Valstybinė kalbos inspekcija primena, kad Vilniaus ir Šalčininkų rajonų savivaldybės ir toliau pažeidinėja valstybinės kalbos įstatymą (8)

www.alkas.lt

Vakar, balandžio 20 d., Valstybinė kalbos inspekcija išplatino informacija apie kai kurių teisės aktų pažeidimus Vilniaus ir Šalčininkų rajone.

Pranešime rašoma: „Jau kelerius metus kyla problemų dėl Vilniaus ir Šalčininkų rajonų savivaldybėse esančių gatvių pavadinimų lentelių, autobusų maršrutų pavadinimų, viešųjų užrašų lietuvių ir lenkų kalbomis.
Vartojant dvikalbius gatvių pavadinimus pažeidžiamas Valstybinės kalbos įstatymas, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 1997-11-20 nutarimas Nr. 66 „Dėl Garsinės ir rašytinės informacijos, kitų viešųjų užrašų laikinųjų taisyklių“ pakeitimo“, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003-10-07 nutarimu Nr. 1231 patvirtintos  Pavadinimų gatvėms ir statiniams suteikimo ir įtraukimo į apskaitą taisyklės.

2010 m. Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorė pagal ATPK 912 str. 1 dalį nubausta 400 Lt bauda (už teisiškai nepagrįstų užrašų vartojimą gatvių pavadinimų lentelėse).

Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius pagal ATPK 912 str. 2 dalį pakartotinai nubaustas 1200 Lt bauda (už teisiškai nepagrįstų užrašų vartojimą gatvių pavadinimų lentelėse).

SĮ Vilniaus rajono autobusų parko ir UAB Šalčininkų autobusų parko direktoriai pagal ATPK 912 str. 1 dalį nubausti 450 Lt baudomis. Tokia pat  bauda paskirta ir UAB „Irzimas“ direktoriui (bauda sumokėta, bet pažeidimas nepašalintas, todėl šios bendrovės direktorius pakartotinai nubaustas 1200 Lt bauda).  Šios nuobaudos paskirtos už kitų kalbų vartojimą autobusų maršrutų lentelėse.

Parduotuvės Avižieniuose savininkė pagal ATPK 912 str. 1 dalį nubausta 450 Lt bauda (už nevalstybinės kalbos vartojimą parduotuvės iškaboje).

Visos šešios Kalbos inspekcijos paskirtos nuobaudos buvo apskųstos Vilniaus apygardos administraciniam teismui. Jis Inspekcijos paskirtas nuobaudas paliko galioti, tačiau šio teismo nutarimai apskųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, tačiau dar nenagrinėti.

Atkreipiame dėmesį, kad Visagine, kur gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai Lietuvos gyventojai, problemų dėl kitų kalbų vartojimo viešuosiuose užrašuose nėra. Gatvių pavadinimų lentelėse vartojami teisiškai pagrįsti pavadinimai. Kituose viešuosiuose užrašuose vartojama valstybinė kalba“.

Neaišku kam skirtas šis pranešimas bei kas ir kaip turi išgyvendinti jame minimus pažeidimus? Klausimas dėl neteisėtų nelietuviškų užrašų Vilniaus krašte nepaisant teismų sprendimų taip ir neišsprendžiamas. Ar Lietuva dar turi valdžią ir ar ta valdžia dar Lietuvos?

Kategorijos: Kalba, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , .

8 komentarai

 1. jaunius:

  _ šio teismo nutarimai apskųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, tačiau dar nenagrinėti._

  Jei vyriausiojo administracinio teismo teisėjai nesugeba dirbti, tegul užleidžia vietą kitiems. Jie gali atsistatydinti.

 2. Alvydas Butkus:

  Lenkams nusispjaut ant tokių baudų! Pinigus baudoms jie lengvai gauna iš Lenkijos. Ir dar piarą pasidaro. Reikia ne baudų, o įstatymo, kuriuo būtų galima šalinti iš pareigų tarnautoją, nenorintį ar nesugebantį laikytis valstybės įstatymų ir teismo sprendimų. Iš transportininkų reikia atimti licenciją, ir baigtųsi visi jų išsidirbinėjimai.

 3. Sutinku su A.Butkumi. Jei skaito Seimo nariai, tai turėtų pasakyti – kas ir kada tokį įstatymą teiks, ar jau pateikė?

 4. Siūlymas dėl baudų dydžio už nevalstybine kalba rašomus gyvenviečių ir gavių pavadinimus:

  Pirma bauda – 1 litas.
  Tai būtų simbolinė pastaba. Mokėdamas baudą banke dar primokėtų nuo 1 iki 3 litų už banko paslaugas.

  Antra bauda – 10 litų;

  Trečia – 100 Lt (kartu areštuojamas baudžiamas asmuo ir pasiūloma jam baudą arba susimokėti iš karto, arba atidirbti 5 valandas viešųjų darbų);

  Ketvirta – 1.000 Lt (kartu areštuojamas autobusas, kad garantuoti baudos sumokėjimą);

  Penkta – 10.000 Lt (kartu areštuojamas baudžiamo asmens nekilnojamasis turtas);

  Šešta – 100,000 Lt (baudžiamas asmuo uždaromas į kalėjimą 1000 parų, jei nesusimokės baudos).

 5. _Visai lenkai suizulejo uzsimane lietuviskas gatves terst su savo polskom raidem…_

  Lietuva reaguoja į tokius užrašus tik iš Valstybinės kalbos įsatymo pažeidimų fakto.

  Žymiai rimčiau būtų, jei:
  Prokuratūra tokias gatvių lenteles įvardintų kaip Oficialaus informacinio ženklo suklastojimą;
  Susisiekimo ministerija Autobusų paslaugas teikiančiai įmonei Veiklos licenzijoje nustatytų aiškią sąlygą dėl maršruto pavadinimo lentelų – jas pažeidus, įmonei būtų atimta licenzija keleivių pervežimo paslaugai;
  Kelių direkcija savavališkus kelio ženklus įvertintus kaip keliančius pavojų eismo saugumui, nes pastatyti šalia važiuojamosios dalies be leidimų.

 6. Vismantas:

  Šis pavyzdys įrodo, kad Lietuvoje nebūtina laikytis įstatymų. Jau netoli ir anarchija. Demokratija greitai peraugs į anarchiją. Nejaugi ne visiems piliečiams galioja Lietuvos įstatymai?

 7. tikras lietuvis:

  Būtina ten įvesti respublikinį valdymą ir įstatymų pažeidimai baigsis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: