Kokį vandenį gerti? (3)

 

Mineralinis vanduo, J.Vaiškūno nuotr.

Mineralinis vanduo

Nuolat girdime specialistų patarimus gerti kuo daugiau vandens, kadangi šis gyvybės šaltinis turi įtakos mūsų puikiai savijautai, gerai nuotaikai, sveikatai bei grožiui. Dietologai tvirtina, kad žmogaus organizmui vandens reikia suvartoti ne mažiau kaip 2 l per parą, ir pabrėžia, kad vanduo turi būti kokybiškas. Kaip tinkamai pasirinkti vandenį?   

Sąvokų labirintuose   

„Mineralinis vanduo“, „natūralus mineralinis vanduo“, „mineralizuotas vanduo“, „stalo vanduo“ – egzistuoja daugybė sąvokų, apibūdinančių vandenį. Kuo jos skiriasi? Verta žinoti, kad sąvokos „mineralinis vanduo“ ir „mineralizuotas geriamasis vanduo“ draudžiamos vartoti Lietuvoje. Mineralizuotas geriamasis vanduo yra vadinamas stalo vandeniu. Jis gaminamas į geriamąjį vandenį pridedant mineralinių medžiagų arba geriamąjį vandenį skiedžiant natūraliu mineraliniu vandeniu.    

Labiausiai paplitusi sąvoka „natūralus mineralinis vanduo“. Ši sąvoka apibūdina vandenį, išgaunamą iš gręžinio povandeniniu–giluminiu vandens siurbliu. Natūralus mineralinis vanduo be sąlyčio su oru patenka į vandens nugeležinimo filtrus, vėliau be sąlyčio su oru – į natūralaus mineralinio vandens išpilstymo įrangą. Natūralus mineralinis vanduo, išpilstytas į pakuotę, yra toks, koks jis yra šaltinyje. Iš jo yra tik dalinai pašalinami nepatvarūs elementai, nepakeičiant natūralaus mineralinio vandens cheminės sudėties.   

Vandens kokybę lemia gręžinio gylis – mitas?

Vandens gamintojos „Druskininkų Rasa“ specialistas tikina, kad nustatyti, koks gręžinys jau yra gilus, neįmanoma, nes viskas priklauso nuo giluminės vandens apykaitos, kur formuojasi požeminio vandens zona. Zonos storis kinta nuo 50 iki 100 m lygumose, o aukštumuose net iki 300 ar 400 m. „Mineralinio vandens kokybė priklauso ne nuo gręžinio gylio, o nuo tame gręžinyje esančios vandens cheminės sudėties. Teigti, kad kuo gilesnis gręžinys, tuo kokybiškesnis vanduo, būtų klaidinga“, – mitą griauna Romas Stonys.   

Gazuotas ar negazuotas?

Specialistai teigia, kad gazuotas natūralus mineralinis vanduo geriau malšina troškulį, gerina vandens skonį. Tačiau anglies dioksido prisotintą natūralų vandenį nepatartina gerti tiems, kuriuos kamuoja gastritas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė. Tokiu atveju rekomenduojama rinktis negazuotą mineralinį vandenį, kurio poveikis sveikatai gerai žinomas jau senovėje. „Vandenį rinktis reikėtų atidžiai, dėmesį atkreipiant į savo sveikatą. Jei vandenį pasirinksite tinkamai, galite pagerinti savo sveikatą, pasveikti nuo kai kurių ligų“, – pastebi „Druskininkų Rasos“ specialistas.   

Pagrindiniais natūralaus mineralinio vandens kriterijais, lemiančiais kokybišką vandenį, laikoma cheminė sudėtis, gręžinio dislokacijos vieta, gręžinio apsauga nuo galimo užteršimo. Renkantis vandenį vertėtų paskaityti tai, kas rašoma etiketėje. Svarbu atkreipti dėmesį į mineralinių medžiagų koncentraciją, kad jų neperdozuotume. Pavyzdžiui, per parą rekomenduojama suvartoti 800 mg chlorido, 2000 mg kalio, 800 mg kalcio, 375 mg magnio, 14 mg geležies. Per didelis kiekis mineralų gali sukelti sveikatos negalavimus: kepenų, širdies veiklos sutrikimą, padidėjusį kraujospūdį ir kt.   

3 priežastys, kodėl natūralus mineralinis vanduo geriau nei vanduo iš čiaupo

Viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl gerti natūralų mineralinį vandenį sveikiau nei gerti vandenį iš čiaupo, – cheminė sudėtis. Vartodami natūralų mineralinį vandenį gauname daugiau vertingų mineralinių medžiagų, reikalingų žmogaus organizmui. Vandenyje iš čiaupo mineralinių medžiagų negausu.   

Dar vienas natūralaus mineralinio vandens privalumas – galimybė rinktis. Atėję į parduotuvę ir paskaitę etiketėse pateiktą informaciją, turime galimybę pasirinkti mums tinkamą vandenį. Gerdami vandenį iš čiaupo, pasirinkimo neturime. Tiesiog geriame tokį vandenį, koks bėga.   

Renkantis vandenį taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad natūralus mineralinis vanduo išgaunamas ir į pakuotę išpilstomas be sąlyčio su oru, kas apsaugo vandenį nuo mikrobiologinės taršos. Deja, vandenyje iš čiaupo neretai randama bakterijų, pavojingų žmogaus sveikatai.   

Apie UAB „Druskininkų Rasa“   

1999 metais įkurta UAB „Druskininkų Rasa“ yra žinoma kaip viena iš didžiausių ir moderniausių vandens gamintojų Lietuvoje. Bendrovė savo veiklą vykdo mineralinio vandens gamybos srityje. Įmonė yra pelniusi 2 aukso medalius: 2003 metais aukso medalis įteiktas už natūralaus silpnai gazuoto mineralinio vandens įvedimą į rinką; 2009 metais vienintelis lietuviškas vanduo „Rasa“ buvo pripažintas metų gaminiu. „Druskininkų Rasa“ nuolat siekia pateikti ir užtikrinti aukščiausią gaminių kokybę — kiekvienais metais bendrovė tyrimams skiria virš 200 000 Lt. Lietuvoje „Druskininkų Rasa“ daugybę metų yra vandens rinkos lyderė. Įmonė turi keturis natūralaus mineralinio vandens ir du geriamojo vandens gręžinius. Bendrovei priklauso gerai žinomi šie prekių ženklai: „Rasa“, „Rasa Premium“, “Rasa active life”, „Elite Light“ ir kt. „Rasa“ — vienas iš penkių žinomiausių vandens prekinių ženklų. Dalį savo produkcijos bendrovė eksportuoja į 12 pasaulio šalių, didžiąją dalį į kaimynines šalis, t.y. Estiją, Latviją ir Lenkiją. 

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

3 komentarai

  1. Algis:

    Taip Taip reklama numete “Rasos” vandeniui geriuasia gerti is tyro saltinio aisku pirma reikia patikrinti ar is saltinio yra tinkamas gerti vanduo…

  2. Prusas:

    labai skanus vanduo…jo pasiilgstu

  3. giedrius:

    gerai meluoja, turbūt visi mineralai vamzdziuose nuseda prieš išbėgant vandeniui per kraną:)) vilniuj vanduo iš krano puikiaI TINKA GĖRIMUI, NES 90 PROCENTŲ ŠALTINIŲ VANDUO!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: