D. Razauskas: tikrasis mūšis dėl Lietuvos vyksta mūsų dvasioje (audio) (31)

dr. Dainius Razauskas

dr. Dainius Razauskas

Šiandien, vasario 15 d., 14.05 val. per Lietuvos radijo programą „Klasika“ klausykite  mitologo dr. Dainiaus Razausko paskaitos „Mūšis, kurį Lietuva pralaimėjo, ir jo istorinė pamoka, kurią vienąsyk laikas išmokti“.

„Lietuviai per amžius nugalėjo beveik visus pagrindinius karus, bet nuolat traukėsi, mažėjo ir nyko, nes kariavo „ne tą karą“. Tikrasis karas vyksta dvasioje, visuomeniniu lygmeniu – kultūroje“, – teigė mitologas dr. Dainius Razauskas savo paskaitoje skaitytoje 2010 m. rugpjūčio 12 dieną Dvarciškiuose, Švenčionių r. vykusioje kasmetinėje Ramuvos stovykloje. Būtent šios Ramuvuvos stovyklos paskaitos garso įrašas ir skambės šiandien per Lietuvos Radiją.

Dainius Razauskas – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslo darbuotojas, žurnalo „Liaudies kultūra“ Mitologijos ir bendrųjų kultūros reikalų skyriaus vyresnysis redaktorius, Vilniaus universiteto Religijos studijų ir tyrimų centro lektorius.

Laida bus kartojama vasario 19 d., šeštadienį, 14.03 val.

Tiesioginės transliacijos (vasario 19 d., šeštadienį, 14.03 val.) galite klausytis ČIA.

Laidos garso įrašo klausykite čia:

Kategorijos: Garsai, Kultūra, Mes baltai, Vaizdai ir garsai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

31 komentaras

 1. Arvydas:

  Ar ne keista, atsiradus krik62ionybei Lietuvoje, ji tik mažėjo ir traukėsi. Nes ir dabar pažadėtoji žemė kažkur, kur daugiau moka. Visa politika galima prilyginti genocidui..Tai ko nepadarė J.Stalinas su “gulagais ” padaro mūsų išrinktoji valdžia.

 2. Rietuva:

  Mielas Arvydai,prie ko čia valdžia? Kokia Lietuva-tokia ir valdžia.Kokie MES-tokia ir valdžia.Patys tą valdžią ir renkame.O kokie MES-lietuviai?Dabartiniai MES-besirūpinantys,kaip prikimšti tik pilvus.Jokios demokratijos,jokie dvasiniai turtai MUMS nerūpi.
  Pasikeisime MES-lietuviai,pasikeis viskas.Tik…reikės daugybės metų…

  • Arvydas:

   Yra daug monų, kuriais esame priversti patikėti, nes priverčia, kaip ir iliuzonistų mene. Aš asmeniškai paklausiau savęs , jau ne vieną kartą, ką daviau Lietuvai,o ne ką atidaviau svetimšaliams.Pasirodo nieko neturiu ko duoti, nes išrinktieji, su iliuzijų menu išmonija viską, priverstinai.ir kaip visada dar kaltas palieki.

 3. alva:

  Mielas Arvydai, ar ne mes su jumis ta valdzia renkame?

 4. Artūras:

  Rikimai-rinkimams nelygus..
  Kodėl Lietuvos valstybė nuo 1992 metų neskiria nei vieno lito balsavimo balso saugumui užtikrinti (ar teisingai tavo balsas užskaitytas buvo)…
  Analogiškai kitos valstybės skiria dideles lėšas į tai..??
  Ir kodėl nėra lyg šiol galimybės patikrinti pačiam savo balsus,gauti kaip išklotinę,kur pats esi balsavęs ir kaip jie užskaityti..??
  Gal valstybė “nemerkia” pinigų kur nėra prasmės,nes politikoj sėdi tie patys žmonės nuo 1992 metų,tik postai jų keičiasi,arba jų kalba “portfeliai”..
  G.N.(citata): Yra žmonių, kurie neina į rinkimus sąmoningai. Būtent šitaip galime kažką pakeisti. Kai teatro scena taps tuščia, ar vaidins ponai tuščioje salėje? Tuomet gali atsiverti erdvė esminėms reformoms. Eiti į rinkimus – reiškia savo dalyvavimu palaikyti iškrypusią sistemą. Dabar jau nebesvarbu, kas pateks į savivaldybių tarybas, juk savivaldos tiesiog nėra. Tik mūsų sąmoningas atsisakymas dalyvauti žaidimuose pagal nesąžiningas taisykles gali priversti valdžią reformuotis. Laisvė yra iškovojama! Kolaboruojant tik pratęsiame savo, kaip sistemos baudžiauninkų, egzistenciją. Ir sistemos agoniją, kuri gali trukti labai ilgai. Ir svarbiausia, tam nereikia nieko nedaryti, niekur eiti.:) Tik turėti teisingą vidinį motyvą…
  Kalbant apie rinkimus čia.

 5. Artūras:

  Kiek procentų gyventojų turi dalyvauti rinkimuose,kad jie būtų skaitomi įvykę?
  Tad reikia to procento nepasiekti ir rinkimai bus pakartojami ir taip kokius 3-4 kartus,kol pradės kažką iš esmės toje sistemoje keisti,kad žmonės aktyviau dalyvautu.
  Manau dar nėra niekur tai buvę,kad rinkimus reiktu organizuoti 4 kartus,dėl per mažo rinkėjų dalyvavimo,bet ateityje tas tikrai bus ir ne tik Lietuvoje….

 6. Ei komentatoriai. Paklausykite Dainiaus Razausko paskaitos – tada viskas ir paaiškės.

 7. Rokas:

  Laida ne per Lietuvos radijo pirmąją programą, o per Lietuvos radijo KLASIKOS programą, nuorodoje klaida.

 8. suomis:

  Lietuviai(baltai) neturi pirminės, filosofinės apibendrinančios idėjos. Mūsų “filosofai” nesugeba suformuluoti tokios idėjos. O tokia idėja būtina, norint išsaugoti tautą.
  Besiklausant, kilo mintis,kad tą taip vadinamą idėja galėtų būti kekvieno individo kūrybiškumo puoselėjimas, bandymas kekvienam atrasti savąją “Ameriką”. Ir paradoksas tame, kad jeigu Lietuvoje atsirastų daugiau inžinierių o ne humanitarų, tai pasitarnautų, būtent pirminei humanistinei-filosofinei idėjai, kuri ir galėtų sujungti tautą.

 9. tutos kultūra:

  Geras palyginimas:medis,kūnas,dvsia-dūšia(duša).Berniuko ir laumės pavizdys,tai ėjimas ne pagal SAULĘ,bet nuleista galva ,žiūrint sau po kojomis(…kai paklysti eini,eini ir grįžti į tą pačią vietą ),tai ir Gerbiamo paskaitovo mintys pervedė per ilgą istorijos laikmetį ,platų geografijos -teritorijos slėnį,kultūrinius ir religinius slenksčius,bet užbaigė ten,nuo ko pradėjo.Pamaišė eketę ,bet vanduo nepradėjo tekėti. pamastymui:kosmosas-žmogus,ar žmogus-dievas?

 10. Antanas Kinčius:

  Galime neiti į rinkimus, tomaszewskio chebra tikrai ateis visoje Vulnijoje…

 11. Pagrindinės idėjos yra suformuluotos V.Kudirkos eilėraštyje, kurį dabar naudojame kaip LT himną. Reikia grįžti prie tautos šaknų, tačiau jau naujame lygmenyje. Nacionalinė idėja negali egzistuoti atskirai nuo žmonių pasaulėžiūros. Anksčiau visa tai vadinome tiesiog Tikėjimu arba moksliškai, religija. Buvo laikai, kai Dievas, žmonės ir aplinka (gamta), nebuvo atskirti vieni nuo kitų. Tam, kad medis išaugtų, reikia laiko. Procesas vyksta, vienos siaurai suprastos religijos diktatūros jau nebėra. Nebėra ir pasaulietinės diktatūros su pseudoreliginiais atributais. Iš didelės laisvės įkritome į chaosą, iš kurio teks krapštytis. Kelią nurodė V.Kudirka. Dera tik gerai įsiskaityti ir viską priimti ne tik protu, bet ir širdimi.

 12. alva:

  Gerb. Arturai,sistema neiskrypus, tik iskrypeliai iskrypelius renka!kai tokiu susidaro kritine mase-turim valdzioj Kirkilo, Uspaskicho ir Pakso saldzialiezuvius milijonierius.

 13. O ko jūs norit? Dar LDK kunigaikščiai nevienijo baltų žemių,o graibė ,kas blogai padėta slavų kraštuose.Dykroms apgyvendint parsivesdavo tai mozūrų,tai estų,tai totorių ar karaimų(vietoj žuvusių savo karių).Dabartiniai tokie patys- savus išvaikė o kad kas nors jiems dirbtų,parsiveš migrantų.Duok dieve,jei nors slavų,o tai afrikiečių ir azijiečių.Darykit kokią norit rinkimų sistemą, valdys tie,kurie pinigus daro.Kad ir ta Pakso byla.Jis,kad ir mėmė,bet ,,Viljamsui,, nepasirašė,atsisakė pareigų.Kitą tokį per paskutinius 20 metų žinot?O jam nuversti(vis dėlto visos Lietuvos rinktas prezidentas) užteko telefono pokalbių įrašų.Tuo tarpu keliolikos Drėmų pasiskirtam Abonentui nuversti telefono pokalbių įrašų(kurių buvo pakankamai)neužteko.Tada kam neaišku,kiek vertės turi mūsų rinkimai?Jei tas išrinktasis pasipurtys daugiau,nei jam leista,jį lengvai nupaksuos.O buvęs Abonentas dabar padorų žmogų vaidina.Įspūdis toks,kad Lukašenka geriau savo tautos interesus gina,nei mūsų renkamieji.Su lenkais santykiai kaip kažkada tarp šlėktos ir mužiko: šlėkta gali reikalaut,kas jam tik į galvą tvokstels,o mužikas turi teisę tik nuolankiai dauggalį poną paprašyt.Europos nuomonės paisom labiau nei savų interesų,ųžmiršę,kad kai 1935 teisėm nacistus,prancūzų ir anglų spauda Lietuvą kaltino pilietinių teisių varžymu .

 14. Arvydas:

  Mano nuomone,apie laidą, keist žmonių sąmoningumą Lietuviškumo atpažinimą, ES. Krikščionybė, kaip pasaulinė religija, atmestina.Nes globalistui, kaip ir internacionalistui, į viską vienodai nusispjaut.Kažkodėl neakcentavo globalizacijos pradžios Lietuvoje, t.y. nuo pirmo prūsų ir lietuvių vardo paminėjimo metraščiuose.Įdomu kad Lietuva sugebėjo paskaičiuoti sovietinės okupacijos žala, užmiršdami paskaičiuoti Vatikano globalizacijos žalą. Tik prisimenam išnykusius prūsus, sunaikintus artefaktus… sunaikintą raštą / runos /už kuriuos net žmogžudžiai gaudavo nuodėmių atleidimą…įdomu kiek įvertintu kelių šimtmečių okupaciją. …taip ir norisi užbaigti Arvydo Šliogerio mintimi..” Teomitas – du tūkstančius metų trunkanti beprotybė. Bet jeigu beprotybė truktų net šimtą tūkstančių metų, ji vis tiek nevirstų protingumu. Jei tiek pat metų truktų klaida, ji vis tiek nevirstų tiesa.Jei tiek pat, ar daugiau, metų truktų nesąmonė, ji irgi nevirstų sąmone. Blogiausia – o taip jau atsitiko, – kad šita nesąmonė persikelia į pasąmonę.”

 15. alva:

  i pasamone kai kam persikele fasizmu atsiduodanti Pakso rinkimines agitacijos simbolika, o dr. Dainiaus Razausko straipsnis- kaip nuo zasies vanduo!Gal darykit kokius kvepavimo pratimus,kad smegenys veiktu!Sekmes asmeniniame gyvenime.

 16. Kas nespėjo Dainiaus Razausko paskaitos išklausyti – pirmyn – laidos įrašas ja yra Alkas.lt portale.

 17. Vilmantas Rutkauskas:

  Lietuva – pavirtusi į didelį, apkerotą – apžegnotą judaistinį božnytkaimį, kurio kryžiai ant mūsų žemių ir įv. kampų bei kaktų primena, kad per 600 metų ir dabar juodaskverniai judaist.-autoritariniais kliedesiais tebežaidžia žmonių silpnumu….
  Perkūniška jėga mus telydi !

 18. Europa, pagal vyraujancia gyventoju odos spalva galime vadinti Baltija, Afrika iseitu – Juodija, Amerika – Raudonija, Azija – Geltonija, Australija – Rudija.
  Desninga, kad Baltijos vidury – Baltijos jura.
  Lietuvius, latvius, prusus pagal prigimtine pasauleziura siulau vadinti GAMČIAIS.

 19. Anglams tikrai nera ko pavydeti – ju kalba yra MIRUSI, nes 50% anglu kalbos sudaro lotyniski zodziai, 30% – senoves graiku, prancuzu, vokieciu, skandinavu ir kt. Angliskos kilmes zodziu yra tik 20%. Ko gi jiems pavydeti?

 20. laisvamanis:

  Mielieji gamtoje taip viskas surėdytą, kad visuomet mažesnės dalelytės jungiasi į struktūras ir ilgainiui išsivysto nauja gyvybės forma. Taip iš porų atsirado ląstelės iš ląstelių amebos, o vėliau visa gyvybės formų įvairovė žemės planetoje. Aš suprantu jūsų meilę didingai Lietuvių ar Sarmatų istorijai, bet reikia pripažinti, kad atskirų teritorijų ir jų ribų aklam saugojimui ir gynimui ateina neišvengiama pabaiga. Žmogus iš teritorinio gyvūno pamažu tampa savo ryšį su visata suvokiančia esybe. Esybe, kuri yra vienis su viskuo kas egzistuoja. Tokia primityvi bendravimo forma kaip kalba išnyks, nes mes esame daugiau nei žodžiai galėtų apsakyti. Šalys ir tautos susilies į vientisą harmoningą organizmą. Karų ir smurto kupina teritorijų gynimo istorija praras prasmę. Kai apsikabini tą kuris yra prięšas (nuo žodžio priešais) – susipriešinimas išnyksta. Pats nuo savęs nebeturi ką ginti. Tokia tai perspektyva…

 21. Laivamaniui.
  Tai, kad tautos susilies i vieninga kuna (organizma) tikrai nereiskia, kad turime prarasti savo tapatuma – priesingai – kiekvienas turime buti kiek galima labiau savimi, taip, kaip kuno nariai (organai) yra skirtingi vienas nuo kito, bet sudaro darnia visuma. Kiekviena tauta turetu issigryninti, atsiverti gamtai, savo savasciai – isvalyti savo kunus ir daiktinius (fizinius) ir dvasinius (visu pirma visai atsisakant svaigalu (alkoholio ) ir rukalu) ir pradeti jausti ka Visata ir vidinis rysys su Šaltiniu sako. Dabartine tvarka (civilizacija) yra dirbtine (sintetine) uzkertanti kelia tiesioginiam bendravimui su Visata. Su Saule, su Menuliu, zvaigzdemis, upemis, miskais, medziais, juromis, akmenimis, Zeme. Lietuviu kalba, del savo senumo ir joje slyinciu rysiu su gamta galetu buti raktu visu pirma mums sugrizimui i Visatos seima.

 22. tzu:

  Lieka palinkėti kad būtume savimi, gerbtune ne tai kur link suka kalbininkai ir mada, o tai ko išmokome, radome savyje. Visa kas yra, yra čia, ir tai kas čia yra čia ir yra čia. Netiek svarbu kas laimi mūšį, svarbu karą laimėti. Ačiu autoriui už paskaitą.

 23. Atgalinis pranešimas: D.Razauskas: tikrasis mūšis dėl Lietuvos vyksta mūsų dvasioje (audio) | LaisvaLietuva

 24. sakytojas:

  Nustokite aiškint, kad patys renkame tai, kas “išrinkta”, nes sąrašų sistema ir balsų skaičiavimo sistema ydinga.
  Demokratija kultūroje tamsiame krašte nėra dėkinga. Dauguma nori, kad biudžetas būtų skiriamas ne kultūrai, patys žinote kam. Po truputį patraukia aukštesnė kultūra paskui save. Lietuva, neskirdama pakankamai lėšų, negali tikėtis išlikti. Kažkas bus, bet ne tai, apie ką mąsto dauguma čia komentuojančių.

 25. Dėkui Dainiau, su malonumu dar kartą perklausiau. Įkvepia.

 26. Dvasiškai tebesu baudžiauninkas. Perėjimas iš baudžiavos buvo per spartus. Ponai ir valdantys Lietuvoje niekada su baudžiavos panaikinimu nesutiko ir mus audė. Be pono man nedrąsu. Užsienyje ramiau, ten yra ponai ir aiškus tarnavimo procesas. Lietuvoje, vietoje baudžiavos, dabar vyksta revanšizmas. Labai engia nugalėtojai lietuvius. Bet mes įpratę ir tai jau tampa norma. Taip aš gyvenu, nedrąsiai ir bijodamas. Gal pasiseks ir liksiu gyvas, nors nežinau, ar išliksiu Lietuvoje. Sėkmės visiems.

 27. Deivydas:

  Didelę gerą tuokius dalykus išgirsti! Reišk da unžouls lapuo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: