A.Butkus. „Aš nekaltas – mane išprovokavo!“ (16)

Prof. Alvydas Butkus

Prof. Alvydas Butkus

Toks yra tradicinis prievartautojo pasiteisinimas. Išprovokavo trumpas sijonas. Išprovokavo palankios aplinkybės, mergiotės juokas, žmonių nebuvimas netoliese. Geras oras. Liftas. Laiptinė. Panašiai teisinasi ir kitokie smurtautojai. Snukis nepatiko. Šukuosena nepatiko. Plika galva nepatiko. Neturėjo degtukų cigaretei pridegti. Nespėjo pasitraukti iš kelio. Provokatorius! Todėl nesusivaldžiau ir dėjau į dūdą. Norėjau padaryti jam snukio plastinę operaciją. Pagal savo skonį. Norėjau pakeisti šukuoseną. Norėjau, kad augintų plaukus tokius, kaip mano. Norėjau, kad kalbėtų taip, kaip aš. Norėjau, kad kitą kartą apsirengtų taip, kaip rengiuosi aš.

Žodžiu, kalti provokatoriai. Tai juos reikia smerkti ir teisti, o ne tuos, kurie nesusivaldė ir pasidavė provokacijai.

Nestabilios psichikos lenkų „patriotas“ L.Zavistinovičius gali tęsti Armijos Krajovos nespėtą baigti etninį valymą kitados buvusioje želigovskinėje Lietuvos teritorijoje. Nervingi „Antifa“ berniukai jau ėmėsi praktikos užpulti ir metaliniais strypais sumušti ne jų pažiūrų žmones. Gamtininkų festivalyje Šalčininkų rajone naktį metaliniais strypais sumušti jo dalyviai studentai. Visais atvejais Lietuvoje – tyla. Juk ne lietuvis šaudė, ne lietuviai žmones daužė. Be to, patys lietuviai kalti, kam provokavo. Ne ten gyveno, ne taip mąstė, ne ten rengė festivalį.

Sausio įvykius 1991 metais, sako, irgi lietuviai išprovokavo. Jedinstvininkų terminologija šnekant, „sąjūdistai, nacionalistai, neonaciai, fašistai, radikalai“. Tokius tik mušt be jokio sąžinės graužimo. Todėl Sausio 13-osios skerdynių aukos yra ne nušauti ar tankų sutraiškyti lietuviai, o golovatovai, uschopčikai, makutinovičiai ir burokevičiai. Jie ir jų viršininkai Maskvoje buvo priversti griebtis smurto, nes juos, vargšus, išprovokavę lietuviai nacionalistai.

Dabartiniai nacionalistai provokuoja valdžioje esančius kruglodurovus, deržimordas ir jų patarėjus. Provokuoja eitynėmis, ne tokiomis šukuosenomis, ne tokiais batais, ne tokių spalvų vėliavomis, ne tokiais šūkiais ar tiesiog tylėjimu. Provokuoja teiginiais, kad Vilniaus ir Šalčininkų rajonai yra etninės Lietuvos dalis. Provokuoja jaunimo vasaros stovyklomis, baltų etnokultūros, tautosakos, latvių kalbos studijomis, liaudies dainomis, ekspedicijomis po lietuviškus kaimus lenkų (ir de facto Lenkijos?) valdomuose Lietuvos rajonuose. Tai kas, kad šie nacionalistai atsirado kaip atsakas į valdančiųjų pataikavimą kitiems nacionalistams, į anų nesiskaitymą su Lietuvos įstatymais ir Konstitucija, į lietuvių diskriminavimą Pietryčių Lietuvoje. Tai kas, kad anie nepravardžiuojami nei neonaciais, nei radikalais, nei talibais. Jie, matote, gali dar užsigauti ir imti skųstis, kad yra persekiojami dėl pasirinktos tautybės. Be to, jie yra savesni už savus, nes siekia švento tikslo – įkurti Lietuvoje slavakalbį rezervatą ir, kas žino, gal net įgyvendinti 1990-1991 m. sužlugdytą autonomijos svajonę. O jau paskui – tik žingsnelis iki „Litwos Środkowos“ atkūrimo pagal visus 1920-1922 m. scenarijus. Juo labiau kad Lietuva taip gražiai ir toliaregiškai pripažino Kosovo nepriklausomybę. Paskaitęs vieno Lietuvos lenkų laikraščio internetinius komentarus tikrai sužinai, kad „nie długo już, nie długo“.

Apskritai dabartiniai lietuvių nacionalistai, pasak kai kurių politikų, iš esmės skiriasi nuo Atgimimo laikų nacionalistų. Dabartiniai nesupranta, kad skelbtis lietuviu Lietuvoje yra gėda ir net nusikaltimas. Kad tai yra buržuazinė – atsiprašau – socialistinė atgyvena. Kad tai erzina ir provokuoja Lietuvos nelietuvius, kurių nemaža dalis yra kažkokios „ošviatos“ įtikinti, jog lietuvius sugalvoję ir sukūrę caro agentai „russkije litovcai“ Ivan Bassanovič ir Ivan Jablonskij, o jų portretus „cholerni nacionalistai“ nešioja per eitynes!

Tad gal ir teisus teisingumo ministras R. Šimašius, samprotaudamas apie savigynos teisę ir kviesdamas ginkluotis? Juk kas žino, kada išlįs naujas Zavistinovičius-Breivikas su dvivamzdžiu ar koks nervų nevaldantis antifastas su armatūros strypu rankoj. Reikia gintis patiems, nes anie gali likti nekalti – juos, matot, bus išprovokavusi lietuviška trispalvė ar „nacistinis“ šūkis „Lietuva – Lietuvos vaikams!“ Ypač, kai laikai save ne Lietuvos vaiku. Ypač, kai valdžiažmogių smerkiantys žodžiai atriša rankas ir palengvina sąžinę „provokatorių nacionalistų“ aukoms.

Alvydas Butkus yra Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, Letonikos centro vadovas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

16 komentarų

 1. suomis:

  Pagarba. Taip ir padarysim. Apsiginkluosim. Nors. Kiek girdėjau, tai KAIMAS apsiginklavęs. LIETUVOS kaimas. Ir tiesiogine šio žodžio prasme.

 2. lamatas:

  rodos linksmai parašė,tai kodėl taip liūdna darosi?

 3. Nagi:

  Ačiū Jums profesoriau, labai ačiū už nuoširdžius straipsnius kurie pastoviai gina Lietuva ir lietuvius nuo pastovaus jų šmeižimo, nors tą gynėjų darbą turėtų dirbti visiškai kitos tarnybos, bet pažiūrėjęs V Savukyno laidą Savaitės Atgarsiai pašiurpau išgirdęs kaip apie Lietuvą ir jos žmones kalba buvęs vyriausias \Lietuvos Saugumo vadas Mėčys Laurinkus ir supratau, jog Lietuva neturėjo ir neturi savo saugumo kuris gintų ją nuo tautos niekintoju taip ją tvirtai, kaip kad buvo ginama Lietuva tarpukaryje, kai saugumo vadu dirbo ponas Skučas kurį bolševikai vos tik okupavę Lietuvą suėmė jį ir patį pirmą sušaudė. Su kokia gilia panieka M Laurinkus kalbėjo apie tautinius patriotus ir jų organizacijas, tikrai jei nežinotumei galėjai pamanyti kad ten kalba ne buvęs VSD vyriausias vadas, o koks tai sovietinis patriotas kalbantis apie buržuazinių nacionalistų daroma žalą tarybų Lietuvai, o jam su pasimėgavimu talkino žurnalistas Virgis Savukynas. Kol LRT dirbas tokie “žurnalistai” kaip V Savukynas, Matonis Miliūtė, Lietuva ir toliau būs drabstoma purvais ir maitinama informacinėmis srutomis surinktomis iš Lietuvos priešų kanalizacijos srautų. Eilinis žmogus prieš šią sistemą nieko padaryti negali, tuo labiau, jei gyveni ne pačiame Vilniuje. Kiek dar gali tie “inteligentai” pasityčioti iš tautos įkurdami įvairius “inteligentų” klubus lenkų teisėms Lietuvoje ginti, nors jie patys tautai nepaaiškina kokios lenkų teisės Lietuvoje yra pažeidžiamos, gal geriau tegu tiesiai šviesiai pasako jie atvirai tautai, kad yra gautas įsakymas iš Varšuvos Lietuvoje įvesti dvikalbystę, lenkų kalba įteisinant antrąją valstybine kalba, o mūsų kalbą nustumti į pakraščius, taip kaip buvo daroma su Lietuvių kalba sovietmečiu.

  • voras:

   “Kiek dar gali tie “inteligentai” pasityčioti iš tautos įkurdami įvairius “inteligentų” klubus lenkų teisėms Lietuvoje ginti, nors jie patys tautai nepaaiškina kokios lenkų teisės Lietuvoje yra pažeidžiamos”

   Yra pažeidžiama Lenkijos teisė sulenkinti Lietuvą.

   • lamatas:

    nepyk ,bet yra pažeidžiamos tų “inteligentų”teisės ĮSITEIKTI, nes nieko protingo padaryti jie yra protiškai neįgalus.O mums lieka bent nusišypsoti vienas kitam .Ir tai būs didelio darbo pradžia

  • p.s.:

   “Kol LRT dirbas tokie “žurnalistai” kaip V Savukynas, Matonis Miliūtė, Lietuva ir toliau būs drabstoma purvais ir maitinama informacinėmis srutomis surinktomis iš Lietuvos priešų kanalizacijos srautų.”

   Žurnalistai nelabai ir kalti. Jie tik daro tai, ką nori matyti tie, kurie moka tiems žurnalistams pinigus. Deja, draugelių klanelis, vieną po kito išmėtė iš LRT tarybos sau neparankius žmones prastūmė sau lojalius ir renka LRT vadu “savo” žmogų. Siaurusevičius laiko tik klaneliui lojalius žurnalistus kiti turi išeiti arba kurti klaneliui palankias laidas. Faktiškai klanelis yra neoficiali politinė jėga, kuri korupcinių ryšių pagalba užvaldžiusi LRT daro per valstybinę televiziją sau palankią politiką.

 4. lamatas:

  sutinku su “Nagi”,bet…..bet noriu truputi paprieštarauti-” Eilinis žmogus prieš šią sistemą nieko padaryti negali, tuo labiau, jei gyveni ne pačiame Vilniuje.”-gali ir dar kaip gali-pakalbėti su kaimynu,su draugu ,su giminaičiu ir taip toliau.Atkreipti dėmesį,paaiškinti,įtikinti.Rodos toks mažas,bet iš tikruju toks didelis darbas “eiliniam” žmogui.Labai,labai didesnis negu nieko nedaryti.

 5. Nagi:

  ‘lamatai”, tą aš ir darau savo provincijoje, kiek galiu tiek bandau skatinti lietuvybę Lietuvoje ir apginti mūsų kalbą nuo tokių niekšų kaip “russkyj litovec” kur jų teiginiai nėra pagrįsta jokiais argumentais ar faktais, grynas pramanas bet stropiai platinama tarp slavų internetinėje erdvėje.

 6. tikras lietuvis:

  Autoriui.
  Nacionalistai yra jau įtartini vien dėl to, kad vadina save žydiškai ir tokiu žodžiu, kuris jau seniai turi neigiamą prasmę.
  Jei jų tikslai būtų geri, tai nesimaskuotų įvairiais pavadinimais (kaip, pvz., pederastai bando maskuotis pavadinimu gėjai 🙂 ), o vadintų save tiesiog patriotais, t.y. Lietuvos interesų reiškėjais ar tautos atstovais.

 7. lamatas:

  Manau ,kad tik taip dideli darbai ir daromi.Kiekvienas savo vietoje, pagal savo galimybes,suprantant,kad niekas be manes to nepadrys. Na o šūkauti atkišus krutinę-“pažiūrėkit koks AŠ protingas”,kaip ir žaisti žodžių reikšmėmis-niekingas ir beprasmis užsiėmimas.

 8. Getautas:

  Straipsnyje yra keli netikslumai: tas laikraštis save pristato ne lietuvos lenkų laikraščiu, o Lenkijos laikraščiu Lietuvoje – suprask – Lenkijos laikraštis, platinamas tik vienoje Lenkijos provincijoje; o kad Jonas Basanavičius buvo caro agentas “įrodė” ne kokia nors “ošviata” o švietimo ministro pavaduotoja Nerija Putinaitė.

 9. Aleksotas > tikram lietuviui:

  Tai kad jie savęs ir nevadina nacionalistais. Taip juo pravardžiuoja kubiliai, laurinkai, savukynai. Pagal sovietinę terminologiją ir tradiciją. O patys “nacionalistai” save vadina “tautiniu jaunimu” Dar “patriotais”.

 10. vitoox:

  Sena tiesa, kad žodis gali žeisti labiau nei ginklas – ir tas žodis šiandien sklinda ne tik kaimynui į ausį , bet ir moderniais keliais. Siūlau pasinaudoti Google+ ir kitų soc. tinklų suteikiamomis galimybėmis, skleidžiant savo mintis. Kol dar antifastai neuzurpavo pilnai virtualių erdvių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: