Lenkijos valdžia nutraukė lietuviškų laidų transliaciją (15)

Nuo pirmadienio, rugsėjo 5 dienos Lenkijos Balstogės televizija nutraukė lietuviškų laidų („Lietuviškos panoramos“) transliavimą.

Protestuodami prieš tokį sprendimą Lenkijos lietuviai, rugpjūčio 18 dieną išsiuntė raštą Lenkijos radiofonijos ir televizijos tarybos pirmininkui Janui Dvorakui (Jan Dworak).

Raštą pasirašiusieji Lenkijos lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkė  Irena Gasperavičiūtė, Lenkijos lietuvių draugijos pirmininkas Algirdas Vaicekauskas, Lenkijos lietuvių etninės kultūros draugijos valdybos pirmininkė Aldona Vaicekauskienė prašo Jano Dvorako nepritarti Balstogės televizijos sprendimui diskriminuojančiam lietuvių bendruomenės interesus ir laužančiam pagrindines Lenkijos Radiofonijos ir televizijos įstatymo nuostatas.  Prašoma imtis „atitinkamų veiksmų, kad lietuvių tautinė mažuma Lenkijos televizijoje turėtų laidas gimtąja kalba, ne trumpesnes negu iki šiol bei prieinamas visiems bendruomenės nariams.”

Skelbiame visą Lenkijos lietuvių raštą:

„Lenkijos lietuvių bendruomenė gavo informaciją, kad nuo š. m. rugsėjo 5 dienos bus panaikinta lietuviška televizijos laida „Lietuvių panorama”, kurią iki šiol transliavo Balstogės regioninė televizija. Tai vienintelė 7 minučių televizijos laida lietuvių kalba. Lietuvių tautinė mažuma absoliučiai nesutinka su šiuo sprendimu. Kreipiamės į Jus, gerb. Pirmininke, klausdami, kaip bus įgyvendinamas 1992 m. gruodžio 29 d. radiofonijos ir televizijos įstatymo 4 skyriaus 21 straipsnio 1 a pastraipos 8 a punkto įrašas: „Visuomeninės radiofonijos ir televizijos uždavinys, vykdant misiją, apie kurią kalbama 1 pastraipoje, yra ypač:

atsižvelgti į tautinių ir etninių mažumų bei bendruomenių, vartojančių regioninę kalbą, poreikius, tarp kitko, transliuoti informacines laidas tautinių ir etninių mažumų bei regioninėmis kalbomis”?

Viliamės, kad Balstogės televizijos vadovybės priimtas sprendimas bus pakeistas ir lietuvių tautinė mažuma turės visuomeninėje televizijoje laidas gimtąja kalba.

Dabartinė padėtis yra gėdinga ir dėl to, kad nuo š. m. sausio 3 dienos „Lietuvių panorama” iš Lenkijos televizijos antrosios programos skirtinės dažnių juostos buvo perkelta į Balstogės regioninę televiziją. O šios televizijos transliavimo ruožas neapima teritorijos, kurioje gyvena dauguma lietuvių tautinės mažumos atstovų. Tuomet protestavome prieš tokį sprendimą, bet mūsų paprašyta būti pakantiems, kadangi artimiausioje ateityje planuojama įvesti skaitmeninę televiziją, tad problema bus išspręsta. Šiuo metu tuo, jog lietuvių mažumos laida buvo perkelta į regioninę televiziją, argumentuojamas sprendimas laidą panaikinti! Jaučiamės apgauti.

Neramina mus taip pat atmosfera, kuri jau ilgesnį laiką kuriama visuomeninėje žiniasklaidoje kalbant apie lenkų mažumos Lietuvoje teises ir padėtį. Ši tema pastaruoju metu yra labai gyva. Tuo tarpu, kaip matome, tautinių mažumų Lenkijoje, ypač lietuvių mažumos, tema visuomeninėje žiniasklaidoje gvildenama retai, o nuo š. m. rugsėjo Lenkijos lietuviai visiškai netenka galimybės turėti savo televizijos laidas.

Todėl kyla klausimas, ar įgyvendinus tokį sprendimą nebus absoliučiai paneigti demokratija ir pliuralizmas Lenkijos televizijoje? Ar mes, Lenkijos lietuviai, netampame įkaitais savoje valstybėje?

Gerbiamas Pirmininke,

viliamės, kad neparemsite Balstogės televizijos sprendimo, akivaizdžiai diskriminuojančio mūsų bendruomenę, laužančio pagrindinius Radiofonijos ir televizijos įstatymo nuostatus, bei imsitės atitinkamų veiksmų, kad lietuvių tautinė mažuma Lenkijos televizijoje turėtų laidas gimtąja kalba, ne trumpesnes negu iki šiol bei prieinamas visiems bendruomenės nariams.”

Kategorijos: Baltų žemėse, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

15 komentarų

 1. Lupačka:

  Mokykimės iš liankų – reikia užversti visus teismus, komitetus, komisijas, organizacijas skundais. Garsiai rėkti apie pjaunamus Lenkijos lietuvius, protestuoti prie viso pasaulio ambasadų.
  Nereaguoti į jokius argumentus, kartoti tą patį daug kartų, kaip tai daro liankai

 2. Algis:

  jeigu viena puse sulauze susitarima zodini ar rastini tada antroji puse taip pat gali keisti zaidimo taisykles… Taip buvo pas musu protevius… Ir ner cia ko caskytis su lenkais, syki ir visiems laikams reikia parodyti jiems ju vieta….

 3. p.s.:

  Lenkijos valdžia – šlykštukai provokatoriai gyliai dėdi Putino kišenėje.

 4. Tik 7 min laida lietuviams, kartą per savaitę iš LDK Gedimino įkurtos Baltstogės. O tai ne tik Punskas, tai ir Seinai bei Suvalkai, dar ir dalis Augustavo ir Baltstogės regiono, kur gyvena etniniai lietuviai autochtonai jau 10000 metų, be Gelupės ar Alšėnų lietuvininkų prūsų, todėl atsakas labai aiškus butu normalioje šalyje, nutraukiamos visokios LTV ar LTV2 lenku laidų transliacijos ir nuolatinė polonijos TV radiacija 24 val per para. Taip pat ir del znad vili transliacijų licenzijos reiktu pagalvoti, nes ten tikrai galimai pasitaiko tautines nesantaikos kurstymai.

 5. p.s.:

  Lenkijos valstybininkas: Kaip jūs lietuviai nesuprantate – mums Putinas liepė žūt būt surasti priežastį ir atsisakyti statyti nająją atominę elektrinę. Mes jus provokyuojame, provokuojame, o jūs kaip tylite taip tylite. Užknisote negyvai. Supraskit – mes todėl ir pasivadinome strateginiais partneriais, kad strateginėje statyboje jus “išdurtume”.

 6. Getautas:

  Delfi rašo, kad “J.Kaczynskis taip pat nustebino pareikšdamas, kad išpuoliai, kai buvo užteplioti lietuviški užrašai Punsko valsčiuje, tebuvęs “nereikšmingas incidentas, kai užtepliojo gal vienas žmogus dažus nuspirkęs”.”
  Vadinasi, jei lietuviai nugriaus paminklą lietuvių žudikams krajovcams – tai taip pat bus nereikšmingas incidentas?
  Taip pat rašoma, kad “per pastaruosius dešimt metų buvo uždaryta pusė lietuviškų mokyklų. Krasnagrūdos ir Krasnavo mokyklose panaikintos lietuviškos klasės, uždarytos Agradnykų, Klevų, Ramoniškių, Vaitakiemio mokyklos, rengiamasi uždaryti Pristavonių ir Vidugirių mokyklas”. Taigi, Lietuva turėtų imtis atsakomųjų veiksmų – uždaryti 60 lenkiškų mokyklų (jų yra, berods, apie 120), o ne didinti finansavimą joms, kaip numatyta naujajame švietimo įstatyme.

  • Getautas:

   Iš viso, manau, kad jei Lietuvos politikai turėtų stuburą ir proto, tai galėtų iš šito konflikto labai daug pasiekti Lenkijos lietuvių padėties pagerinime, nes Lietuvos “lenkai” švietimo srityje turi nepalyginamai geresnes sąlygas negu Lenkijos lietuviai. Reikėtų tvirtai siekti, kad tos sąlygos būtų sulygintos. Gatvių pavadinimai, manau, turi būti rašomi valstybine kalba tiek Lietuvoje tiek Lenkijoje, nes dauguma jų yra naujadarai. Pavardės abiejose valstybėse taip pat, manau gali būti rašomos valstybinių kalbų abėcėlėmis. Juk koks skirtumas – parašyta Jonas Vilkas, ar Jonas Wilkas, Petras Taučius ar Petras Tauczius? Istoriniai lietuviški vietovardžių pavadinimai Lenkijoje turėtų būti rašomi ir lietuvių kalba. Istorinių lenkiškų vietovardžių Lietuvoje nėra.

  • liankas:

   “Vadinasi, jei lietuviai nugriaus paminklą lietuvių žudikams krajovcams – tai taip pat bus nereikšmingas incidentas?”

   Ne, tai bus labai reikšmingas incidentas, leidžiantis mums atšaukti savo sutikimą prisidėti prie naujos AE statybos

 7. Rokas:

  Matyt, reiktų taip pat garsiai pradėti kalbėti apie pažeidžiamas teises ir Lenkijos lietuvių diskriminavimą bei norą juos asimiliuoti (pabrėžiant, kad tai Lietuvos žemės, kurios okupuotos. Bet žinoma taktiškai ir pavartojant tada kada reikia). Manau, kad Lietuvai su Balstogės, Augustavo, Suvalkų žemėmis reiktų elgtis kaip su savo. Transliacijos nutraukimas, būtų gera proga pvz pačiai Lietuvai į tas teritorijas transliuoti lietuvių kalba įvairias programas ir žinias (vykstančias tose teritorijose) panaudojant kokias bent 2val 2LRT programos vakaro laiko, kad žmonėms būtų patogu. Tokiu atveju lietuviai žurnalistai dirbę Balstogės TV galėtų toliau dirbti tose teritorijose, rinkti medžiagą ir panašiai, o būstinė būtų Vilniuje iš kurios būtų tik transliuojama. Tokiu atveju žmonės neatitrūktų nuo lietuvių kalbos, žinotų kas vyksta aplink juos (kas jiems taip pat aktualu) okupuotoje Lietuvos teritorijoje (Lenkijoje), taip pat galimėtų įtraukti kokias nors diskusijas jiems rūpinčiais klausimais, kultūrines laidas. Neturėtų Lietuvai tai daug kainuoti, o poveikis būtų didžiulis. Informaciją apie tokią programą galimėtų pakabinti mokyklose ir įvairiose įstaigose, kad kuo daugiau žmonių pamatytų, tokiu būdu ir daug žiūrovų atsirastų.

 8. Arvydas:

  Jie labai nori mokytis gimtosios kalbos, tai ir uždrausti ” laukinių ‘ /slavų / kalbą, nes gimtoji kalba pas juos turėtų būti lietuvių, o ne ” laukinių ” gyvena tai Lietuvoje.

 9. Rytas:

  kalbos kalbos ką padarėt?

 10. Nadomas:

  Okinčicas dar daro į kubilą.Paprašykim Prezidentės gal uz tv.laidos nutraukimą kokiam lenkui medaliuką uzkabins.Ir šiaip gave į zando pusę atsukim kitą.Bus krikščioniška.Gink dieve neizeiskim, neišprovokuokim,nusizeminkim,nebekvėpuokim, nuzeminkim savus patriotus, numirkim -tik, kad lenkas nesupyktu . .ATSIBŪSKIT IŠRINKTIEJI. Nebedrebinkite kinkų, jei kuris iš baimės prišikote kelnes išsiplaukite ir pirmyn.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: