Lenkų intelektualai R.Sikorskį ragina neužmerkti akių blogiui Lietuvoje (5)

Šarūnas Černiauskas, www.delfi.lt

 DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Lenkijos akademinis elitas, regis, gerokai susipriešino dėl santykių su Lietuva. Prieš porą savaičių būrys intelektualų viešu laišku ragino užsienio reikalų ministrą Radoslawą Sikorskį taisyti pašlijusius kaimynių santykius, o dabar dar gausesnės profesūros pajėgos viešai prašo, kad ministras užkirstų kelią lenkų tautinės mažumos engimui.

Šį intelektualų laišką, pasirašytą kelių dešimčių Varšuvos bei Lodzės universitetų dėstytojų, pirmadienį, 2011 m. birželio 6 dieną, paskelbė dienraštis „Rzeczpospolita“.„Nepaprastai liūdėdami stebime lenkų diskriminaciją Vilniaus krašte. Tuo pat metu su didžiuliu optimizmu priimame Užsienio reikalų ministerijos veiksmus ginant mūsų tautiečius. Tikimės, kad jie bus pakankami, kad ilgam pagerintų lenkų populiacijos gyvenimą Lietuvoje“, – rašoma R. Sikorskiui adresuotame laiške.

Lenkų profesūra pripažįsta gerų Lietuvos ir Lenkijos santykių svarbą, tačiau pabrėžia, esą Lietuvai vardan šios bičiulystės nuolaidžiauti neverta.

„Lietuvos-Lenkijos draugystė praeityje ir, kaip to norėtume, ateityje mums turi sunkiai įkainojamą vertę. Tačiau esame įsitikinę, kad tą draugystę galima pasiekti remiantis tik tiesa“, – teigia lenkų intelektualai, pabrėždami būtinybę kovoti su žmogaus teisių pažeidimais.

R. Sikorskis raginamas atvirai ir griežtai spausti Lietuvą lenkų tautinės mažumos klausimais – esą tai vienintelis būdas pasiekti, kad dvi tautos pagaliau viena kitą suprastų.

„Netinkamai atliekami veiksmai, užmerkiant akis blogio akivaizdoje, prives tik prie naujų kivirčų, o galiausiai prives prie pasitikėjimo tarp šalių nebuvimo. Mūsų įsitikinimu, diplomatas, mėginantis pagerinti santykius tarp dviejų valstybių, turi būti tarsi pats geriausias gydytojas. Jis turi susitelkti ne tik į skausmo, atsiradusio dėl įsisenėjusios ligos, malšinimą, bet ir į tikrųjų jo priežasčių išgydymą“, – tęsia lenkų intelektualai. Jie pabrėžia suvokiantys, esą šis procesas gali būti skausmingas ne tik ligoniui, bet ir pačiam gydytojui.

„Tik solidžiu kursu pakreipti Lietuvos-Lenkijos santykiai gali ištverti įvairias prieštaras ir prisidėti kuriant bendrą Europą be šovinizmo ir konfliktų, kurie praeityje ją taip nualino“, – reziumuoja lenkų akademikai.

DELFI primena, kad gegužės pabaigoje būrys lenkų intelektualų kreipėsi į tą patį R. Sikorskį su prašymu „pradėti veiksmingą tarpusavio dialogą, paremtą supratimo ir pagarbos dvasia“.

Pats lenkų užsienio reikalų ministras ne sykį pylė alyvos į tautų nesantaikos laužą. Pirmiausiai jis viešai pareiškė nemanąs, kad Lenkija tarpukariu buvo okupavusi Vilnių.

Vėliau Lenkijos diplomatijos vadovas iškėlė savotišką ultimatumą – esą jis nekels kojos į Lietuvą iki nebus išspręstos lenkų tautinę mažumą kamuojančios problemos.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika | Žymos: , , , , , , , .

5 komentarai

 1. tikras lietuvis:

  Gerokai jau įkyrėjo tie lenkomanų pirsčiojimai.

 2. Alvydas Butkus:

  Ar tas Sikorskis apskritai turi akis? Tai vienas iš tu lenkų, kuriuos po mirties laidoja dalimis, kaip Pilsudskį. Atskiria nuo kūno tai, ko gyvi būdami jie neturėjo.

 3. Remigijus:

  Šiaip jau – “intelektualas” – nereiškia “turys intelekto”.
  Čia kaip, pvz., mokslo darbuotojas – nereiškia, kad jis mokslininkas.

 4. dzūkas:

  Neigdamas okupaciją, Sikorskis elgiasi kaip Hitleris ar Stalinas. Mes turėtumėm iš istorijos žinoti, ką reišia nuolaidžiauti tokiems kaip Hitleris ar Stalinas.

 5. Arvydas Damijonaitis:

  Okupantus rusus ir okupantus lenkus vienija politika ignoruoti tarptautinę teisę,įzuoliuti Lietuvą tarptautinių arbitražų erdvėje;2.Okupantai visuomet turi savo parankinius provokatorius,kurie okupacinius padarinius primeta Lietuvos pusei.Tomaševskiai yra tokių provokatorių pavyzdžiai;3.Dėl sostinės Vilniaus lenkiškos okupacijos,dėl akivaizdžių genocidinių nusikaltimų požymių Lietuvos pusė gali kreiptis į tarptautinį arbitražą dėl lenkiškos okupacijos padarinių .Lygiavos principas yra neadekvatus,nes lietuviai neokupavo Varšuvos,nenaikino lenkų;4.Rusija niekšiškai išnaudoja Vilniaus lenkišką okupaciją,kaip priemonę “SKALDYK IR VALDYK”,stato atomines elektrines Lietuvos pasienyje;5.Lietuva ir Lenkija galėtų vieningai pareikšti savo VETO atominiams Rusijos-Baltarusijos žaidimams; 6.Lietuviai,čečėnų pavyzdžiu ,gali tapti “teroristais”,nes ir Rusija ir Lenkija(Vilniaus krašto okupacijos padarinių įtvirtinimas,kišimasis į Lietuvos vidaus reikalus) brutaliai pažeidžia lietuvių teisę GYVENTI ;

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: