Ketvirtadinio Perkūnkalbė (12)

Miglė Nargėlaitė, www.alkas.lt

Artėjant šventėms noriu priminti patriotams, kad negertų pernelyg daug alkoholio. Teisingai atspėjote – sakinys buvo provokacinis. Perskaitę pirmąjį sakinį galite toliau ir neskaityti – komentarų vieta atvira tolesniems ginčams.

Pradėsiu nuo to, kad alkoholis (alus ir midus)  lietuviams ir kitiems baltams tradiciškai yra šventas gėralas. Jį vartodavo apeigų metu – aukodavo dievams ir gerdavo patys. Šitoks apeiginis gėrimas dar vadinamas žemyneliavimu. Alkoholio šventumas yra susijęs su rūgimo procesu. Raugiamas ne tik alkoholis, bet ir, pavyzdžiui, duona. Rūgimo procesas baltų tikėjimo žmonėms asociuojasi su gemalo vystymusi. Duona rūgdama užgimsta ir vystosi. Lygiai tas pats vyksta ir su alkoholiu. Mūsų protėviai šiuos maisto produktus laikė gyvais (ne veltui ir šiandien vadinasi – gyvas alus), o gyvybė yra šventa pati savaime. Taigi alus ir midus yra gyvybės reprezentacija.

Kadangi mūsų protėviai jau taip gerbė ar net garbino midų ir alų, tai tūlas senojo tikėjimo išpažinėjas šiandien maukia tą gėrį kibirais. Ir nė neatsižvelgia į užrašą „vartodami alkoholį rizikuojate ŠEIMOS IR VISUOMENĖS gerove“. Kitaip tariant, tokios senojo tikėjimo vertybės kaip šeima ir visuomenė/bendruomenė netenka savo reikšmės prieš tokią senojo tikėjimo vertybę kaip gyvasis alus.

Logikos klaidos čia, šiaip jau, gal ir nėra. Yra tik žinių trūkumas, kuris oi kiek daug nesusipratimų atnešė šiame pasaulyje. O žinoti reikia tik vieną paprastą dalyką: senovės lietuviai negalėjo išgauti stipresnio kaip 3 – 6 laipsnių midaus ir alaus. Tą liudija ne tik archeologiniai tyrimai, bet ir paprasčiausi kaimo žmonių receptai (čia kalbama ne apie samagono varymą XIX amžiuje prie caro). Taigi net gerdami tokiais kiekiais kaip laiko šventa daugelis baltų tikėjimo žmonių, jie kitą rytą neatrodytų kaip zombiai. O reikia turėti omeny ir tai, kad apeiginis gėrimas – ne tas pats kas maukimas.

Baigdama šį ironišką pašnekesį su savimi norėčiau dar priminti, kad teisingo fakto pateikimas (pvz, alkoholis šventas baltams) paslaptyje laikant tam tikrus jums nenaudingus faktus (alkoholis nebuvo stipresnis nei 6 laipsniai) yra vienas iš propagandos būdų, dažniausiai taikytas ne kur kitur, o Sovietų Sąjungoje (būdų yra įvairių, bet šis – Stalino mylimiausias).

Kategorijos: Naujienos, Religija, Visi įrašai.
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: