J.Trinkūnas. Veliuonos istorija nesibaigia (17)

Jonas Trinkūnas, www.alkas.lt       

Veliuona, J.Vaiškūno nuotr.

Veliuona, J.Vaiškūno nuotr.

Kovo 7 d. „Lietuvos ryte” perskaičiau Arūno Dumalako straipsnį  „Lietuviai įrodė danui: skolini – esi kvailys”.      

Veliuonoje gyvenantis užsienietis paskolino 10 tūkst. litų projektui, kuris suteikė galimybę gauti milijoninę Europos Sąjungos paramą miesteliui sutvarkyti. Užuot grąžinusi skolą, Jurbarko valdžia geradariui kaišioja špygą.       

„Taip gali nutikti tik Lietuvoje. Danijoje – tikrai ne”, – sako Veliuonoje šaknis įleidęs Džonas Baymleris Nilsonas (John Baymler Nilsson). Danas nė sapnuoti nesapnavo, kad Lietuvoje nukentės ne nuo aferistų, o nuo valdžios.       

Paskolinęs pinigų, kad prikeltų vieną seniausių Lietuvos miestelių, kuris jam tapo antraisiais namais, dabar Džonas  Baymleris Nilsonas  iš Jurbarko rajono savivaldybės neišprašo skolos. „Jei nori – bylinėkis”, – atšauna valdininkai, kai jiems primenami negrąžinti pinigai.  Jurbarko rajono meras  Ričardas Juška tvirtina, kad grąžinti pinigus nėra jokio juridinio pagrindo. O jeigu danas nori juos atgauti, tegu bylinėjas.”       

Džonas Baymleris Nilsonas

Džonas Baymleris Nilsonas, J.Vaiškūno nuotr.

„Džonas – sąžiningas žmogus. Jis manė, kad pakanka paspausti ranką ir prieš skolinant pinigus sudaryti sutartį. Tai buvo jo klaida”, – sako dano žmona Izabella.       

Laikraštyje aprašyta Nilsono bėda – tai tik vienas  epizodas visoje grandinėje dano išgyvenimų Veliuonoje. Nuo karų su kryžiuočiais virš Veliuonos kabo moralumo ir amoralumo debesynas. Gal todėl Veliuonoje yra besibaiminančių deivės Veliuonos sugrįžimo.       

Daugiau kaip prieš dešimtmetį Veliuonoje buvo paskelbtas seno mokyklos pastato privatizavimas. Dviejų aukštų beviltiškai susenęs pastatas nieko neviliojo. Bet štai – pasirodė danas Džonas Baymleris Nilsonas ir pareiškė norįs pirkti šitą laužą. Tada ir sukruto vietiniai aktyvistai.       

„Neleisim danui čia gyventi!”. Namą  du kartus buvo bandoma padegti, bet jį pavyko išgelbėti.       

Atkaklusis danas ėmėsi pastato remonto, rekonstrukcijos ir puošybos. Per keletą metų namas virto gražiu meno ir kultūros židiniu. Nilsonas pirko meno kūrinius: skulptūras, paveikslus ir visa tai eksponavo savo kultūrnamyje. Jis buvo tikrai įsimylėjęs šią nuostabią Nemuno erdvę, kuria jis grožėjosi iš namo verandos. Nilsonų sukurtas centras virto traukos centru, kurį lanko meno žmonės iš Kauno ir kitų miestų.      

Jurbarko rajono meras Ričardas Juška

Jurbarko rajono meras Ričardas Juška

Prieš keletą metų Veliuonoje gimė sumanymas pastatyti skulptūrą deivei Veliuonai. Nilsonas taip pat prisijungė prie Veliuonos skulptūros projekto. Bet vėl atsirado priešų, pradėjusių trukdyti šio sumanymo įgyvendinimui. Po didelių vargų praėjusią vasarą deivės Veliuonos skulptūra iškilo greta Veliuonos piliakalnio. Nilsonas skulptūros kūrimui paskyrė nemažai pinigų, parodydamas, jog jam rūpi šio krašto istorija.       

Ir štai dabar – Nilsonas vėl susiduria su lietuviška tikrove. Kas gi tas Jurbarko rajono meras, kuris elgiasi kaip turgaus sukčius? Pasirodo, jis yra Liberalų ir centro sąjungos narys. Gal čia mes regime liberalų moralę praktikoje? Bet gal tai ir daugumos lietuvių šiandienos moralė?  Vartydamas lietuvių tautosakos tomus, pastebėjau pasikartojančius pasakų pavadinimus – „Žmogus už gerą blogu užmoka“.       

Mane glumino tokie tautosakos teiginiai, kol aš atradau paaiškinimą, užrašytą 1913 m. „Pasakose apie paukščius“. Ten sakoma :       

„Nedoram niekados ne gal kan giera daryti, nes tas visados už giera padaryma blogu užmok.“       

Jurbarko rajono mero Ričardo Juškos akys

Jurbarko rajono mero Ričardo Juškos akys

Taip pat skaitykite:
 J.Vaiškūnas. Veliuoną vėl puola kryžiuočiai?

Kategorijos: Naujienos, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , .
alko-2-proc
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *