Mindaugo Lukošaičio piešiniai eksponuojami greta Pablo Pikaso darbų (5)

www.alkas.lt

Šiuo metu viename garsiausių pasaulio šiuolaikinės dailės muziejų „Louisiana Museum of Modern Art“, šalia įspūdingos Pablo Pikaso parodos „Taika ir laisvė“ (atskleidžiančios menininką kaip socialiai sąmoningą asmenybę, politiškai angažuotą, mylintį taiką ir laisvę) eksponuojami lietuvių menininko Mindaugo Lukošaičio darbai. Atskiroje ekspozicijų salėje rodomas M. Lukošaičio sukurtas šimto piešinių ciklas „Pasipriešinimas“.

Be Pablo Pikaso parodos, „Louisianos“ muziejuje šiuo metu eksponuojami ir amerikiečių menininko Al teiloro (Taylor) darbai. Pastaroji ekspozicija įeina į muziejaus 2011 m. parodų ciklą „Louisiana popieriuje“, kuriuo siekiama pristatyti vertingus grafikos darbus ir piešinius iš muziejaus kolekcijos.

Na, o M. Lukošaičio darbai savo tema ir atlikimo technika tarsi susieja šias dvi „Lousianos“ muziejuje eksponuojamas parodas – Picasso „Taika ir laisvė“ ir Al Teiloro fotograviūrų parodą iš ciklo „Louisiana popieriuje“.

„Tiesą pasakius, man pačiam dar iki galo nelabai aišku, kodėl šie piešiniai turėjo tokį didelį pasisekimą… Tarsi jie būtų buvę užkerėti, – juokauja autorius. – Pats savo akimis ne kartą mačiau, kaip žmonės į juos žiūrėdavo su dideliu susijaudinimu. Man, žinoma, malonus toks visų susidomėjimas. Dėl dviejų dalykų, – pirma, žinoma, kad tai glosto mano savimeilę, antra, kad ši rezistencijos tema tokiu būdu labiau aktualizuojama. Ir dar tokioj vietoj, kaip „Louisianos“ šiuolaikinės dailės muziejus…“, – sako Mindaugas Lukošaitis.

100 piešinių ciklas „Pasipriešinimas“ turi gana neįprastą istoriją. Mindaugas Lukošaitis su grupe „Blizgė“ turėjo dalyvauti Vilniaus šiuolaikinio meno centro (ŠMC) parodoje „To Show“. Tačiau nuo grupės menininkas atsiskyrė dėl natūralių priežasčių, anot jo – dėl kūrybinio išsikvėpimo ir nesutarimų. Bet prieš pat parodą, likus vos mėnesiui iki jos, Mindaugas pradėjo staiga „piešti rezistenciją“. Iš pradžių autorius galvojo apie tai „skulptūriškai“: jis norėjo kurti instaliaciją, naudodamas įvairius objektus, garsą ir pan. Tačiau darydamas eskizus jis tiek jų pripaišė, kad netrukus suprato, jog tą ir tereikia daryti – piešti, kol taip „gerai paišosi“. Mindaugui Lukošaičiui užbaigus kurti piešinių seriją „Pasipriešinimas“ ir ją pristačius į ŠMC, jis ėmė skaityti knygas apie rezistenciją. „Po parodos „To Show“ K. Kuizinas pasakė, kad mano piešiniai buvo „hitiniai‘ ir pasiūlė man sudalyvauti 2004 metais tarptautinėje šiuolaikinio meno bienalėje San Paule, Brazilijoje… Dėl to aš jam esu labai dėkingas. Kūriniai prieš San Paulo bienalę dar buvo siuntinėjami į įvairias parodas ir aš nuolat sulaukdavau laiškų, kuriuose buvo rašoma, jog mano darbai sukėlė didelį susidomėjimą“, – prisimena autorius.

2004 m. M. Lukošaitis atstovavo Lietuvai San Paulo bienalėje Brazilijoje ir kartu su broliu, skulptoriumi Gintautu Lukošaičiu toje pasaulinėje parodoje pristatė piešinių seriją „Pasipriešinimas“ apie pokario rezistenciją Lietuvoje ir partizanų kovas, sulaukusią didelio pasisekimo. Po bienalės vienas Danijos šiuolaikinės dailės muziejaus „Louisiana“ kuratorius iškart numatė Mindaugo Lukošaičio eksponuotąją piešinių kolekciją savo kuruojamai parodai „On Line – Louisiana Contemporary“ (2006), kurioje buvo pristatomi piešiniai, sukurti tokių menininkų kaip Virginie Barre, Ernesto Calvano, Barry McGee, Julie Mahretu, Paul Noble, Wilhelm Sasnal ir kitų.

„Kuratorius man daug kartų siuntė laiškus, kviesdamas sudalyvauti parodoje Louisianoje „On line“. O aš tuos laiškus trindavau net neskaitęs, nes tokių laiškų gaudavau labai daug iš visokiausių galerijų… jie ėjo į pašto dėžutę kaip šlamštas… Na, tik paskui kažkas pakišo mintį, kad būtent to pasiūlymo nederėtų atsisakyti. Vėliau tuos piešinius muziejus ir nupirko. Tikrai nedvejojau, nes žinojau, kad aš pats savo darbais taip nepasirūpinsiu kaip jie. Liečia tik apsimovę baltas pirštines… Man tai padarė įspūdį… Beje, žinoma leidykla „Phaidon“ savo išleistoje knygoje „Vitamin D“ paskyrė vietą mano piešinių serijai „Pasipriešinimas“. O į „Phaidon“ leidinius nėra lengva patekti…“, – šypsosi menininkas.

Mindaugas Lukošaitis yra sukūręs ir naujų darbų ciklą “Žydai. Mano istorija”, kurį menininkas planuoja eksponuoti artimiausiu laiku Lietuvoje.

Garsusis Danijos šiuolaikinės dailės „Louisianos“ muziejus įsikūręs už 25 km nuo Kopenhagos, ant jūros kranto; ten yra ir skulptūrų parkas, puikiai integruotas gamtoje. Tai neeilinis meno, gamtos ir architektūros derinys. Šis tarptautinės reikšmės muziejus turi vieną iš didžiausių visoje Skandinavijoje šiuolaikinio meno kolekciją, – joje yra daugiau kaip 3000 meno kūrinių. Kolekciją sudaro daugybės žymių menininkų kūriniai: tai Pikaso, Giacometti, Dubuffet, Yves Klein, Andy Warhol, Rauschenberg, Henry Moore, Louise Bourgeois, Philip Guston, Morris Louis, Jorn, Baselitz, Polke, Kiefer, Kirkeby ir daugelis kitų. Šalia nuolatinės ekspozicijos „Louisianos“ muziejuje kasmet rengiamos 4–6 teminės parodos, kuriose pristatomi iškiliausi pasaulio menininkai ir naujausi pasaulinio lygio šiuolaikinio meno kūriniai parodų serijoje „Louisiana Contemporary“.

Mindaugas Lukošaitis, gimęs 1980 m., kuria ir gyvena Vilniuje. Baigęs M. K. Čiurlionio menų gimnaziją, jis nuo 1999 metų studijavo Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedroje. 2000–2002 m. parodose dalyvavo su bendrais grupės „Blizgė“ projektais, kartu su menininkais Žilvinu Landzbergu ir Roku Petruškevičiumi. Nuo 2003 metų M. Lukošaitis dalyvauja tarptautinėse parodose: Slovėnijoje, Lenkijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje, Belgijoje, Olandijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Liuksemburge, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV, Rusijoje, Brazilijoje ir kt. šalyse. 2005 m. „IBID Projektai“ Vilniuje surengė autoriaus asmeninę parodą.

Mindaugo Lukošaičio piešinių ciklas „Pasipriešinimas“ Danijos šiuolaikinės dailės muziejuje „Louisiana“ bus eksponuojamas iki š.m. gegužės 29 d.

Kategorijos: Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: