Akmenės rajone rasti dinozaurų laikų gyvūnų dantys (6)

www.alkas.lt
Vienas iš rastų dantų priklauso neatpažintos rūšies rykliui

Vienas iš rastų dantų priklauso neatpažintos rūšies rykliui

2010 metų liepą Akmenės rajone, Šaltiškių triaso periodo molio karjere, šalia eroduojamų juros periodo nuogulų, rasti trys stuburinių gyvūnų dantys. Juos aptiko geologai Milda Mickutė ir Gžegožas Dubovskis. Dantys buvo tiriami, juos aprašė Andrejus Spiridonovas (Vilniaus universitetas). Nustatyta, kad vienas iš surastų dantų priklauso neatpažintos rūšies rykliui.

Kiti du dantys, kurių vienas yra 1,2 cm, o kitas – 1,4 cm ilgio, priklauso jūriniams ropliams, remiantis jų sandara, tikėtina – Goniopholis (?) genties jūriniams krokodilams. Radiniai galimi, nes Šaltiškių karjere šalia tipinės jūrų faunos liekanų: gausių amonoidų, belemnitų, pilvakojų moliuskų ir pečiakojų, dažnai aptinkamos ir suanglėjusios sausumos augalijos liekanos. Šių, skirtingose aplinkose gyvenusių organizmų liekanų mišinys rodo, kad šioje teritorijoje klostėsi priekrantės jūrinės nuogulos.

Iki šiol Papilėje rastas tik vienas dinozaurų laikų (juros periodo) gyvūno stuburo slankstelis (saugomas Gamtos tyrimų centro Geologijos ir geografijos instituto muziejuje).

Minėti radiniai liudija, kad juros periodo uolienose, kurios atsidengia Ventos regioniniame parke ir jo apylinkėse, tikėtina rasti ir dinozaurų liekanų.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Istorija, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .

6 komentarai

 1. Kalvis:

  Egoistų stilius. Tokio pobūdžio informaciją reikėtų skelbti žmonėms suprantama kalba. Net patys beveik susipainiojot: periodas juros, o nuogulos jūrinės?
  Negi sunku buvo parašyti, kad Papilėje prieš tiek tai metų gyveno krokodilas Gena, kuris pametė du dančiu? Archeologai ir finansininkai mėgaujasi savo profesiniu žargonizmu, kurio be papildomų knygų normalūs žmonės nesupranta. Ir policininkai turi savo “kalbą”, pvz: pareigūnai įvykio vietoje išėmė kietą buką daiktą, panašų į šaunamąjį ginklą.
  Sunku susikalbėti, kai kiekvienas kalba savo žargonais.

 2. Arūnas Rasakevičius:

  „Akmenės rajone rasti dinozaurų laikų gyvūnų dantys“ ir nuotrauka. Man, paprastam žmogui jau užtenka informacijos ir suprantamos. Kitas, pavyzdžiui, biologijos mokytojas, ras ir daugiau jam suprantamos informacijos. Nenusileiskime iki darželio lygio…

 3. leitis:

  Tekstas taptų visiškai aiškiu, jeigu Akmenės rajone būtų rasti Gžegožo (ar Andrej Spiridonov) dantys 🙂

 4. Lamatas:

  na kad “juros” ir “jūros” visiškai skirtingos savokos.O ryklių (priešistorinių ) dantų ,gan dažnai pasitaiko tarp Baltijos jūros pakrantės akmenukų.Kiekvienas pasistenges gali rasti.Turiu straipsni iš Kaliningrado spaudos,apie asmeninę kolekcija , su nuotraukom.

 5. Kalvis:

  Arūnui Rasakevičiui:
  Jūs tikriausiai pažiūrinėjate “Klausimėlio” laidas. Darželinukų ten nemedžioja, bet daug sužinome apie savo žinių lygį. Na, būk žmogus, kada tie dinozaurų laikai Akmenės rajone buvo? Prie mero Mitrofanovo, ar prie amžinątilsį Meškienės?
  Jei bijai susimauti, tai gali ir nerašyti.

 6. Arūnas Rasakevičius:

  Kalviui. Suprantu Jus, bet mūsų visuomenė yra pripratinta viską gauti sukramtytą ir apdorotą, kad tik, gink Dieve, suprastų. Jums kilo mintis kada gyveno tie gyvūnai? Pirmyn į paiešką informacijos. Jūsų sinapsės jums padėkos.
  Lamatui. Tai yra oficialus spaudos pranešimas iš Lietuvos geologų tarnybos. Yra neatitikimų? Mielai perduosime jiems, kad paaiškintų…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: