Kelmo sostinėje sukosi naktinių šokių sūkurys (0)

Valdas Rutkūnas, www.alkas.lt

Jau antrą kartą kelmiškius ir šokio mėgėjus iš kitų pasaulio šalių kovo 12 d. buvo sukvietusi Kelmo šokių naktis, kurią surengė folkloro ansamblis „Knituva“ Kelmės kultūros centre. „Kelmo“, kaip visa ko pagrindo sostinė Kelmė pateisino savo vardą, todėl šokėjų čia galima buvo sutikti ne tik iš Lietuvos, bet ir  iš Latvijos, Rumunijos, Turkijos, Graikijos, Albanijos, Gruzijos, Japonijos.

Senojoje lietuviškoje mitologijoje Dievas Velinas yra atsakingas ir už menus, šokius, dainas, muziką. Garsusis lietuvių istorikas Simonas Daukantas savo veikale „Būdas senovės lietuvių kalnėnų ir žemaičių“ rašė, kad menų, amatų, poilsio ir šokių dievas Velinas turėjo daug vardų, vienas iš jų buvo – Kelmas.

Pirmoji Kelmo šokių naktis vyko per patį  kiaulių gripo protrūkį, kai buvo uždarytos visos mokyklos, nutraukti visi renginiai. Nesigirdėjo, kad nors vienas šokių nakties dalyvis po to būtų susirgęs gripu – akivaizdžiai buvo patvirtinti mokslinių tyrinėjimų duomenys, kad šokiai labai stiprina sveikatą ir imunitetą, o pasišokus kelias valandas, šis poveikis išlieka ilgam. Žinoma, dar svarbiau tai, kad tokie šokiai įkrauna didelę dozę geros nuotaikos, entuziazmo ir tikėjimo gražia ateitimi.  Šokiai yra tobulas bendruomenę buriantis ir draugiškus ryšius suteikiantis bendravimo būdas. Geruose šokiuose nėra vietos alkoholiui ir kitiems žalingiems įpročiams, nes jie trukdo šokiui ir gyvybinių galių sužadinimui.

Čia renkasi šviesūs žmonės. Kai vakaro eigoje susiruošėm sudeginti senąjį kelmą, į kurį sudėjome savo žiemišką sąstingį ir negandas, turėjome vargti, kol tarp kelių šimtų dalyvių suradome ugnies.

Šį kartą šokiai tęsėsi 14 valandų, sušokta virš 100 pavadinimų Baltijos tautų liaudies šokių. Tai nebuvo nei maratonas, nei varžybos – tiesiog grojo geriausi Baltijos šalių muzikantai, šoko geriausi šokėjai ir norėjosi kuo ilgiau pasisukti šokio laimėje. Džiugu buvo matyti salėje tiek daug gražaus šokančio jaunimo, į šokio ritmą įsisukę, atjaunėjo ir vyresni šokėjai. Liaudies šokiai pasižymi didžiule įvairove, bet kartu ir paprastumu. Juk kas tobula – yra paprasta. Todėl šalia patyrusių šokėjų, puikiai jautėsi ir pradedantieji, nes liaudies šokiuose svarbiausia nuoširdi draugystė ir noras partneriui suteikti laimės.

Patyrę šokėjai iš Latvijos, Vilniaus, Kauno gyrė kultūros centro šokių salę – jog geras jos išplanavimas, puikus parketas, o svarbiausiai – šauni akustika, todėl nereikia jokios įgarsinimo aparatūros – be galo malonu šokti, skambant gyvai muzikai.

Šokama buvo ir siekiant išvaryti užsitęsusią žiemą. Bešokant išaušo nuostabi ilgai laukta šilta ir saulėta pavasario diena. Svarbiausia pavyko išvaryti žiemą iš savęs – šokėjai skirstėsi su dėkingumu ir aistringu noru sugrįžti į Kelmę pasišokti vėl. Į Kelmo sostinę Kelmę grįžta džiaugsmą ir laimę teikiančių šokių centro vardas.

Kategorijos: Etninė kultūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: