Varnių regioniniame parke atgimė Sprūdės piliakalnis (0)

www.alkas.lt

Sprūdės piliakalnis

Sprūdės piliakalnis

Artėjant turistiniam sezonui, Varnių regioninio parko direkcija pritaikė lankymui vieną iš gražiausių Žemaitijos piliakalnių – Sprūdę. Už Sprūdės piliakalnio tvarkymo darbų organizavimą direkcija tapo Archeologijos paveldo išsaugojimo konkurso Didžiojo prizo laimėtoja.

Sprūdės piliakalnis paryškina gražiausias Žemaitijos aukštumas, primena mūsų ainių baltų šlovingą praeitį. Archeologų nuomone, piliakalnis priskiriamas kovų su kryžiuočiais periodui. Piliakalnio teritorija apima 26 ha. Čia išlikę gynybiniai grioviai, iki keturių metrų aukščio pylimų pėdsakai, „atsekamas” senasis įvažiavimas į pilį. 

Padavimai byloja, jog čia stovėjusi medinė Lietuvos karaliaus Mindaugo brolio kunigaikščio Sprūdeikio pilis, po kuria buvę įrengti rūsiai, slėptuvės. Užrūstinęs karalių Mindaugą, kunigaikštis Sprūdeika pabėgo į Žemaitiją ir ant Sprūdės kalno – saugiausioje ir geriausiai apžvelgiamoje vietoje – įkūręs pilį.

Prieš metus Varnių regioninio parko specialistai pradėjo įgyvendinti projektą „Sprūdės kalno, esančio Varnių regioniniame parke, pritaikymas viešiems turizmo poreikiams” pagal priemonę „Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms”. Šis projektas buvo finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšų. Bendras projekto tikslas – efektyviai panaudoti Varnių regioninio parko kultūros ir istorijos paveldo objektus, plėtojant pažintinį ir skatinant vietinį bei atvykstamąjį turizmą. Projektu buvo siekiama sutvarkyti ir eksponuoti piliakalnį, pabrėžiant jo sudėtinius elementus, aplinką, imituojant kai kurias senąsias funkcijas.

Pasak Varnių regioninio parko kultūrologo Lino Šedvilo, seniau piliakalnis buvo visiškai paskendęs želdinių sąžalyne, jo nesimatė važiuojant Pavandenės – Janapolės vieškeliu. Vėliau Varnių regioninio parko direkcijos atlikti kraštovaizdžio formavimo kirtimai atidengė dalį pilies kalvos su išlikusiais galingais pylimais ir grioviais. Ir tik pernai pradėto projekto lėšomis Sprūdės piliakalnis buvo pilnai pritaikytas turizmo poreikiams.

Šiais metais Sprūdės piliakalnis įtrauktas į Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM organizuojamą konkursą „Atrask ir pažink Lietuvos saugomas teritorijas”. Konkurso metu siūloma aplankyti ir fotoaparatu užfiksuoti 50 įdomių gamtos bei kultūros paveldo objektų bei renginių Lietuvos saugomose teritorijose (daugiau informacijos apie konkursą – www.vstt.lt). Lankomas objektas Varnių regioniniame parke – Sprūdės piliakalnis.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Istorija, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: