Naikinamas Kryžių kalno kraštovaizdžio autentiškumas (7)

Jonas Minkevičius, www.alkas.lt

Kryžių kalnas | travel.lt nuotr.Atviras laiškas

Iš spaudos sužinojęs, kad Valdžia (pirmininkaujant jos statytiniui Kultūros (!) ministrui), kartu su Šiaulių vyskupija ir mūsų „principingais“ paminklosaugininkais, jau galutinai pritaria , pažeidžiant įstatymus, sunaikinti Kryžių kalno autentiškumą, pakalnėje pastatant antžeminę bažnyčią ir apskritai urbanizuoti pasaulinės reikšmės religinį, kultūrinį ir kraštovaizdinį paminklą, manau, kad toliau tylėti jau nebegalima. Tai peržengia visas ribas.

Apskritai matome, kas pas mus darosi – ir su Kauno Vilniaus gatvės elementų ardymu, ir su „stiklainiu“, ir ypač su pajūrio objektais, kurie tapo mūsų „kultūros“ aukomis. Tačiau Kryžių kalnas, kaip ypatingas mūsų nacionalinis turtas, vienintelis toks visame pasaulyje, atsidūręs ant autentikos sunaikinimo krašto, tikrai nusipelno nedelsiamo mūsų architektų cecho įsikišimo ir apgynimo.

Juo labiau, kad atsirado tokių „brolių“, kurie be sąžinės graužimo, nebijodami, kad gali netekti licencijų, neleistinoje vizualinės aplinkos vietoje padarė detalųjį planą ir skelbs šioje vietoje pačios bažnyčios projekto konkursą. Štai skelbiamas kraštovaizdžio architektūros darbų konkursas, visai nematant, kad kraštovaizdžio architektų panosėje naikinamas pats garsiausias pasaulyje mūsų kraštovaizdžio paminklas. Nejaugi ir toliau abejingai lauksime jų „sėkmingo“ rezultato ir užsiimsime tik mums šiandien egoistiškai naudingais darbais?

Gal pamėginkime pajudinti Valdžios antikultūrinį požiūrį ir beužželiančią pačių architektų sąmonę ir sąžinę per Lietuvos architektų sąjungos ir žiniasklaidos galimybes.
Pagarbiai,

Jonas Minkevičius,
architektūros profesorius

www.alkas.lt

Kategorijos: Kultūros paveldas, Laiškai Alkui, Naujienos | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: