Tik išsaugoję bites sulauksime gero derliaus (0)

www.alkas.lt

Mokslininkai teigia, kad per kelerius pastaruosius metus labai pastebimai nyksta bičių šeimos. Bičių nykimas itin ryškus Vidurio Europoje, ypač Prancūzijoje, kur išmirė iki 83 procentų šių naudingų vabzdžių.

Bendros bičių šeimų nykimo tendencijos Lietuvoje labai panašios į europines. Kaip vieną iš bičių išmirimo priežasčių mokslininkai įvardija intensyvų žemės ūkį ir pesticidų naudojimą.

Augalų apsaugos produktus dera naudoti labai atsakingai

Liaudies išmintis byloja, jog lazda visuomet turi du galus: išnaikinus naudingus vabzdžius, mažėja ir jų apdulkinamų kultūrų derlius.

Lietuvoje naudojami augalų apsaugos produktai privalo būti registruoti Lietuvos Respublikoje ir paženklinti lietuvių kalba parašyta etikete. Įstatymų nustatyta tvarka augalų apsaugos produktų registraciją vykdo Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VATZUM). Vertinant augalų apsaugos produktų poveikį aplinkai visada yra įvertinamas ir galimas preparato poveikis bitėms. Registraciją atlieka VATZUM Augalų apsaugos registracijos skyrius (AAP). Registracijos metu atliekamas rizikos vertinimas, nustatomos rizikos mažinimo priemones, patvirtinamas etiketės tekstas. Pareiškėjas (pareiškėjas yra registracijos teisių savininkas. Daugeliu atveju tiekėjas ir pareiškėjas gali būti ta pati bendrovė, bet gali būti ir skirtingos) privalo pateikti ūmaus oralinio ir kontaktinio toksiškumo bitėms duomenis. Jei šitie du laboratorinių tyrimų duomenys rodo galimą nepageidautiną poveikį bitėms, atliekami vadinamieji aukštesnės pakopos tyrimai: tiriamas poveikis bičių lervoms (perams); tiriama, ar dėl augalų apsaugos produkto nepakinta bičių elgesys, gebėjimas išgyventi ir vystytis, kaip produkto liekanos ant apdorotų augalų veikia bites. Tai ypač svarbu, kai vertinami sisteminio poveikio preparatai. Trumpai tariant, galimas augalų apsaugos produkto poveikis bitėms yra nuodugniai ištiriamas. Jei vertinimo metu nustatoma, kad preparato naudojimas gali turėti bitėms neigiamą poveikį, augalų apsaugos produkto etiketėje yra įrašoma specialioji rizikos frazė „ Pavojingas bitėms“, taip pat pasiūlomos (įrašomos etiketėje) praktiškai pritaikomos rizikos mažinimo priemonės.

Kaip apsaugoti bites nuo pesticidų žalos

Atsižvelgiant į preparato paskirtį, naudojimo pobūdį ir laiką, gali būti siūlomi tokie apribojimai:

1) siekiant apsaugoti bites ir kitus apdulkinančius vabzdžius , nenaudoti augalų apsaugos produkto augalų žydėjimo metu;

2) nenaudoti augalų apsaugos produkto aktyvaus bičių maitinimosi metu;

3) purškiant augalus pašalinti arba uždengti avilius;

4) nenaudoti augalų apsaugos produkto, jei yra žydinčių piktžolių.

Augalų apsaugos produktų įvežimo, sandėliavimo ir naudojimo taisyklės  įpareigoja augalų apsaugos produktų naudotojus informuoti bičių augintojus apie planuojamus purškimus. Bitės negali būti auginamos fermose ar kitoje griežtai kontroliuojamoje aplinkoje. Svarbu, kad žemės ūkio verslu užsiimantys žmonės bitininkus vertintų kaip savo verslo partnerius ir su jais bendradarbiautų.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: