Kaune įvyks dviejų leidinių apie jotvingius sutiktuvės (4)

terra 4

Šiandien kovo 18 d. 17 val. Kaune Vytauto Didžiojo universiteto Mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28) vyks poeto, prozininko, Riterio kryžiaus ordinu apdovanoto „Už nuopelnus Lietuvai“ Roberto Keturakio poemos „Jotvingiai“ ir istorijos paveldo metraščio „Terra Jatwezenorum“ („Jotvingių kraštas“) I ir II tomų sutiktuvės.

Anot poemos „Jotvingiai“ autoriaus, pristatomos poemos kūrimui didelę reikšmę turėjo Punske leidžiamo istorijos paveldo metraščio „Terra Jatwezenorum“ tomai, kuriuose autorius atrado jam būtinus ir ilgai ieškotus žinių klodus. „Taip tęsėsi poemos slinktis – rašymas nepasakojant kitiems, netikrinant, nevertinant.

„Puslapis glaudėsi prie puslapio. Jaukus buvo tas glaudimasis – kaip kasdienybės, kuri priklauso vien sau – ne likimui, ne istorijai, ne atminčiai. Ir nesvarbus buvo atvirumas įžvelgti kažkokį tos slinkties reikšmingumą“, – teigia R. Keturakis. Šioje poemoje per skaudų žvelgimą į jotvingių tragišką likimą paliečiama slaptinga ir sakrali Lietuvos lemtis – patvirtinanti, kas yra laisvė, dieviškumo gelmė ir žmogiškumas.

Simboliška, kad kitas Vytauto Didžiojo universitete sutinkamas leidinys – Punsko „Aušros“ leidyklos vyriausiojo redaktoriaus Sigito Birgelio sudarytas metraštis „Terra Jatwezenorum“ („Jotvingių kraštas“). Kaip rašoma jo pratarmėje, metraštis skiriamas dingusiems amžių verpetuose seniesiems šio krašto gyventojams ir iki šiol puoselėjantiems jotvingių atminimą. „Terra Jatwezenorum“ pasakoja

R.Keturakis „Jotvingiai“

R.Keturakis „Jotvingiai“

apie narsiausios iš narsiausių baltų genčių gyvenimą ir lemtį, daug dėmesio leidinyje skiriama nepalankiai po Liublino unijos besiklostančiai jotvingių krašto istorijai.

„Nežinantys istorijos visą laiką pasilieka vaikai. Ji primena mums praeities įvykius, be kurių nesuprastume, kas vyksta šiandien, nemokėtume orientuotis praeities ir dabarties įvykių labirintuose. Istorija yra palaimintas žinojimas, kuris mums teikia žmogiškąjį orumą, savigarbą, pasitikėjimą savimi“, – teigia metraščio „Terra Jatwezenorum“ redkolegija.

Vytauto Didžiojo universiteto ir Pasaulio lietuvių centro (PLC) organizuojamame renginyje dalyvaus poemos „Jotvingiai“ autorius poetas Robertas Keturakis, metraščio „Terra Jatwezenorum“ sudarytojas Sigitas Birgelis, aktorius Petras Venslovas, VDU istorikas, doktorantas Vytas Jankauskas ir Jotvingių kryžiaus riterių ordino didysis magistras dr. Artūras Rukas Daujotis.

Kategorijos: Baltų žemėse, Kultūra, Literatūra, Mes baltai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

4 komentarai

 1. Jaunius:

  Lyg ir būtų gerai toks leidinys ir renginys, bet taip
  nemaloniai skamba “Terra Jatw…”. Ir dar riterių ordino didysis magistras!!! Na, čia jau per daug.
  Žinau, kad Latvijoje šiandien visai gerai jaučiasi Livonijos ordinas,nes latviai beveik neturi savo istorijos, bet Lietuvoje Kryžiuočių ordinui vargu ar pavyktų įsitaisyti. Jotvingius išžudė kryžiuočių ir kitoki ordinai, juos išžudė katalikiškieji galvažudžiai.
  Tai kaip jotvingių palikuonys dabar elgiasi? Gėda dėl to.

 2. Prusas:

  visas siaurinis Vyslos krantas yra lenku okupuotas dar istoriniais laikais, tad ir ju zveriskumus mes zinome Dobryneje ir kitose uzvyslio zemese buvo plynai iszudyti Jotvingiai o ju zemes kolonizuotos zmogzudziu lenku…todel butina atstatyti istorini teisinguma ir dekolonizuoti ta krasta, o jame atkurti Jotuva su dar islikusiais keliais Jotvingiais, tokiais kaip as…mano 1/3 giminiu gyvena aplink Balustoge, kita aplink Gardina, o trecia dalis tarp Druskininku ir Alytaus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: