Klaipėdos etnokultūros centre svečiuosis Dapšauskų šeima – orkestras (0)

www.alkas.lt  

Balandžio 2 d., šeštadienį, 15.00 val., Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) svečiuosis garsi giedotojų ir muzikantų – Dapšauskų šeima iš Salantų (Kretingos r.). Pritariant pučiamiesiems instrumentams, bus giedami Žemaičių Kalvarijos Kalnai. Šią renginių ciklo „Tradiciniai giedojimai“ popietę ves kunigas Saulius Stumbra.  

„Žemaičių Kalvarijos kalnai“ giedami nuo XVII amžiaus. Šiose giesmėse apraudamas Kristaus kančios kelias. Šiandien jas dažniausiai girdime per šermenis, mirusiųjų minėjimus, per gavėnią. Žemaitijoje nuo seno gyvavo tradicija giedoriams pritarti pučiamaisiais instrumentais: posmas giesmės – širdį veriantis dūdų verksmas. Iki XIX amžiaus Kalnai būdavo giedami pritariant senoviniams muzikos instrumentams: birbalams, lamzdžiams, būgnams, kanklėms.  Vėliau senuosius medinius muzikos instrumentus ėmė keisti variniai pučiamieji, tačiau pati muzikavimo tradicija, giesmių ir instrumentinio pritarimo melodijos bei stilius buvo išsaugotas.  

Dapšauskų šeima

Dapšauskų šeima

 

Salantų miestelyje gyvenanti Dapšauskų šeimos kapela, kartais vadinama šeimos orkestru, yra unikali ne tik Žemaitijoje, bet ir visoje Lietuvoje. Šeima tęsia prosenelių liaudies muzikavimo tradicijas, nuo seno žinomi kaip geri giesmininkai. Į aštuntą dešimtį įkopęs Leonas Dapšauskas muzika susidomėjo dar prieš išeidamas į sovietinę armiją. Iš senųjų muzikantų įsigijęs pučiamuosius instrumentus ir iš jų pasimokęs muzikuoti, su kitais jaunesniais broliais Stanislovu ir Pranu Skuodo rajone pradėjo groti  vestuvėse ir kitomis progomis.  Vėliau Leonas groti išmokė ir savo žmoną Genovaitę, o paskui ir  savo vaikus – Danutę, Joną, Juozą, Reginą.  

Jau išleistos dvi kompaktinės plokšteles: „Dapšauskų šeimos muzikavimas“ ir „Kalvarijos kalnų giesmės“. Muzikantai aktyviai koncertuoja Salantų ir Kretingos miestų šventėse, folkloro festivaliuose.  

Klaipėdiškiai kviečiami į gavėnios popietę, kur bus giedami Žemaičių Kalvarijos Kalnai bei kartu su kunigu Sauliumi Stumbra pasidžiaugsime gražiu būriu liaudiškųjų giedojimų ir muzikavimo tradicijų tęsėjų.  

 

Kategorijos: Etninė kultūra, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: