Kviečia tautosakininko J.Averkos atminimui skirtas seminaras (0)

Juozas Averka | Vytauto, efoto.lt nuotr.

Juozas Averka

Tarp vykstančios folkloro šventės „Skamba skamba kankliai“ renginių yra numatytas ir seminaras „Asmenybes įtaka folkloro išsaugojimo ir sklaidos procesui. Dzūkija“.  Įvyks jis 2011 m. gegužės mėn. 26 d. 17 val. Vileišių rūmuose įsikūrusiame Lietuvių literatūros ir tautosakos institute. Čia yra sukauptas Lietuvių mokslo draugijos archyvas, kurio rankraščiai ir fonografo įrašai yra unikalūs mūsų folkloro raidos liudininkai. Čia turime ir vėlesnius, jau Lietuvių tautosakos archyvo (LTA) sukauptus lobius, kuriuos verta iškelti, parodyti visuomenei.

2009 m. „Skamba kanklių“ metu buvo siūloma susipažinti su kupiškėno dr. Jono Balio, archyvo kūrėjo, palikimu, viešėjo folkloro ansamblis „Kupkiemis“ iš Kupiškio. 2010 m., minint Lietuvių mokslo draugijos tikrojo nario, kaimo siuvėjo ir garsaus tautosakos rinkėjo Mato Slančiausko 160-sias gimimo metines, buvo surengtas mokslinis seminaras kartu su Vilniaus joniškiečių kultūros bendrija „Sidabra“, svečiavosi puiki pasakorė iš Šeduvos – Emilija Brajinskienė.

Šiemet, 2011-siais, siūloma stabtelti ties nuostabios asmenybės, kilimo iš Marcinkonių, Dzūkijos šilų kaimo – Juozo Averkos 100-uoju gimtadieniu.

Juozas Averka buvo daugelio Vilniaus folkloro ansamblių, XX a. VII–VIII dešimtmečiais besikuriančių ir ieškančių savosios kūrybinės raiškos, vedlys Dzūkijos dainų keliais. Iki šiol tie, kam anuomet teko su juo bendrauti, keliauti po kaimus, rengti dzūkiškas vakarones Vilniuje, su meile jį vadina Dėde Juozu.

Seminaro metu veiks Dzūkijos tautosakos rinkinių ir knygų paroda. Seminarą natūraliai tęs vakaronė – pasidainavimai dzūkiška maniera iš Rožės Sabaliauskienės, Juozo Averkos, Petro Zalansko bei kitų pateikėjų repertuaro, kuriuos vienaip ar kitaip perėmė ir puoselėja stipriausi Vilniaus folkloro ansambliai.

Seminaro „Asmenybes įtaka folkloro išsaugojimo ir sklaidos procesui. Dzukija“ dienotverkė:

2011 m. gegužės mėn. 26 d., Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto didžioji salė

17 val.
Bronė Stundžienė
Asmenybės, vertos knygų: tautosakos rinktinių tradicija, gimusi iš Dzūkijos atradimų
Laima Purlienė
Mūsų Dėdė Juozas: Averkos asmenybės žavesys bei įtaka Vilniaus miesto folkloro ansamblių dzūkiškoj o tautosakos atlikimo sampratai
Modesta Liugaitė, Marija Liugienė
Petro Zalansko kūrybinis testamentas vaikams, vaikaičiams ir bičiuliams
Veronika Povilionienė
Šviesiausios Dzūkijos asmenybės mano gyvenimo ir kūrybos kelyje

19 val.
Šventės „Skamba skamba kankliai“ pasidainavimų vakaras: dzūkų tradicija.
Dalyvauja Veronika Povilionienė, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Dijūta“ dainininkai, ansambliai „Jorė“, „Versmė“, „Vilnelė“, „Vilniaus dzūkuliai“ ir kiti.

Juozas Averka | Vytauto, efoto.lt nuotr.

Juozas Averka | Vytauto, efoto.lt nuotr.

Fotografo Vytauto žodžiai parašyti po J.Averkos nuotrauka: Juozinių proga prisiminiau Juozą Averką, šiltą ir šviesų žmogų, kilusį iš Marcinkonių, o po tremties apsigyvenusį netoli Vilniaus. Nepamainomą pasakorių, dainininką, folkloro pateikėją visi nors kiek su šia sritimi susiję žmonės gerai pažinojo, mylėjo ir vadino tiesiog dėde Juozu.
Nebera jau dėdės Juozo… Neliko nei šios jo sodybos Juodajame kelyje. Dabar čia degalinė…
(Vytautas,  2009 03 20).

Kategorijos: Etninė kultūra, Naujienos, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: