Lenkijos lietuviai atsisako lietuviškų užrašų (16)

Lietuviški užrašai PunskeLenkijos Punsko valsčiui vadovaujantys lietuviai atsisako dvikalbių lentelių su gatvių ir vietovių pavadinimais lietuvių kalba. Anot jų, toks sprendimas priimtas dėl dviejų motyvų. Visų pirma, tautiečius gąsdina prieš lietuvius nukreipti išpuoliai. Visų antra, jie nenori būti painiojami į konfliktą tarp Varšuvos ir Vilniaus dėl lenkų tautinės mažumos padėties Lietuvoje.

Šią savaitę lentelės su lietuviškais užrašais, kurias išniekino lenkų vandalai, bus nuimtos. Netrukus jos grįš į savo vietas, bet jau be lietuviško teksto. Tai DELFI patvirtino Punsko valsčiaus viršaitis Vytautas Liškauskas.

Anoniminis laiškas: „lietuvius į Lietuvą“

Anot Punsko valsčiaus vadovo, neapykantos atmosfera Lenkijos lietuvius slegia kaip niekad. Be to, pasipylė ir anoniminiai grasinimai. Neseniai viršaitis gavo laišką, kuriame Lenkijos lietuviai raginami krautis daiktus ir keliauti į Lietuvą.

„Rašo taip, kad sveikina tuos, kurie uždažė lietuviškus užrašus. „Nes čia yra Lenkija, ne Lietuva“. Kai bus naujos lentelės – vėl uždažysim. Lietuvius į Lietuvą“, – laiško tekstą DELFI citavo V. Liškauskas.

Pasak jo, laiško autoriai prisistatė oficialiai niekur neregistruotos organizacijos „Lenkija lenkams“ atstovais.

Viršaičio žodžiais, neapykantos atmosfera sklinda ir lenkiškuose interneto portaluose, kur komentatoriai trykšta antipatija lietuviams. „Retas kuris įrašas palaiko Lenkijos lietuvius. Dažniausiai tai rašo, kad mes nieko neverti. Kad galime atgal grįžti ant medžių. Kaip beždžionės“, – sakė pašnekovas.

Lentelių atsisako dėl teroro ir politikos

V. Liškausko teigimu, sprendimas nebegrąžinti lietuviškų užrašų į Punsko valsčių jau iš esmės priimtas. Esą tokių veiksmų imtis paskatino tiek antilietuviški išpuoliai, tiek konfliktas dėl lenkų padėties Lietuvoje, kuriame Varšuva Punsko lietuvių padėtį naudoja kaip įrodymą, kad Lenkija lietuvių mažumą traktuoja kur kas geriau.

„Šią savaitę nuimsime jas. Bet ar atgal dėsime – nežinome. Greičiausiai jau nebus „dvigubų“ užrašų. Ir dėl šitų išpuolių. Bet bendrai prasidėjo diskusija apie Lenkijos lietuvius: kaip mums čia gerai, kaip inkstas taukuose gyvename. Vis prilygina mūsų padėtį Lietuvos lenkų padėčiai. Kad Lietuvos lenkai nieko neturi, kad turės uždarinėti mokyklas. Kad vardų ir pavardžių negali (gimtąja kalba – DELFI) rašyti, kad vietovių dvigubų pavadinimų irgi negali rašyti. Pasijutome priblokšti ir nesmagiai jaučiamės“, – aiškino V. Liškauskas.

Viršaitis pažymėjo, jog lentelių nuėmimas – ir savotiškas solidarumo su Lietuva ženklas. Esą lenkų politikai Lenkijos lietuvius ragina neišsižadėti šios teisės, tačiau principai ima viršų.

„Prasidėjo diskusijos visokios, kad nereikalingos jos (lentelės – DELFI). Norime susilaikyti, ir gal jų jau nebereikėtų dėti. Bus tik lenkiškos. (…) Vis tiek mes, lietuviai, žinome, kaip savo vietoves vadinti. O Lietuvoje lenkai nelabai žino, nes lenkiški pavadinimai buvo vėlesni negu baltiški. (…) Man atrodo, kad geriau tegul ir pas mus jų nebūna, ir Lietuvoje nebūna“, – tęsė Punsko valsčiaus vadovas.

Pasak jo, lentelės – ne vienintelis Punsko lietuvių galvos skausmas. Esą dėl lėšų stokos kitąmet veikiausiai reikės uždaryti dvi lietuviškas mokyklas. Tokiu atveju, visoje Lenkijoje liks tik trys lietuviškos mokyklos.

Kategorijos: Lietuvos repolonizacijai – ne!, Užsienio lietuviai, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

16 komentarų

 1. Kurmis:

  Lentelės nuotrauką, aišku, galima buvo ir iš Punsko krašto įdėt, o ne vokišką?

 2. Algis:

  Lietuviai is Punsko krasto reikalaukite atsiskirti, nuo lenkijos teritorijos !!!!!!!!!!

 3. Algis:

  Nes si teritorija priklauso Lietuviams

 4. Getautas:

  Aišku čia jiems taip buvo nurodyta iš Vilniaus, bet ar teisingai jie pasielgė nežinau, nežinau… Galėjo kabinti ir kabinti tas lenteles, o lenkai būtų teplioję ir teplioję, taip visam pasauliui parodydami, kaip nekenčia lietuvių ir naikina kultūrinį paveldą – istorinius vietovių pavadinimus.

 5. Galindas:

  Pagal paskutinę suverenių valstybių: LDK ir Lenkijos sutartį – Liublino sutartį (1569) ši teritorija priklausė Lietuvai ir tarptautinės teisės pagrindu ir dabar turėtų priklausyti Lietuvai. Punskiečiai po tokių išpuolių galėtų reikalauti prisijungti prie Lietuvos. Kadangi mūsų valdžios kinkadrebiai jokių valstybės interesų neturi, tai tokio klausimo niekad ir nekėlė, o galėtų kelti, žinoma prieš tai apsitarus su kitomis valstybėmis: Vokietija, Skandinavijos šalimis ir ES. Reikia valdžiai imti pavyzdį iš Lenkijos valdžios: jie prigalvojo lenkų kortą įteikinėti buvusioms SSSR respublikų gyventojams, tačiau daugiausia įteikė Lietuvos piliečiams, o mūsų valdžia jokių protestų, kaip lygiavertė ES šalis nepareiškė. Ukrainos ir Baltrusios gyventojams įteikinėti lenkų kortas pati Lenkija pabijojo.
  Siūlyčiau įteikti etniniams jotvingiams-dzūkams, gyvenantiems Lenkijoje, įteikti dzūko kortą ir parodyti pasauliui apie šią problemą, kur sunaikintas kultūrinis jotvingių paveldas – p-akeisti pavadinimai ir pan.

  • Vilmantas Rutkauskas:


   Mes buvom drąsūs ir galingi,
   kol garbinom savus Dievus.
   – Neblaškė vėjai siautulingi,
   kaip rudenėjančius lapus.

   Sutramdėm priešus ir savus,
   žaizdre išlydėme metalą.
   Kryžiais neženklinom kapus
   – stovėjo Aukuras ir Amžina Ugnis žėravo.

   Giria mus gynė nuo audrų,
   ji slėpė Moteris nuo priešų.
   Stovėjo pilys ant aukštų kalnų,
   savų ir svetimų krauju aplietos.

   Kai pūstels vėl nuožmieji pietų vėjai,
   plėnim liepsnos priešams lemtingos pilys.
   Prūsų Dievams galbūt mes nusidėjom
   trinariu kryžiumi ant kaktos.

   Mes buvom narsūs siautulingi
   savų dievų šventa garbe.
   Dar dunda savas mums Perkūnas
   Sausio speigu Baltam laike.

   ——- Šias Justino Vaidelio eiles balsingai sudainuoja toks Prūsijos Girinis Antanas, dažnai iš Lekėčių atvažiuojantis ketvirtadieniais 18 val. prie Kauno Santakos Aukuro – uždegti Unelę . Jis sako, jog, jei Baltai kūrentų Ugnį – būtų nustabia, galinga valstybe.
   Ugnis – viską sutvarko, – sako ir Jonas Trinkūnas.

 6. Remigijus:

  Lietuviškų vietovardžių Lenkijoje sulyginimas su lenkiškais vietovardžiais ir gatvėvardžiais Lietuvoje absoliučiai nekorektiškas. Akivaizdu, kad Lietuvos valdžiukės kinkadrebiai privertė Punskiečius taip pasielgti. Vieni iš patologinės meilės Lenkijai, kiti iš patologinės baimes prieš ją.
  Beje, ar kas nors klausė Lenkijos lietuvių sutikimo dvikalbiai rašyti vietovardžius?

 7. Albinas Vaškevičius:

  Šiaip užrašas „Lietuvius į Lietuvą“ turėtų būti pratęstas taip: „Lietuvius į Lietuvą su jų etninėmis žemėmis“. Tai reiškia, kad būtų Lietuvai grąžinamas visas Punsko-Seinų-Suvalkų kraštas http://upload.wikimedia.org/wikipedia/lt/9/96/Suvalkutrikampis.jpg, kuris
  nuo VI a. iki 1795 m, t. y. apie 1200 metų priklausė Lietuvos didžiajai kunigaikštystei,
  nuo 1815 m iki 1920 m, t. y. 95 metus priklausė Rusijai,
  nuo 1920 m Pagal 1920 m. liepos 12 d. Lietuvos ir Tarybų Rusijos taikos sutartį priskirtas Lietuvai http://upload.wikimedia.org/wikipedia/lt/9/96/Suvalkutrikampis.jpg
  nuo 1945 m iki 2011 m, t. y. 66 metai priklauso Lenkijai.

 8. Arvydas Damijonaitis:

  INFORMACIJA: Lietuvoje negali būti lenkų tautinės mažumos,kaip ir Lenkijoje negali būti lietuvių tautinės mažumos.Lietuvoje yra lenkų bendruomenė,Lenkijoje-lietuvių bendruomenė.Pusiauneraštingi tomaševskiai to nežino arba įprastai meluoja savo klaidinamiems rinkėjams tuteišams.

 9. Arvydas Damijonaitis:

  INFORMACIJA: LIETUVOJE NĖRA LENKŲ TAUTINĖS MAŽUMOS,YRA LIETUVOS
  LENKŲ BENDRUOMENĖ IR LENKIJA.Teisiškai Lietuvoje
  negali būti įvardinta “lenkų tautinė mažuma”.Yra Lietuvos lenkų
  bendruomenė.. Lenkija yra lenkų valstybė,todėl Lietuvoje negali būti
  lenkų tautinės mažumos,kaip ir Lenkijoje negali būti lietuvių tautinės mažumos.Čia prasideda pusiau neraštingų politikų
  sukčiavimas,provokacijos.Tomaševskiai drąsiai manipuliuoja
  antilietuviškais stereotipais,sušaudė lietuvišką Draučių kaimelį.Yra
  įrodymų,kad signataro R.Ozolo sūnų prie Vilniaus žiauriai nužudė
  pritvinkęs neapykanta lietuviams fanatikas pasiutlenkis
  tuteišas…Lietuviai ,lyg medžiojami tetervinai,nereaguoja į
  pasiutlenkių siautėjimą Rytų Lietuvoje..20 Vilniaus lenkiškos
  okupacijos ir 50 rusiškos okupacijos metų gerokai išplovė lietuviams
  smegenis.Būtina uždrausti tautinius partijų pavadinimus(lenkų rinkimų akcija,rusų aljansas).Buvę okupantai tyčiojasi iš tetervinais tapusių lietuvių.Arvydas
  Damijonaitis

 10. Arvydas Damijonaitis:

  Lietuvių kilmės “tuteišių” lenkinimas lenkiškose ( lietuvių išlaikomose ) mokyklose – galima registruoti didžiausios kvailystės Gineso rekordu.
  INFORMACIJA: Buvusių okupantų privilegijos stebina pasaulį. Lietuva išlaiko 80 lenkų mokyklų,kuriose tuteišai mokomi lenkų kalbos,lenkinami..Lenkiškas mokyklas privalo išlaikyti lenkų bendruomenė,kadangi Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos. Lenkiškų,rusiškų mokyklų finansavimas iš valstybės biudžeto – okupacijos paveldas..Tuteišių klastingas lenkinimas yra dalies lietuviško genofondo naikinimas,lietuvių savižudybė

 11. Arvydas Damijionaitis:

  INFORMACIJA:Gineso pasaulio rekordas Lietuvoje: Visame pasaulyje yra kelios valstybės išlaikomos lenkiškos mokyklos, o Lietuvoje yra apie 100 lenkiškų mokyklų,kuriose lietuvių kilmės tuteišai mokomi lenkiškai.Valstybės išlaikomos lenkiškos ir rusiškos mokyklos yra lenkiškos ir rusiškos okupacijos padariniai,kraupus paveldas mažai Lietuvai.Lenkija ir Rusija-valstybės turinčios didžiules teritorijas. Lietuvoje yra tik DVI TAUTINĖS MAŽUMOS-tai KARAIMAI ir TOTORIAI.Lenkų,rusų,žydų tautinių mažumų Lietuvoje nėra,nes yra Lenkija,Rusija,Izraelis. Lietuvoje yra lenkų,rusų,žydų bendruomenės,kurios turi pačios išlaikyti savo tautines mokyklas. Tuteišų lenkinimas yra lietuvių genofondo naikinimas,lietuvių savižudybė,o tai prieštarauja Dievo valiai..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: