškinama kaip suteikianti teisę dalyvauti veikloje ar atlikti veiksmus, kurie prieštarautų pagrindiniams tarptautinės teisės principams ir ypač valstybių suvereniteto lygybės, teritorinio vientisumo ir politinės nepriklausomybės principams“. Konvencija numato tautinių mažumų, t.y. tik tautinių grupių, neturinčių išorinės valstybės, apsaugą, kitaip būtų pažeisti pagrindiniai tarptautinės teisės principai. Lenkų bendrija Lietuvoje negali turėti „tautinės mažumos“ statusą, nes tai grėstų Lietuvos nepriklausomybei, teritoriniam vientisumui ir politinei nepriklausomybei, t.y. prieštarautų pagrindiniams tarptautinės teisės principams. Lenkijos vulgarus agresyvumas yra reali tikrovė – lietuviai nežudo lenkų, nebuvo okupavę Varšuvos, nebuvo užėmę trečdalį Lenkijos teritorijos;
  6.Abchazų tautinės mažumos teritorijos (Suchumis) okupacija Gruzijoje yra Kremliaus okupacinės politikos, „ginant“ tautines mažumas, pavyzdys;
  7. Lietuvoje yra karaimų, totorių, romų tautinės mažumos – neturi savo išorinės nacionalinės valstybės;
  8. Atkaklus termino „lenkų tautinė mažuma“ vartojamas yra neteisėtas, pavojingas Lietuvos valstybingumui, prieštarauja pagrindiniams tarptautinės teisės principams.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: