Ar egzistuoja dar viena planeta Saulės sistemoje didesnė nei Jupiteris? (3)

Arūnas Rasakevičius, www.alkas.lt

Plutoidai

Plutoidai palyginti su Mėnuliu ir Neptūno palydovu Tritonu.

2006 m. Tarptautinė astronomų sąjunga išbraukė Plutoną iš Saulės sistemos planetų sąrašo. Kodėl taip įvyko? 2003 m. buvo atrasta panašaus dydžio kaip Plutonas kita transneptūninė planeta, vardu Eridė. Tuomet kilo dilema, ką reikia daryti su jau atrasta planeta ir nuo praeito amžiaus žinomu Plutonu. Ir buvo nuspręsta naikinti Plutoną iš planetų sąrašo ir jį bei kitas atrastas planetėles priskirti prie naujo kosminių kūnų sąrašo. Tuos kosminius objektus pavadino plutoidais. Beje, vienas plutoidas Sedna tolimiausiam taške būna net 1000 kartų toliau nei Žemė nuo Saulės arba 30 kartų toliau nei Plutonas nuo Saulės.

Įdomus faktas, kad į „pasimatymą“ su Plutonu ir kitais tolimais objektas skrieja NASA kosminis zondas „New Horizons“ (Naujieji Horizontai). Nuo 2006 m. jis jau pasiekė Urano orbitą ir lėkdamas 15,79 km/s greičiu (antras greitis tarp kosminių aparatų po Vojadžerio 1) 2015 m. liepą pasieks savo pagrindinį tikslą, o mes gėrėsimės niekada nematytomis Plutono nuotraukomis. Įdomus faktas, kad misijos pradžioje projektas buvo su planeta, o dabar liko tik su nykštukine planeta. Kur jis šiuo metu yra galite pažiūrėti New Horizons tinklalapyje.

Andromeda

Andromedos galaktika infraraudonuosiuose spinduliuose nufotografuota „WISE“ teleskopo. Matoma aktyvi žvaigždėdara

O dabar apie tai, ką mokslininkai numano. Gali būti, kad tūkstančius kartų toliau nuo Saulės nei Žemė srieja kelis kartus masyvesnė planeta. Turėtų būti dujinė ir su žiedais bei palydovais. Iš kur kilo ši mintis? Pastebėta, kad kometų, atskriejančių iš Orto kometoidų debesies, orbitos būna iškreiptos.  Tokią įtaką gali daryti tik masyvus kūnas. Tokios minties autoriai yra Luizianos universiteto Lafejete profesorius Danielis Vitmairas ir profesorius Jonas Matezi. Jie mano, kad per pora metų planeta bus atrasta. Paieškos bus vykdomos su kosminio plataus regėjimo infraraudonųjų spindulių teleskopu „WISE“. Gal ta planeta jau ir pastebėta buvo, bet niekas neįtarė. Naujosios planetos, kuri taptų devintąja Saulės sistemoje, statusą ir vardą paskelbs Tarptautinė astronomų sąjunga. Šiuo metu ji vadinama Tiche.  Tai yra graikų deivės, atsakingos už miestų likimą, vardu.

 

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: